Wernisaż wystawy "Chocim 1621"
- Otwierana dziś ekspozycja, tak pieczołowicie przygotowana przez zespół Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, jest wspaniałym upamiętnieniem wydarzeń sprzed 400 lat i przypomnieniem jak ważne były one zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy - powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy "Chocim 1621" w Stajniach Kubickiego.
W wernisażu, który odbył się 8 października 2021 r., udział wzięli: wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, ambasador Litwy Eduardas Borisovas, ambasador Ukrainy Andrii Deshchytsia, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer oraz Jan Lanckoroński Lubomirski.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podkreślił, że choć w polskich muzeach nie zachowały się obiekty związane bezpośrednio z bitwą pod Chocimiem, to twórcom ekspozycji udało się zgromadzić militaria, prezentujące wojskowość epoki.
- Zabytki udostępnione na wystawie w większości nie są na co dzień prezentowane w muzeach, z których pochodzą. Wystawa stanowi więc jedyną okazję do zobaczenia niektórych elementów uzbrojenia polskiego i tureckiego, a także cennych przykładów broni siecznej oraz palnej - powiedział wiceminister Sellin.
Obiekty użyczone na potrzeby wystawy pochodzą z wiodących placówek muzealnych w Polsce, w tym Muzeów Narodowych w Krakowie i Poznaniu, Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
- Niewątpliwie jednym z najbardziej interesujących zabytków, który możemy podziwiać, jest niezmiernie rzadki, jedyny w polskich zbiorach, datowany jeszcze na XVI w. muszkiet lontowy, będący częścią wyposażenia doborowej tureckiej piechoty, czyli słynnych janczarów. Natomiast polskie wyposażenie wojskowe z epoki reprezentują np. elementy rynsztunku husarskiego, w tym równie unikalny napierśnik z przełomu XVI i XVII w. - wskazał wiceminister Sellin.
Sekretarz stanu w MKDNiS podkreślił również znaczenie prezentowanych na wystawie wizerunków osób, odgrywających kluczowe role w bitwie, czyli hetmana Jana Karola Chodkiewicza, hetmana Stanisława Lubomirskiego oraz wspierającego armię polsko-litewską hetmana kozackiego Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego.
"Chocim 1621"
Bitwa pod Chocimiem była jednym z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski, który ocalił Rzeczpospolitą przed osmańską agresją. W warownym obozie, zbudowanym wokół starego zamczyska w Chocimiu nad Dniestrem, połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały we wrześniu 1621 r. ponad 100-tysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II. Rzeczpospolita znajdowała się u szczytu potęgi, a jej wojsko - łączące tradycje Wschodu i Zachodu - nie miało sobie równych w walnych bitwach.
Na wystawie prezentowane są obiekty, obrazujące przyczyny i skutki konfliktu, a jej główny element stanowi zabytkowe uzbrojenie, ilustrujące oryginalną wojskowość polsko-litewską oraz turecką.
Ekspozycję oglądać można w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego; od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.
Wystawa dofinansowana została ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.