Wernisaż wystawy "Virtuti Militari"
Z udziałem zaproszonych gości w Pałacu na Wyspie odbył się 16 września 2019 r. wernisaż wystawy "Virtuti Militari", poświęconej najważniejszemu i najstarszemu odznaczeniu wojskowemu.
W wernisażu udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spółki PZU - Mecenasa Muzeum i wystawy "Virtuti Militari", korpusu dyplomatycznego oraz stołecznych instytucji kultury.
Wystawa "Virtuti Militari" to historia najstarszego polskiego odznaczenia wojskowego opowiedziana przez pryzmat losów kilkudziesięciu uhonorowanych nim postaci. Prezentowane są przyznane za szczególne zasługi na polu bitwy ordery, a także portrety narodowych bohaterów i związane z nimi archiwalne dokumenty, fotografie oraz pamiątki.
Historia Łazienek splata się z historią niepodległościowych aspiracji Polaków, nagradzanych najważniejszym polskim odznaczeniem bojowym. Od końca XVIII w. przez okres rozbiorów, Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego aż do czasów II i III Rzeczypospolitej - na każdym z etapów polskiej walki o niepodległość, w powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, wielkopolskim i trzech śląskich, na frontach wojen napoleońskich czy obydwu światowych, Order Virtuti Militari nadawany był bohaterom narodowych zrywów. Wiele z tych osób, jak gen. Józef Bem, płk Piotr Wysocki, marszałek Józef Piłsudski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, związanych było z Łazienkami.
Wystawa "Virtuti Militari" objęta jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej mecenasem jest PZU. Ekspozycję oglądać można w Podchorążówce od 17 do 30 września 2019 r. od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00, w piątek w godz. 10.00-20.00; od 1 października do 30 listopada 2019 r. od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00; od 1 do 12 grudnia 2019 r. od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00. Wstęp: 10 zł - bilet normalny, 5 zł - ulgowy, zwiedzanie również z karnetem, w piątek wstęp bezpłatny.