Wernisaż wystawy pejzażowego arcydzieła Rembrandta
- Mamy okazję zobaczyć szczególny obraz, który w sposób alegoryczny przedstawia życie człowieka, rozpięte między tragedią a nadzieją, dobrem a złem - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy obrazu Rembrandta "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", który odbył się 2 kwietnia 2019 r. w Pałacu na Wyspie.
Pochodzące z kolekcji książąt Czartoryskich arcydzieło sztuki pejzażowej Rembrandta prezentowane jest dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Muzeum Narodowym w Krakowie, w którego zbiorach obraz się znajduje. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" oglądać można w Pałacu na Wyspie od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r.
Wystawę arcydzieła Rembrandta uroczyście otworzyli: prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, oraz dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
- To wyjątkowy obraz, Rembrandt z kolekcji Czartoryskich, którą państwo polskie zakupiło nieco ponad dwa lata temu - mówił wicepremier Gliński. Przypomniał, że obecnie w Warszawie oglądać można trzy obrazy Rembrandta - dwa portrety z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej na Zamku Królewskim w Warszawie i jeden pejzaż - w Łazienkach Królewskich. - To rzadki obraz Rembrandta, bo przedstawiający krajobraz, pewne zdarzenie, które można różnie interpretować - mówił wicepremier Gliński, oceniając jednocześnie, że w prezentowanym dziele niezwykle ważną rolę odgrywa szczegół, kolor i światło.
Według ministra kultury, eksponowanie "jednego szczególnego dzieła, w szczególnym entourage’u, to pomysł na miarę współczesnych czasów, bo sztuka wymaga dzisiaj odpowiedniej opieki i prezentacji".
Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie podkreślił, że "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" to najbardziej znany obraz Rembrandta, który znajduje się w Polsce. Prof. Wawer zaznaczył również, że współpraca z Muzeum Narodowym w Krakowie to dowód na to, że można dzielić się zbiorami, pokazywać je w innych miastach i w ten sposób zwiększać liczbę osób, które dzieła sztuki zobaczą.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ocenił z kolei, że "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" to jeden z nielicznych krajobrazów, który namalował Rembrandt, dlatego "możemy być szczęśliwi", że obraz od grudnia 2016 r. znajduje się w zbiorach narodowych. - To dzieło, do którego się wraca i które się chłonie, ponieważ z każdym podejściem można dostrzec nowy element, nowe rozwiązanie - powiedział Andrzej Betlej.
Wystawę obrazu "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" objęło patronatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mecenasem wystawy jest PZU - Mecenas Muzeum Łazienki Królewskie.