Wernisaż wystawy "ONNA. Piękno, siła, ekstaza". Fotorelacja
Ekspozycja japońskich drzeworytów "ONNA. Piękno, siła, ekstaza" inauguruje nową przestrzeń wystawienniczą w Podchorążówce. Wernisaż wystawy odbył się 15 maja 2018 r. w łazienkowskich ogrodach.
Wystawa "ONNA. Piękno, siła, ekstaza" powstała dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Narodowego w Krakowie, patronat honorowy objęła Ambasada Japonii.
Podczas wernisażu ekspozycję uroczyście otworzyli: prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Satoru Takahashi, Charge d'Affaires ad Interim Ambasady Japonii oraz Beata Romanowicz z Muzeum Narodowego w Krakowie, kuratorka wystawy.
Zaproszeni goście jako pierwsi zobaczyli ekspozycję blisko stu drzeworytów z epoki Edo (1603-1868), których główną bohaterką jest kobieta (jap. onna), sportretowana przez najświetniejszych japońskich mistrzów. Dzieła prezentowane na wystawie w Podchorążówce są jednymi z najcenniejszych japońskich grafik w polskich zbiorach. Główny trzon kolekcji należącej do Muzeum Narodowego w Krakowie stanowią drzeworyty podarowane przez polskiego znawcę tej sztuki - Feliksa Mangghi Jasieńskiego.
15 maja otwarta została również Strefa Edukacji "O-powiadaj! Japonia w pięciu opowieściach" w Starej Kordegardzie, która towarzyszy wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza". W interaktywnej przestrzeni dzieci w wieku 1-12 lat i ich opiekunowie spotkają się z baśniami i legendami Kraju Kwitnącej Wiśni oraz przeżyją moc przygód.