Wernisaż wystawy o Janie Bogumile Plerschu
Uroczyście otwarta została pierwsza wystawa w Łazienkach Królewskich poświęcona Janowi Bogumiłowi Plerschowi. W wernisażu, który odbył się 4 lipca 2017 r. w Pałacu na Wyspie, udział wzięli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz stołecznych instytucji kultury.
Wystawę "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch - nadworny malarz króla Stanisława Augusta" otworzył prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. - Mam nadzieję, że spacer szlakiem Plerscha, który odcisnął wyjątkowe piętno na Łazienkach, pozostawi niezatarte wrażenie - mówił dyrektor Wawer.
Wystawa obejmuje obiekty, które dekorował nadworny malarz Stanisława Augusta, czyli Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki. Na ekspozycji zobaczyć można malowidła ścienne i plafonowe, które układają się w historyczną opowieść o twórczości artysty i jego mecenasa - Stanisława Augusta - w Łazienkach Królewskich.
- Podziwiać możemy nie tylko piękno malowideł artysty, ale przede wszystkim możemy odkrywać ich społeczno-polityczne znaczenie, nadane przez Stanisława Augusta w ścisłej współpracy z malarzem, co czyni te prace wyjątkowymi - podkreślała podczas wernisażu Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich.
Wystawie "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch - nadworny malarz króla Stanisława Augusta" towarzyszy interaktywna ekspozycja dla dzieci "Idź na żywioł!" w Starej Kordegardzie, której wernisaż również odbył się 4 lipca 2017 r.