W Teatrze Królewskim wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Antoni Libera, Lech Majewski, Tomasz Bagiński, Włodek Pawlik, Józef Broda i Fundacja Jutropera - znaleźli się wśród laureatów tegorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła w Łazienkach Królewskich.
Nagroda ministra kultury przyznawana jest od 1997 r. artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. - Te nagrody to jest wyraz naszego hołdu i wdzięczności dla wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. To ci twórcy kultury tworzą w największej mierze dobro publiczne - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się 5 października 2016 r. w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
Nagrody - pamiątkowe statuetki wykonane w technologii druku 3D - wręczono w 14 kategoriach: teatr, film, muzyka, literatura, sztuki wizualne, taniec, twórczość ludowa, upowszechnianie kultury, ochrona dziedzictwa kulturowego, edukacja artystyczna, architektura, mecenas kultury, między historią a literaturą (nagroda im. Tomasza Merty) oraz kultura cyfrowa.
Przyznano również wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je: Andrzej Dobosz, krytyk literacki, felietonista i aktor, Jerzy Kalina, rzeźbiarz, scenograf, witrażysta, performer, oraz Jarosław Marek Rymkiewicz, eseista i dramaturg.
Statuetkę w kategorii twórczość ludowa wręczyła Józefowi Brodzie, folkloryście i pedagogowi, premier Beata Szydło. Jak tłumaczyła podczas uroczystości, chciała mieć możliwość złożenia wszystkim laureatom gratulacji i podziękowań za ich twórczość i pracę.
Nagrodę w kategorii teatr otrzymał pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera. W dziedzinie filmu wyróżniono reżyserów: Tomka Bagińskiego i Lecha Majewskiego. Za osiągnięcia w dziedzinie muzyki nagrodzono Ewę Michnik, dyrygentkę, wieloletnią dyrektorkę Opery Krakowskiej i Opery Wrocławskiej, a także Włodka Pawlik, kompozytora, pianistę jazzowego, laureata nagrody Grammy.
W kategorii literatura wyróżniono Jana Polkowskiego, poetę, pisarza, wydawcę i działacza antykomunistycznego podziemia. Nagrodę za sztuki wizualne przyznano Teresie Murak, rzeźbiarce, autorce instalacji artystycznych. W dziedzinie taniec wyróżnienie otrzymał choreograf, Jacek Przybyłowicz.
Za upowszechnianie kultury uhonorowano Fundację Jutropera z Warszawy, która realizuje projekty m.in. z trudną i niepełnosprawną młodzieżą. Eugenię Maresch, zamieszkałą w Wielkiej Brytanii badaczkę historii i kustoszkę polskiego dziedzictwa narodowego na emigracji, wyróżniono za ochronę dziedzictwa kulturowego. W kategorii edukacja artystyczna nagrodzono Stefana Wojtasa, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie i pedagoga muzycznego.
Tomasz Mikołaj Konior został tegorocznym zwycięzcą w dziedzinie architektury jako autor projektu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a 11 Bit Studios, które stworzyło grę "This War of Mine", uhonorowano w dziedzinie kultury cyfrowej.
Laureatem wyróżnienia "między historią a literaturą - nagroda im. Tomasza Merty” został historyk, publicysta, nauczyciel akademicki prof. Andrzej Nowak. Za misję na rzecz polskiej kultury i sztuki wyróżniono mecenasa kultury, firmę Ceramika Paradyż.
Uroczystość uświetniły występy zespołów Motion Trio i Panem Pro Anima oraz Łukasza Dyczko, zwycięzcy 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.