Festiwal Paderewskiego. Setki gości na koncertach w Teatrze Królewskim
Koncert "Paderewski - jazz inspiracje", w aranżacji Krzesimira Dębskiego, oraz recital "Salon odrzuconych" przyciągnęły do Łazienek Królewskich setki gości. Oba wydarzenia odbyły się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego, poświęconego twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu. Zapraszamy na fotorelację.
Podczas festiwalu, którego organizatorem była fundacja "Ave Arte", nie brakowało atrakcji. W Łazienkach Królewskich, Teatrze Polskim, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, a także na Zamku Królewskim i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbywały się koncerty jazzowe, kameralne oraz symfoniczne.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się koncert "Paderewski - jazz inspiracje", w aranżacji Krzesimira Dębskiego, którego posłuchać można było w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Przyszły setki gości - sala teatru była wypełniona po brzegi.
Znany kompozytor przygotował z okazji festiwalu specjalny oryginalny program z pieśniami I. J. Paderewskiego i Z. Stojowskiego. Jak mówił Krzesimir Dębski, "Paderewski to fantastyczna postać", dlatego chciał przybliżyć jego mniej znane pieśni, które nie pojawiały się wcześniej na polskiej estradzie.
Podczas koncertu "Paderewski - jazz inspiracje" wystąpili Emose Uhunmwangho z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Anna Jurksztowicz, Mieczysław Szcześniak i Maciej Miecznikowski.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także recital "Salon odrzuconych”. Goście festiwalu, którzy chcieli posłuchać pianistów niezakwalifikowanych do ostatniego etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zapełnili w Teatrze Królewskim wszystkie miejsca.
W Łazienkach Królewskich odbył się też panel dyskusyjny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, podczas którego omawiano twórczość wybitnego muzyka i jego wkład w rozwój polskiej kultury. Wzięli w nim udział Ewa Kielak-Ciemniewska, redaktor naczelna "Stolica"; Jan Popis, dyrektor artystyczny II Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego i prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków; Xymena Pilch-Nowakowska, współautorka antologii "Ignacy Jan Paderewski - artysta, społecznik, polityk - w opiniach jemu współczesnych"; dr Bożena Schmid-Adamczyk, prezes organizacji kulturalnej "Musica Pro Pace".
- Paderewski był Polakiem i niezwykłą osobowością. Jako pianista wykonywał Chopina i go popularyzował, dzięki czemu nasz kraj zyskiwał - mówił podczas panelu Jan Popis, dyrektor artystyczny II Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego. Podkreślał również, że należy pamiętać o utworach, które pozostawił po sobie jako kompozytor. - Trzeba ich słuchać, bo to jest nasza rodzima muzyka - zaznaczył Jan Popis.
Utworów I. J. Paderewskiego można było posłuchać w Teatrze Polskim, gdzie 6 listopada odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu, w 155. rocznicę urodzin wybitnego polskiego pianisty. Wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który wykonał "Rotę" Feliksa Nowowiejskiego i utwory patrona festiwalu - "Hej, Orle biały" i "Nad wodą bystrą i czystą". Na scenie wybrzmiały także fragmenty opery "Manru" Paderewskiego, w wykonaniu sopranistki Katarzyny Laskowskiej oraz tenora Rafała Bartmińskiego. Barkarolę fis-dur op. 60 i inne utwory Fryderyka Chopina zagrał na fortepianie Wojciech Kocyan.
Koncerty odbywały się także w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, a także Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Strugały, w towarzystwie szwajcarskiej pianistki Melodie Zhao.
W Święto Niepodległości, 11 listopada, w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich, goście festiwalu mogli obejrzeć filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.