#PuzzleKuratorskie. Poznaj królewskie dzieła
Zajrzyj do ukochanej rezydencji króla Stanisława Augusta. W nowym cyklu #PuzzleKuratorskie historycy sztuki prezentują najciekawsze dzieła z Pałacu na Wyspie oraz Starej Oranżerii, które - niczym elementy układanki - tworzą jedno z najpiękniejszych miejsc oświeceniowej Europy.
Historyczna rezydencja jest swoistą układanką, na którą składają się najróżniejsze przedmioty sztuki: obrazy, rzeźby, meble, bibeloty, a także ramy, lustra, tkaniny i kominki. Jeśli elementy tej układanki - puzzle - dobrze do siebie pasują, tworzą spójną, harmonijną całość. Decyduje o tym gust zleceniodawcy (właściciela) i umiejętności zatrudnianych przez niego artystów. Nie ma wątpliwości, że Stanisław August stworzył w Łazienkach jedną z najpiękniejszych rezydencji oświeceniowej Europy, w której architektura, dzieła sztuki i otaczająca je przyroda zespalają się w wyjątkowy sposób.
W nowym cyklu #PuzzleKuratorskie łazienkowscy kuratorzy prezentują widzom wybrane fragmenty tej mistrzowskiej układanki. Jest to ich wybór osobisty: mówią nie tylko o dziełach najważniejszych w przestrzeni artystycznej i symbolicznej Pałacu na Wyspie oraz Starej Oranżerii, lecz także o obiektach mniejszej rangi, ich zdaniem najciekawszych lub po prostu ulubionych. Widz ma więc okazję spojrzeć na Łazienki oczami fachowców - historyków sztuki i historyków - i poznać ich upodobania. Czy prezentowane dzieła ułożą się w dobrze dopasowane puzzle, czy może nie będą się zazębiać? Warto się tego dowiedzieć.
Portret Anny Dorothei von Medem Biron
Praczka
Skrzypek i dama
Portret Katarzyny Gattai Thomatis
Kuszenie św. Antoniego
Widok Renu koło Andernach
Czytająca Maria Magdalena
Co kryje się na odwrocie obrazu?
Niestrudzony heros
Najsłynniejsza kopia boskiego Apolla
Posąg Flory
Popiersie Diany
Rzeźba Bug
Apliki z Łazienek Królewskich
Jako #PuzzleKuratorskie ekstra prezentujemy film o losach unikatowych aplik (kinkietów) z kolekcji króla Stanisława Augusta. Są to bezcenne obiekty, z których część nadal znajduje w miejscach wyznaczonych przez monarchę, pozostałe zaginęły w czasie II wojny światowej i są przedmiotem poszukiwań strat wojennych. Opowiada o nich Anna Saratowicz-Dudyńska, specjalistka od brązów i sreber, wieloletnia pracownica Zamku Królewskiego w Warszawie.