Wernisaż wystawy "Powstanie Styczniowe 1863 roku"
Uroczyste otwarcie wystawy, upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. Ekspozycję przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa, a jednym z jej pomysłodawców był prof. Zbigniew Wawer.
Wernisaż był wspomnieniem zmarłego 12 grudnia ub. roku dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, prof. Zbigniewa Wawra, a także upamiętnieniem jego dokonań na rzecz historii, kultury i polskiej nauki. - Etos edukacyjny, potrzeba pogłębiania historii przyświecały panu dyrektorowi w każdym obszarze jego działania. Tę jego myśl chcemy kontynuować - podkreśliła Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.
List do uczestników uroczystości skierował Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej. - Dzięki powstańcom styczniowym nie zginęły pojęcia: tożsamość, naród i państwo. Etos ich walki spowodował, że mogliśmy po latach stworzyć wolną Ojczyznę, a także przetrwać tragedię II wojny światowej oraz niemiecką i sowiecką okupację - zaznaczył dyrektor Tarczyński, którego przesłanie odczytał zastępca dyrektora CBW, Maksymilian Sokół-Potocki.
Na bogatą spuściznę ideową, kształtującą postawy patriotyczne i ducha walki wyzwoleńczej, zwróciła również uwagę wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. - Nie byłoby ani II, ani III Rzeczpospolitej bez tego zrywu sprzed 160 lat - napisała wicemarszałek Sejmu w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez szefa Kancelarii Sejmu, Christiana Młynarka. Jak podkreśliła, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzimy w kontekście napaści Rosji na Ukrainę. - Nasze losy splatają się także współcześnie. Agresja rosyjska jest wymierzona w cały cywilizowany i demokratyczny świat. Jest wymierzona w nas - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, mówił o okolicznościach, w jakich doszło do wybuchu powstania styczniowego. Przypomniał m.in. ofiarę Pięciu Męczenników, zabitych w czasie demonstracji 27 lutego 1861 r., oraz kolejne krwawo tłumione wystąpienia polskich patriotów, poprzedzające narodowy zryw. Jego zdaniem, powstanie styczniowe "było walką o honor i godność". - Ten zryw wychował i ukształtował kolejne pokolenia: pokolenie pogrobowców powstania, pokolenie Józefa Piłsudskiego, którego ojciec był komisarzem Rządu Narodowego. Oni wiedzieli, że muszą dokończyć to powstanie, dokończyć dzieło. I to im się udało - podkreślił.
Podczas uroczystości szef UdSKiOR uhonorował medalem Pro Bono Poloniae wiceprezesa Poczty Polskiej, Wiesława Włodka, za szczególne zasługi w upowszechnianiu wiedzy na temat walk o niepodległość oraz krzewienie postaw patriotycznych.
Modlitwę w intencji Ojczyzny, uczestników powstania styczniowego oraz zmarłego prof. Zbigniewa Wawra poprowadził biskup polowy Wiesław Lechowicz. Wzięli w niej udział również bp Marcin Makula, ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy, oraz ks. płk w st. spocz. Aleksy Andrejuk z prawosławnego Ordynariatu Polowego.