Antyczne postaci, historyczni bohaterowie oraz sceny rozgrywane w przestrzeniach Łazienek Królewskich będą tematem naszej dyskusji o słynnym dramacie Stanisława Wyspiańskiego.
Słynny dramat rozgrywa się w dwóch przenikających się światach. Pierwszy tworzą historyczni bohaterowie związani z powstaniem listopadowym, drugi - mitologiczne postaci. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak antyczni bogowie, przywołani na początku utworu, stają się tylko pozorną oznaką zwycięstwa. Pochylimy się nad głęboką lekturą scen rozgrywających się na korytarzu Szkoły Podchorążych, w której pojawiają się Pallas Atena i postaci Nike, zapowiadające klęskę. Omówimy wydarzenia rozgrywające się w Pałacu na Wyspie, gdzie ludzkie namiętności splatają się z mitologią i wielką polityką, jak również w Belwederze, który staje się areną zaskakujących układów osobowych.
Spotkanie jest częścią programu wydarzeń do wystawy czasowej "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich".
Dr hab. Jagoda Hernik Spalińska - teatrolog i historyk teatru, profesor w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi studia podyplomowe w IS PAN na kierunku teatrologia. W Laboratorium Dramatu przygotowała m.in. cykl autorskich spotkań "Toksyczna rodzina antyczna". Wydała książki: "Wileńskie Środy Literackie", "Życie teatralne w Wilnie podczas II wojny światowej", "Anty-Ifigenia". Teksty z historii teatru drukowała m.in. w "Pamiętniku Teatralnym", "Notatniku Teatralnym", litewskim piśmie "Menotyra"; o współczesnym teatrze pisała m.in. w "Dialogu", "Teatrze", "Didaskaliach", litewskim "Teatrasie" (ogółem ok. 200 publikacji). Oprócz podstawowego zainteresowania, jakim jest historia i współczesność teatru, zajmuje się dramatologią. Kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich".