Wernisaż wystawy rzeźb Auguste'a Rodina
- Uczestniczymy dziś w niezwykle ważnym dla Muzeum Łazienki Królewskie wydarzeniu - wernisażu wystawy stanowiącej kolejny przejaw niezwykłej aktywności tej instytucji w sferze działalności wystawienniczej - powiedział wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas uroczystości otwarcia ekspozycji "Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich", która odbyła się 14 lipca 2022 r. w Pałacu na Wyspie.
Wiceminister kultury podkreślił, że wystawa przybliży zwiedzającym przede wszystkim filozofię, według której tworzył francuski rzeźbiarz. - Na otwieranej dzisiaj ekspozycji zaprezentowane zostaną trzy wybrane dzieła Rodina ze zbiorów Staatliche Kunstsammlungen Dresden, które umożliwią publiczności zapoznanie się z podejściem artysty do rzeźby, ale również z jego wizją dalszego rozwoju sztuki. Będziemy mieli okazję przekonać się, że związek Rodina z impresjonizmem nie jest bezpośredni i oczywisty z historycznego punktu widzenia, jednak jego rzeźby na swój sposób ucieleśniają podstawowe zasady impresjonistyczne: ruch, spontaniczność i światło - powiedział Jarosław Sellin.
Zdaniem wiceministra, publiczność odwiedzająca wystawę dostrzeże podejmowaną przez artystę próbę zdefiniowania siebie i własnej twórczości poprzez wychodzenie poza obowiązujące ówczesnych twórców kanony. Wyrażając przekonanie, że wystawa zostanie entuzjastycznie przyjęta i będzie cieszyła się wysoką frekwencją, wiceminister kultury podziękował całemu zespołowi Muzeum Łazienki Królewskie za zaangażowanie w organizację ekspozycji. - Cieszę się także, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego partycypowało w kosztach tego przedsięwzięcia - dodał Jarosław Sellin.
Prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie ocenił, że prezentowana wystawa satysfakcjonowałaby twórcę tego miejsca, króla Stanisława Augusta. - Mówił, że należy pokazywać to, co w sztuce najcenniejsze, ciekawe i to, co jest innowacją. Przykładem twórcy nowoczesnego jest Rodin, chyba najwybitniejszy rzeźbiarz początku XX wieku - powiedział dyrektor Łazienek Królewskich.
Podkreślił, że rzeźby Rodina, takie jak prezentowana na wystawie "Jean d'Aire", charakteryzują się nie tylko wysoką wartością artystyczną, lecz także przesłaniem dotyczącym wartości, takich jak bohaterstwo i oddanie. Przypomniał, że o skali znaczenia twórczości Rodina świadczy to, jak wskazują krytycy sztuki, że jej piętno widać we wszystkich rzeźbach, które powstały w XX w. Dyrektor Zbigniew Wawer zapowiedział, że w Łazienkach Królewskich zaprezentowane zostaną kolejne dzieła Rodina, pochodzące z paryskiego Muzeum Rodina.
WYSTAWA "ISTOTA IMPRESJONIZMU. RZEŹBY RODINA W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH"