"Świadek historii" 2019. Nagrody IPN wręczone w Pałacu na Wyspie
Już po raz piąty w Łazienkach Królewskich wręczone zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Szczególnie zasłużeni dla promowania i pielęgnowania polskiej historii odebrali wyróżnienia 29 października 2019 r. w Pałacu na Wyspie.
"Świadek historii" to nagroda ustanowiona w marcu 2009 r. Otrzymują ją osoby i organizacje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające IPN w działalności edukacyjnej i naukowej. W 2014 r., decyzją prezesa Instytutu, zasięg wyróżnienia rozszerzono o instytucje i osoby działające poza granicami kraju.
Tegoroczni laureaci - sześć osób i jedna organizacja - odebrali honorowe odznaki z rąk prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, który podziękował im za ogromną pracę, jaką na co dzień wykonują za granicą na rzecz zachowania polskiej historii i kultury.
Nagrodzeni zostali:
Swietłana Fiłonowa i Olena Udowenko (Ukraina) - działają na rzecz przywracania pamięci o zbrodni katyńskiej, m.in. poprzez obecność przy pracach polskich ekip ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Kijowie-Bykowni, prezentowanie wystaw, publikację artykułów, prowadzenie lekcji katyńskich, popularyzowanie sylwetek bohaterów katyńskich i organizację akcji upamiętniających ofiary zbrodni.
Małgorzata Miedwiediewa (Ukraina) - w swojej działalności, mającej na celu odrodzenie języka, kultury i historii polskiej, szczególną uwagę poświęca pielęgnowaniu i upamiętnianiu znajdujących się w Barze miejsc związanych z martyrologią narodu polskiego, m.in. poprzez upamiętnienie ofiar "operacji polskiej" NKWD i dbanie o mogiły polskich żołnierzy.
Ognisko Polskie w Turynie (Włochy) - najstarsza organizacja polonijna, która działa we Włoszech, promuje polską historię i kulturę, szczególnie uwzględniając podtrzymywanie pamięci o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego, m.in. poprzez publikacje, wystawy i konferencje, sprawuje też pieczę nad innymi miejscami pochówku polskich żołnierzy we Włoszech.
Maria Sulima (Białoruś) - aktywnie działa się na rzecz nauczania języka polskiego, popularyzacji polskiej kultury i wiedzy o historii narodowej; dzięki jej aktywności na terenie obwodu brzeskiego postawiono liczne pomniki, tablice i krzyże świadczące o polskiej historii.
Attila Szalai (Węgry) - wieloletni redaktor "Głosu Polonii", pisma węgierskiej Polonii, jest autorem obszernej i wartościowej publikacji "Na polskiej ziemi - zapiski z lat 1976-1990", która stanowi dokumentację jego pobytu w Polsce.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm (USA) - jest autorką poczytnych książek poświęconych postaciom z najnowszej historii Polski, w sposób przystępny zapoznających amerykańskiego czytelnika z naszymi dziejami.
Laureatom towarzyszyli ich bliscy - rodziny i przyjaciele. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele urzędów państwowych, fundacji, stowarzyszeń oraz instytucji edukacyjnych, zajmujących się tematyką polonijną i historyczną. Uroczystość uświetnił koncert pianisty, Piotra Nowaka, który wykonał utwory Fryderyka Chopina.