Z Holendrami o ogrodach. Seminarium w Pałacu Myślewickim
Kolejna odsłona polsko-holenderskiej współpracy w Łazienkach Królewskich. 9 czerwca odbyło się seminarium, podczas którego architekci krajobrazu dyskutowali o zabytkowych ogrodach i o tym, jak je właściwie pielęgnować.
Inspiracją do zorganizowania spotkania stało się to, co zrobił w Łazienkach holenderski architekt krajobrazu, Niek Roozen. Zaprojektowane przez niego ukwiecenia wzbogaciły historyczny ogród przy Starej Oranżerii. Dzięki temu nasi goście mogą odpoczywać w niezwykłym otoczeniu.
Pierwsza odsłona Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego miała miejsce wiosną, kiedy zakwitło tam 40 tys. tulipanów. Latem i jesienią będzie można podziwiać rośliny bylinowe i kwiaty sezonowe, eksponowane obok drzewek magnolii i krzewów rododendronów.
To właśnie rola współczesnego architekta krajobrazu w zabytkowym ogrodzie była tematem czerwcowego seminarium. Polscy i holenderscy eksperci zastanawiali się wspólnie, jak postępować w historycznym ogrodzie, jaka jest granica ingerencji, i jak realizować projekty podobne do Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego.
Seminarium zorganizowali: Ambasada Królestwa Niderlandów, firmy: Boot&Hortorus sp.zo.o, Robert J. Zandbergen - Najlepsze Cebule, Szkółka Gebr. Van den Berk B.V. oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Przewodniczyła mu Marta Kawka z Boot&Hortorus. Dyskusję panelową poprowadzili zaś Barbara Werner i Wojciech Januszczyk.