Współpraca Łazienek Królewskich z łotewskimi muzeami
Narodowe Muzeum Historii Łotwy oraz Muzeum Pałacu w Rundāle to kolejne międzynarodowe instytucje kultury, z którymi Muzeum Łazienki Królewskie nawiązało współpracę. Wspólnie realizowany projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ma na celu rozwój stosunków polsko-łotewskich.
Projekt, w którym uczestniczy Muzeum Łazienki Królewskie, nosi nazwę "Wymiana doświadczeń i rozwój współpracy z łotewskimi muzeami: Narodowym Muzeum Historii Łotwy oraz Muzeum Pałacu Rundāle". Przedsięwzięcie zostało zainaugurowane w sierpniu 2021 r., uzyskując dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Kultura inspirująca". W zakresie działań organizacyjnych i promocyjnych wparcia udzielać będzie Ambasada RP na Łotwie.
Współpraca z łotewskimi muzeami to kolejna inicjatywa Muzeum Łazienki Królewskie, która służyć ma rozwojowi stosunków polsko-łotewskich. Wcześniej zorganizowana została wystawa plenerowa "'Między Warszawą a Rygą panowało zawsze pełne zrozumienie...' W 100-lecie relacji między Polską a Łotwą" oraz międzynarodowa konferencja naukowa "Polska - Łotwa", poświęcona relacjom dyplomatycznym i wojskowym między oboma krajami.
Przebieg współpracy z łotewskimi muzeami
Narodowe Muzeum Historii Łotwy w Rydze posiada bogate zbiory sztuki, rękodzieła i dokumentów od średniowiecza do współczesności, w tym obiektów związanych ze wspólną polsko-łotewską historią. Niedawno wybudowany został tam nowoczesny budynek magazynowo-biurowy, mieszczący również profesjonalne pracownie konserwatorskie. Współpraca z Narodowym Muzeum Historii Łotwy pozwoli zwiększyć kompetencje Muzeum Łazienki Królewskie w zakresie nowoczesnych metod zabezpieczania i konserwacji zbiorów. Kolejnym elementem wspólnych działań będzie organizacja wystawy czasowych, prezentujących w Łazienkach Królewskich najcenniejsze dzieła z kolekcji NMHŁ. Przedsięwzięcie to stanowi kontynuację serii wystaw czasowych w Łazienkach Królewskich, poświęconych dziedzictwu artystycznemu i historycznemu państw europejskich, mających silne związki z Polską.
Muzeum Pałacu Rundāle znajduje się w położonym 70 km od Rygi, jednym z najpiękniejszych pałaców Łotwy, do końca XVIII w. pełniącym funkcję letniej rezydencji księcia Kurlandii, lennika królów Rzeczypospolitej. Pamiątką politycznych i towarzyskich relacji między Rundāle i Łazienkami Królewskimi jest piękny portret księżnej kurlandzkiej, Anny Dorothei von Medem Biron (1761-1821), żony Petera von Birona, prezentowany w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie. Księżna została sportretowana przez Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza Stanisława Augusta, podczas swego pobytu w Warszawie w sierpniu 1790 r. W 2018 r. Muzeum Pałacu Rundāle zorganizowało wystawę poświęconą tej niezwykłej kobiecie.
Ozdobą Pałacu Rundāle jest ogród francuski, któremu - podobnie jak architekturze i wnętrzom - konsekwentnie przywracano w ostatnich latach utraconą świetność. Współpraca między Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Rundāle opierać się będzie na doświadczeniach związanych z renowacją, rewitalizacją i zachowaniem zabytkowych obiektów i ogrodów, scalaniem kolekcji oraz wprowadzeniem nowych programów dla publiczności.
W ramach projektu zaplanowano serię pobytów pracowników Łazienek Królewskich w łotewskich muzeach oraz wizyty studyjne w Łazienkach Królewskich przedstawicieli Narodowego Muzeum Historii Łotwy oraz Muzeum Pałacu Rundāle. Będą to pobyty eksperckie połączone ze spotkaniami roboczymi.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU.