Wernisaż wystawy rzeźb Marii Papy Rostkowskiej
Z udziałem zaproszonych gości 7 września 2023 r. w Starej Oranżerii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska". - Jej piękny tytuł podsumowuje całą sztukę Mamy. Jest też tytułem rzeźby, którą w imieniu naszej rodziny przekazuję w darze do stałej kolekcji Muzeum Łazienki Królewskie - mówił podczas wernisażu syn artystki, Mikołaj Rostkowski.
Wystawę w Starej Oranżerii uroczyście otworzyli Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, oraz Mikołaj Rostkowski. W wernisażu wzięli również udział Luca Franchetti Pardo, ambasador Włoch, oraz Audelin Chappui, radca ds. kultury Ambasady Republiki Francuskiej, dyrektor Instytutu Francuskiego - obie ambasady objęły ekspozycję honorowym patronatem - a także kuratorki wystawy: dr Małgorzata Grąbczewska i Anna Szary.
Mówiąc o Marii Papie Rostkowskiej, dyrektor Otmianowska podkreślała, że to zrealizowana rzeźbiarka, szczęśliwa i dzielna kobieta, matka, osoba, która odkrywała swoje talenty i potrafiła je przekuwać, w dosłownym tego słowa znaczeniu, w efekty swojej pracy, które do dziś możemy podziwiać. - Jestem wdzięczna za możliwość spotkania z tą kobiecą, a jednocześnie marmurową, silną, mocną twórczością. Już sam tytuł wystawy "Obietnica szczęścia", ale także tytuły licznych prac tutaj pokazywanych jak "Duży Anioł", "Gaja", "Jednorożec", "Ptak szczęścia" czy "Pocałunek" wprowadzają nas w przestrzenie wyobraźni i kreatywności, a jednocześnie ukojenia i odprężenia - powiedziała dyrektor Otmianowska.
Zwróciła uwagę, że wyeksponowanie dzieł Marii Papy Rostkowskiej w Królewskiej Galerii Rzeźby, ukazuje je w zupełnie nowym kontekście, świadczącym o ponadczasowości sztuki i niezmienności marmuru. - Składam słowa podziękowania wobec rodziny Marii Papy Rostkowskiej za współpracę przy przygotowywaniu tej ekspozycji. Ta wspólna decyzja, by wystawa miała szeroki kontekst, także w rozumieniu dostępności dla zwiedzających, jest z pewnością nowatorskim akcentem w eksponowaniu rzeźb marmurowych. Zapraszam do inspirowania się życiorysem i twórczością Marii Papy Rostkowskiej - powiedziała dyrektor Otmianowska.
Mikołaj Rostkowski: Piękna sztuka jest ponadczasowa
Maria Papa Rostkowska - jak mówił podczas uroczystości jej syn - większość swojego życia spędziła w Polsce i we Włoszech, ale kochała Francję, gdzie czuła się u siebie. Rok 2023 to zaś stulecie jej urodzin. - Cieszę się, że celebrujemy to wydarzenie w Polsce, miejscu jej urodzin - podkreślił Mikołaj Rostkowski. Przypomniał jednocześnie, że właśnie w tym roku w naszym kraju mają miejsce dwie wystawy prac Marii Papy Rostkowskiej, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Muzeum Łazienki Królewskie. Zwrócił uwagę, że tytuł ekspozycji "Obietnica szczęścia" podsumowuje całą twórczość jego Mamy. - Często wspominała, że chciała tworzyć sztukę skierowaną ku szczęściu. Myślę, że ta decyzja była motywowana trudnymi przeżyciami z czasów II wojny światowej, a szczególnie powstania warszawskiego. Mama wzięła w nim aktywny udział, za co została odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari. Od czasu do czasu wspominała tamtą rzeczywistość: kanały, bomby i trupy. A potem z uśmiechem dodawała: "moja sztuka to antidotum na tamte czasy" - mówił Mikołaj Rostkowski.
Podkreślił, że tematyka i kontekst zaprezentowania dzieł na wystawie "Obietnica szczęścia" jest ciekawy. - To dialog pomiędzy rzeźbami klasycznymi z XVIII w., pochodzącymi z kolekcji króla Stanisława Augusta, a rzeźbami Marii Papy Rostkowskiej, powstałymi w II poł. XX w. Rzeźby te nawiązują relację. Może jest to dowód, że piękna sztuka jest ponadczasowa - mówił syn artystki. - "Obietnica szczęścia" jest też tytułem rzeźby, którą w imieniu naszej rodziny przekazuję w darze do stałej kolekcji Muzeum Łazienki Królewskie. Zacznie tutaj nowe życia - dodał.
Podkreślił jednocześnie, że rzeźba pod tym samym tytułem "Promesse de bonheur" znajduje się w Pałacu Burbonów w Paryżu, siedzibie parlamentu francuskiego. - Wobec faktu, że obie "Obietnice szczęścia" znajdują się w dwóch mitycznych miejscach, w Warszawie i w Paryżu, jestem pewien, że dla Marii Papa Rostkowskiej byłyby to symbol przyjaźni polsko-francuskiej - powiedział Mikołaj Rostkowski.
Wernisaż wystawy rzeźb Marii Papy Rostkowskiej uświetnił recital wybitnej pianistki Magdaleny Żuk, która wykonała m.in. skomponowaną przez siebie impresję "Obietnica szczęścia", inspirowaną twórczością Marii Papy Rostkowskiej.