"Wydarzenie Historyczne Roku 2024". Zagłosuj na Łazienki

Trwa głosowanie w 18. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku". Jednym z finałowych przedsięwzięć jest "Królewski zwierzyniec", interdyscyplinarny projekt Muzeum Łazienki Królewskie. Zachęcamy do oddawania głosów na naszą inicjatywę!
W tegorocznej edycji plebiscytu zgłoszono aż 135 projektów z Polski i zagranicy. Spośród nich w I etapie jury wybrało piętnaście finałowych projektów w trzech kategoriach "Wydarzenie", "Wystawa", "Edukacja". W II etapie to internauci zdecydują o zwycięzcach. Głosować można codziennie (raz dziennie) aż do 25 sierpnia 2025 r.
Jak to zrobić?
To proste, wystarczy:
► wejść na stronę plebiscytu whr.muzhp.pl;
► zapoznać się z finałowymi projektami;
► zaakceptować regulamin i oddać trzy głosy - po jednym w każdej kategorii.
Do finału zostały zakwalifikowane następujące przedsięwzięcia:
KATEGORIA "WYDARZENIE"
"Cichy front" - Muzeum - Dom Rodziny Pileckich
"Barwy Historii" - Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
"Wuchta wiary" - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
"Mobilny Przystanek Historia Przyszłości" - Instytut Pamięci Narodowej
"Nigdy więcej!" - Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
KATEGORIA "WYSTAWA"
"Muzeum Palace" - Muzeum Tatrzańskie
"Las. Schronienie ofiar, kryjówka zbrodni" - Muzeum II Wojny Światowej
"Ostatnie lato" - Centralne Muzeum Włókiennictwa
"Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu" - Zamek Królewski na Wawelu - państwowe zbiory sztuki
"Poznań przed Quadro" - Muzeum Narodowe w Poznaniu
KATEGORIA "EDUKACJA"
"Świat Sybiru" - Muzeum Pamięci Sybiru
"Lotnicy - wojna w przestworzach" - Instytut Pamięci Narodowej
"Podręcznik do historii mówionej" - Centrum Archiwistyki Społecznej
"Królewski zwierzyniec" - Muzeum Łazienki Królewskie
"Niewidzialny obraz" - WOAK Toruń
Finalistów wyłoniła komisja konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika, przewodnicząca jury (Uniwersytet Warszawski, członek Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Mariusz Cieślik (dziennikarz m.in. "Rzeczpospolita Plus Minus", prozaik, autor programów telewizyjnych, scenarzysta, reżyser), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Rafał Rogulski (dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność), Gabriela Sierocińska-Dec (zastępca dyrektora ds. edukacji i komunikacji Muzeum Historii Polski).
Od początku plebiscytu wzięło w nim udział ponad 2 tys. projektów, a liczba głosujących internautów przekroczyła 50 tys. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek w 18. edycji odbędzie się we wrześniu podczas gali finałowej w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
"Królewski zwierzyniec"
Celem interdyscyplinarnego projektu "Królewski zwierzyniec", realizowanego w 2024 r., było wykorzystanie potencjału tkwiącego w Łazienkach Królewskich - niezwykłej przestrzeni w samym środku tętniącej życiem metropolii, położonej na terenie historycznego zwierzyńca. Chodziło o stworzenie programu edukacyjnego, który przez wielozmysłowe doznania przybliży uczestnikom florę i faunę królewskiej rezydencji, zarówno współczesną, jak i historyczną. Projekt zakładał integrację społeczną i międzypokoleniową, angażującą także osoby w kryzysie psychicznym czy osoby z niepełnosprawnościami. W jego ramach zrealizowano ponad 200 wydarzeń kulturalnych, takich jak: spacery sensoryczne, spotkania otwarte, wykłady eksperckie oraz warsztaty przyrodnicze, artystyczne, rękodzielnicze i arte-terapeutyczne. Zostały również przygotowane broszury edukacyjne o tematyce przyrodniczej w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz w tekście ETR, skierowanym do osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób w spektrum autyzmu.
Organizator "Wydarzenia Historycznego Roku": Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partnerzy: historia.org.pl, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: Polskie Radio, Onet.pl, dzieje.pl, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Gość Niedzielny