Tadeusz Kantor w Nowym Jorku. Zdjęcia z przedstawień artysty w Galerii Plenerowej
Unikatowe czarno-białe fotografie z przedstawień Tadeusza Kantora w Nowym Jorku w latach 80. XX wieku oraz barwne zdjęcia miasta tamtych lat będzie można już od 16 listopada obejrzeć na wystawie w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy ul. Agrykoli. Ich autorem jest Czesław Czapliński, który prowadzi w Muzeum cykl pt. "Artyści w Łazienkach".
Czesław Czapliński fotografował Tadeusza Kantora w Nowym Jorku w Teatrze LaMaMa E.T.C. dwukrotnie. W 1982 r., podczas pokazów spektaklu "Wielopole, Wielopole" oraz w 1985 r., gdy Kantor przyjechał do Nowego Jorku na gościnne występy ze spektaklem "Niech sczezną artyści". Zdjęcia zostały opatrzone cytatami na temat artysty.
Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich: - Tadeusz Kantor był artystą wszechstronnym - reżyserem, aktorem, pisarzem, malarzem, poetą, scenografem, twórcą happeningów, teoretykiem sztuki, jedną z najwybitniejszych postaci polskiej awangardy XX wieku. Niewątpliwie jednym z największych osiągnięć artystycznych Kantora były spektakle legendarnego Teatru Cricot 2, w ramach działalności którego powstały takie arcydzieła jak „Umarła klasa” (1975), „Wielopole, Wielopole” (1980) czy „Niech sczezną artyści” (1985).
Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego: - Nowojorski sukces Tadeusza Kantora i jego wizyta w Teatrze La MaMa to jeden z najmniej znanych momentów w światowych peregrynacjach Teatru Cricot 2. Na szczęście utrwalony na zdjęciach Czesława Czaplińskiego. Teatr ma szczęście, że fotografia od swojego początku towarzyszy mu w każdym jego przejawie. Dzięki temu w roku 250-lecia teatru publicznego i 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora, także przy pomocy fotografii, możemy o nieistniejącym już dziś teatrze opowiadać.
Wystawa zamyka trwające w 2015 r. obchody, ogłoszonego przez UNESCO, Roku Tadeusza Kantora. Organizatorami wystawy są: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Będzie ją można oglądać od 16 listopada do 20 grudnia w Galerii Plenerowej - ul. Agrykoli, przy Alei Chińskiej.