Posłuchajcie "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego we współczesnej aranżacji. Maria Ka i Chór w Ruchu zabiorą publiczność w przestrzenie dźwiękowe z pogranicza alternatywy, elektroniki, zimnej fali i wielogłosowych polifonii.
"Noc Listopadowa. Wszystkie Zwycięstwa Kobiet" to multidyscyplinarne działanie artystyczne, powstałe po 121 latach od pierwszego wydania "Nocy listopadowej". Jest to na wskroś współczesna reinterpretacja słynnego dramatu, wpisującą się w intencję Stanisława Wyspiańskiego o docelowym umuzykalnieniu tekstu. Tytułowe zwycięstwa stanowią polemikę z kluczowym motywem przegranego powstania, stawiając pytanie o rolę kobiet w akcji i dynamice utworu, wydarzeniach historycznych oraz klasycznych przedstawieniach teatralnych, a także ich usytuowaniu w polityce, jak i w ziemsko-mitycznym układzie obecnym w dramacie. W multidyscyplinarnym działaniu artystycznym zostaje poruszona także kwestia definicji triumfu i porażki, uniwersalności ludzkich motywów oraz spekulacji na temat kondycji świata opartego na odwróconej proporcji, czyli rządach kobiet oraz ucieleśnianiu kobiecych wizji i głosów.
Maria Ka i Chór w Ruchu oddadzą głos kobiecym postaciom obecnym w dramacie Stanisława Wyspiańskiego i na wystawie "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Będzie to wyjątkowa podróż muzyczna przez świat mitologiczny bogiń - przywódczyń, demiurżek, mędrczyń, mistrzyń, inicjatorek i wyrazicielek najwyższych wartości, jak również twórczyń biorących udział w kreacji scenicznych odsłon dramatu - kostiumografek, aktorek i, co istotne, anonimowych kobiet, obecnych zarówno na wystawowych fotografiach, jak i za kulisami teatralnych przedsięwzięć.
Zespół projektu: Maria Ka - libretto, muzyka; Weronika Pelczyńska - choreografia; Ewa Chomicka - kuratorka Chóru w Ruchu; Chór w Ruchu w składzie: Beata Akbas, Elżbieta Balano, Barbara Baranowska, Ewa Chomicka, Urszula Iwińska, Irena Klein, Małgorzata Kozek, Maria Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Joanna Olejniczak, Aleksandra Olszowska, Justyna Orlińska, Katarzyna Pawluk, Edyta Pawłowska, Aneta Rajca, Dagmara Siwczyk, Barbara Walczak, Anna Wieczorek, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Renata Wołowiec, Elżbieta Zawada.
Wydarzenie odbędzie się w ramach zakończenia wystawy czasowej "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich".
Chór w Ruchu - społeczny, eksperymentalny chór, który przez 9 lat rozwijał się przy jednym z warszawskich muzeów, tworząc m.in. performanse, działania towarzyszące wystawom oraz ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli. Współpracował w tym czasie m.in. z Seanem Palmerem, Jakubem Pałysem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Wojtkiem Blecharzem, Anną Szwajgier, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską i Aleksandrą Gryką. Dzięki tym projektom powstała inkluzywna społeczność, łącząca osoby poszukujące niestandardowych środków wyrazu, które chcą współdziałać i współtworzyć na pograniczu muzyki, performatyki, sztuk wizualnych i pracy z przestrzenią. W 2024 r. Chór w Ruchu zainaugurował swoją nową odsłonę wspólnym działaniem z Komuną Warszawa (projekt "Pieśń przyszłości. Koncert na budynek i chór"). Rok 2025 rozpoczął od udziału w spektaklu "Bunt Głuchych. Odnowa" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, w którym współtworzyły osoby słyszące i g/Głuche.
Maria Ka - tekściarka, kompozytorka, wokalistka i pianistka o międzynarodowej renomie i charakterystycznym głosie. Tworzy autorską muzykę w języku jidysz, polskim i angielskim. Trzykrotna laureatka nagrody publiczności w brazylijskim konkursie "Bubbe Awards". Łączy muzykę alternatywną, elektronikę, punk i elektropop. Włącza kobiece historie i perspektywy do głównej narracji historycznej. Koncertowała na największych światowych i polskich festiwalach kultury żydowskiej, jej albumy wielokrotnie doceniały zagraniczne media. Magistra judaistyki i psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowczyni SWPS w Sopocie.
Weronika Pelczyńska - absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Politechniki Warszawskiej (Wydział Inżynierii Produkcji oraz Wydział Zarządzania) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Kultury Polskiej). Stypendystka wielu międzynarodowych i krajowych programów. Jako tancerka i performerka współpracowała z twórcami w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji i Chorwacji. Przygotowuje choreografię dla teatrów dramatycznych, filmów, teledysków i reklam, prowadzi indywidualne i kolektywne projekty artystyczne. Współtworzy Centrum w Ruchu oraz inicjatywę praktyk siostrzeństwa. W działalności choreograficznej interesuje ją budowanie tego, co wspólne przy jednoczesnym wzmacnianiu tego, co indywidualne. Taniec jest dla niej kanałem społecznej emancypacji z płciowych, historycznych, kulturowych i rasowych stereotypów.