Przenieś się w XVIII w. Poznaj historię, wystrój oraz mieszkańców Białego Domu, czyli miejsca, gdzie - zgodnie z zamysłem króla Stanisława Augusta - można było miło spędzić czas, z dala od dworskiego ceremoniału.
20 lipca - "Biały Dom jako maison de plaisance"
Idea posiadania miejsc, gdzie elity mogły się oddać przyjemnościom w wąskim gronie najbliższych znajomych, nie była w czasach Stanisława Augusta niczym nowym. Maisons de plaisance, czyli niewielkie wille służące miłemu spędzaniu czasu, to w XVIII w. zjawisko dość powszechne. Poznamy przykłady tego typu obiektów z Francji, Prus i Rosji oraz te z najbliższego sąsiedztwa Łazienek Królewskich, na Skarpie Wiślanej. Porozmawiamy o osiemnastowiecznym otoczeniu i wnętrzu Białego Domu. Zastanowimy się, jakie cechy i rozwiązania sprawiały, że było to miejsce przyjemne.
3 sierpnia - "Mieszkańcy Białego Domu"
Bardzo możliwe, że Biały Dom początkowo miał być wyłącznie miejscem krótkiego odpoczynku podczas spacerów. Jednak z powodu częstej przebudowy pozostałych obiektów Łazienek Królewskich, mały domek - widocznie od razu doskonały - stał się letnim mieszkaniem. Pomieszkiwał tu król, siostry monarchy, bratowa i tajemniczy ambasador. Po śmierci Stanisława Augusta rozegrały się tu ważne wydarzenia.
17 sierpnia - "Marzenie o państwie idealnym"
Biały Dom był kiedyś położony na wyspie. Lokalizacja i wystrój wnętrz miały znaczenie symboliczne - mówiły o tym, jak powinny wyglądać mądre rządy i państwo, w którym ludzie są szczęśliwi. Nie były to tylko marzenia; król realizował te idee. Postaramy się rozszyfrować symbole zawarte w dekoracjach Białego Domu. Porozmawiamy o tym, jakie znaczenie miały organizowane przez króla obiady czwartkowe, kto na nich bywał, jakich używano naczyń, sztućców i potraw. Pomówimy o sprawach przyjemnych w odniesieniu do maison de plaisance, a także o tematach poważniejszych, gdyż smutne wydarzenia nie ominęły Białego Domu.
Ludmiła Waślicka - absolwentka historii i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz oligofrenopedagogiki. Przez wiele lat pracowała w szkole z oddziałami integracyjnymi. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie; prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych, w tym dla osób niepełnosprawnościami.