Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Pokazy i zawody konne na hipodromie
Widowiskowe zawody we władaniu szablą i lancą, skoki przez przeszkody oraz pokazy konne można było oglądać podczas III Dni Kawaleryjskich na hipodromie w Łazienkach Królewskich.
Warszawskie Dni Kawaleryjskie, organizowane przez Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, odbyły się w Łazienkach Królewskich już po raz trzeci. Wydarzenie to pozwoliło poczuć klimat przedwojennej stolicy z lat 30., i zobaczyć pełne atrakcji zawody konne w miejscu historycznego hipodromu.
7 maja 2016 r., w godz. 12.30-17.00, zostały tam rozegrane najbardziej widowiskowe konkurencje w eliminacjach Mistrzostw Polski Militari, czyli władanie lancą i szablą.
Punktem kulminacyjnym Warszawskich Dni Kawaleryjskich był pokaz Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Kawalerzyści zaprezentowali się w galowych mundurach oraz pokazali swoje umiejętności w konnej musztrze.
Dzień później, na hipodromie, można było zobaczyć widowiskowe zawody w skokach przez przeszkody. Na tarasie Pałacu na Wyspie odbyły się z kolei uroczystości z udziałem wojska.
Hipodrom, gdzie odbywają się Warszawskie Dni Kawaleryjskie, powstał w 1927 r., w południowo-wschodniej części Łazienek Królewskich. Wybudowano tam trybuny, które mogły pomieścić nawet 5 tys. widzów. Autorem projektu, wzorowanym na hipodromie Monte Pincio w Rzymie, był Józef Główczewski. Na stadionie odbywały się międzynarodowe zawody konne - pierwsze 27 maja 1927 r. Obiekt spłonął we wrześniu 1939 r. Obecnie dawny hipodrom upamiętnia obelisk, ufundowany przez Polski Związek Jeździecki.