Wirtualny wykład z cyklu "Oświeceniowa republika władców"
"Władcy bez królestwa. Stuartowie w XVIII-wiecznym Rzymie" to tytuł wykładu, który w Pałacu na Wyspie 10 czerwca 2015 r. wygłosił historyk sztuki dr Mariusz Smoliński.
Jakub Franciszek Stuart, syn i prawowity następca króla Jakuba II, trzydzieści lat wcześniej pozbawionego tronu Anglii i Szkocji osiadł w Rzymie w 1719 roku. Wieczne Miasto otworzyło przed Stuartami szerokie możliwości działania. Dwór władców bez królestwa słynął z mecenatu artystycznego w zakresie muzyki, opery i malarstwa, współtworząc bogactwo kulturowe Rzymu w stuleciu jego politycznego upadku. Mocnym akcentem mecenatu jest słynny pomnik Stuartów w Bazylice św. Piotra, dzieło Antonia Canovy, ustawiony naprzeciw monumentu matki, jak głosi nagrobna inskrypcja "królowej Brytanii, Francji i Irlandii".
Dr Mariusz Smoliński jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, którego jest też wicedyrektorem. Ostatnio zajmuje się działalnością artystów i rzemieślników północnowłoskich w środkowej Europie od XVI do XVIII wieku.