Dramaturżka, aktorka, reżyser i muzyk teatralny opowiedzą o swoich pomysłach i inspiracjach związanych z czytaniem performatywnym "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego.
Czytanie performatywne "Nocy listopadowej" w adaptacji prof. Iwony Rusek odbyło się w Teatrze Królewskim w październiku 2024 r. Okazją była 120. rocznica wydania słynnego dramatu. Utwór przy akompaniamencie muzyki na żywo zaprezentowali znakomici aktorzy scen polskich.
Podczas spotkania w Pałacu na Wyspie artyści, którzy brali udział w wydarzeniu, opowiedzą o tym, jak przebiegały przygotowania. Dowiemy się, jak pisano i reżyserowano adaptację "Nocy listopadowej", jak tworzono do niej muzykę i grę aktorską. Mowa będzie o inspiracjach i pomysłach, zarówno tych zrealizowanych, jak i niezrealizowanych.
Spotkanie jest częścią programu wydarzeń do wystawy czasowej "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich".
Dr hab. Iwona E. Rusek - prof. UwB, kierownik Zakładu Badań Źródłowych nad Literaturą XIX i XX w. na Uniwersytecie w Białymstoku, badaczka twórczości Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Wacława Berenta. Jej zainteresowania naukowe obejmują literaturę XIX w., mitoznawstwo, folklor, obrzędy, wierzenia, zwyczaje, symbole, baśnie oraz archetyp Magna Mater. Jest autorką książek: "Pragnienie - symbol - mit. Studium o Próchnie Wacława Berenta (Warszawa 2013); "Poznaj samego siebie. O Fachowcu Wacława Berenta" (Warszawa 2014); "Życia lampy niewygasłe. Studium o Oziminie Wacława Berenta" (Warszawa 2017); "Rytuał i śmierć. Studia o literaturze XIX wieku" (Białystok 2022); "Stanisław Wyspiański. Mit - Tradycja - Historia" (Warszawa 2024); a także scenariuszy pisanych dla Teatru Telewizji oraz Teatru Polskiego Radia. Jest laureatką Grand Prix XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017", konkursu SCRIPT PRO 2021 w kategorii "Audio"; V Ogólnopolskiego Konkursu "NDT" 2023 w kategorii "Dramat".
Teresa Kowalik jest absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu. Współpracowała gościnnie m.in. z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Arlekin w Łodzi i Nowym Teatrem w Słupsku. Regularnie współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W Muzeum Łazienki Królewskie stworzyła projekt muzyczny "Piosenki do obrazów". Aktualnie współtworzy: duo PYŁ wraz z Andrzejem Zawieraczem i zespół Przesilenia.
Jerzy Machowski - reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny. Absolwent Reżyserii na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (filia w Krakowie). Twórca wielu sztuk, m.in. "Niezwykły lot pilota Pirxa" według Stanisława Lema w Teatrze Miejskim w Gliwicach, "Śpiewnik domowy" Stanisława Moniuszki, a także spektakli opartych na dziełach Z. Krasińskiego, J. Słowackiego, A. Mickiewicza, C.K. Norwida, M. Reja, S.I. Witkiewicza dla Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji. Wyreżyserował performatywne czytanie "Nocy listopadowej".
Andrzej Zawieracz - muzyk i producent. Tworzy muzykę do filmów oraz gier komputerowych. Współpracuje gościnnie z grupą teatralną Analog Collective oraz współtworzy dwa projekty muzyczne: duo PYŁ oraz trio MOL'FAR.