Warsztaty teatralne dla młodzieży (15+) i dorosłych
Termin: 28 września 2021 r., godz. 17.00-19.00
Miejsce: przestrzeń wirtualna (link do zajęć zostanie przesłany w poprzedzającym je dniu na adres e-mail podany podczas rejestracji) Wstęp: wolny Zapisy:rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń); termin rejestracji: do 24 września
Zapraszamy do udziału w warsztatach teatralnych, inspirowanych postacią Aleksandry Piłsudskiej. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Warsztaty teatralne "A kogo obchodzi ta historia?" odbywają się w ramach seminarium "Wierzymy, że dajemy czyn. O Aleksandrze Piłsudskiej i innych kobietach polskiego międzywojnia" i stanowią element projektu "Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek".
Pierwsza odsłona warsztatów miała miejsce wiosną tego roku w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Historia Aleksandry Piłsudskiej stała się pretekstem do rozmowy o widzialności i niewidzialności kobiet na kartach historii, a także do przyjrzenia się obecnej rzeczywistości społecznej.
Wnioskami z twórczej dyskusji realizatorki projektu "A kogo obchodzi ta historia?", Pamela Leończyk i Karolina Pluta, podzielą się podczas kolejnej odsłony warsztatów, która odbędzie się 28 września 2021 r. Uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostaną do działania warsztatowego i wspólnego odkrywania kobiety, która nie wpisywała się w obowiązujące w jej czasach normy i zwyczaje społeczne.
Projekt "A kogo obchodzi ta historia?" stał się punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, inspirowanego życiorysem Aleksandry Piłsudskiej, który będzie miał premierę 11 września 2021 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego "NIEPODLEGŁA" na lata 2017-2022.
Pamela Leończyk
Reżyserka, performerka, autorka instalacji artystycznych oraz pedagog teatralna. Ukończyła Wiedzę o Teatrze oraz Performatykę Przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie jest na ostatnim roku reżyserii teatralnej na warszawskiej Akademii Teatralnej. Jest laureatką programu "New Stage", organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, oraz międzynarodowego konkursu na realizację instalacji artystycznej ANIMATUS. Zrealizowała instalację artystyczną "Biały szum" w ramach rezydencji w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Jej prace teatralne były pokazywane podczas festiwalu FIST w Belgradzie, a spektakl "Ciało proces" został nagrodzony Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN. Jest laureatką stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Suwałki, stypendystką Laboratorium Nowego Teatru, organizowanego przez Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Otrzymała stypendium artystyczne Miasta Krakowa na rok 2020 oraz stypendium artystyczne m. st. Warszawy na rok 2021.
Karolina Pluta
Trenerka, performerka, pedagog teatru, autorka instalacji artystycznych, certyfikowana tutorka Szkoły Liderów, prezes zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz roczny kurs terapii tańcem i ruchem. Absolwentka Laboratorium Nowych Praktyk na Uniwersytecie SWPS oraz International Summer School on Theatre in Social Context w Archa Theatre w Pradze. Członkini kolektywu Laboratorium Teatralno-Społeczne, z którym od 2016 r. realizuje spektakle i akcje performatywne. W Muzeum Józefa Piłsudskiego realizowała działania, korzystając m.in ze zbiorów Archiwum Społecznego Sulejówka; jest pomysłodawczynią i współautorką spektaklu "Piłsudska Unmuted". Lubi chodzić po lesie i pisać wiersze.