Spotkania dla młodzieży od 16. roku życia i dorosłych
Terminy: 30 maja, 27 czerwca, 25 lipca, 29 sierpnia, 26 września 2023 r., godz. 17.00-18.30 Miejsce: Biały Dom, sala edukacyjna na I piętrze (do sali można dotrzeć tylko schodami) Wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna”, obowiązuje rezerwacja miejsc Rezerwacja miejsc, dodatkowe informacje: Jolanta Żubrowska, j.zubrowska@lazienki-krolewskie.pl, tel. (+48) 518 715 694 Prowadzenie: Karolina Rychter, Joanna Szumańska
Lubisz czytać i odkrywać na nowo klasyczne dzieła światowej literatury? Weź udział w Dyskusyjnym Klubie Książki. Cykliczne spotkania odbywać się będą w ostatnie wtorki miesiąca, od maja do września, w Białym Domu.
Podczas tegorocznych spotkań po raz kolejny nawiążemy do "Metamorfoz" Owidiusza. Będziemy tropić motyw przemiany w dziełach literackich różnych epok. Przemiany (ciała, uczuć, losu, charakteru) są integralną częścią̨ nie tylko większości opowiadań mitologicznych, lecz także każdej dobrej opowieści.
TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ
30 maja -Henry James "Bestia w dżungli"
"Bestia w dżungli" jest uważana za jedno z najlepszych i zarazem najbardziej osobistych opowiadań autora "Portretu damy" i "Złotej czary". "Nieprzeżyte życie" jego przewrażliwionego i skupionego na sobie bohatera, Johna Marchera, będzie dla nas punktem rozważań na temat ludzkiego losu, nieustannego oczekiwania na niecodzienne wydarzenia, a zarazem paraliżującego lęku przed zmianą. Prowadzenie: Karolina Rychter.
27 czerwca - Charlotte Brontë "Dziwne losy Jane Eyre"
Wydana po raz pierwszy w 1847 r. pod pseudonimem powieść Charlotte Brontë okazała się wielkim sukcesem wydawniczym i była potem wielokrotnie ekranizowana. Na pewno przyczyniła się do tego pierwszoosobowa narracja, pełna tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji fabuła oraz postać głównej bohaterki, dzielnie konfrontującej się z przeciwnościami losu. To właśnie ona, jej przemiany i "stawanie się" będą nas szczególnie interesować. Prowadzenie: Karolina Rychter.
25 lipca - William Szekspir "Sen nocy letniej"
W sztuce Szekspira znajdziemy zarówno bezpośrednie aluzje do "Metamorfoz" Owidiusza, jak i inne nawiązania do motywów mitologicznych. Skupimy się jednak przede wszystkim na gwałtownych przemianach uczuć, jakich pod wpływem kaprysów magicznych mocy, rozmaitych miłosnych ułud oraz postępów doznają bohaterowie tej słynnej komedii pomyłek. Prowadzenie: Karolina Rychter.
29 sierpnia - Lewis Carroll"Alicja w Krainie Czarów"
"Jak zagadkowe są te wszystkie przemiany! Nigdy nie jestem pewna, w co się mogę przemienić z minuty na minutę!" - mówi w pewnym momencie Alicja, bohaterka jednej z najsłynniejszych książek w historii literatury. Lewis Carroll zbudował Krainę Czarów wedle praw rządzących naszymi snami, nagłe przeobrażenia są w niej na porządku dziennym. Zastanowimy się, co mogą one znaczyć, i jak w tym szalonym korowodzie metamorfoz zmienia się i dorasta sama Alicja. Prowadzenie: Karolina Rychter i Joanna Szumańska.
26 września - Raymond Roussel "Locus Solus"
Najsłynniejsze dzieło Raymonda Roussela to gra czystej, nieograniczonej niczym wyobraźni. Przyjrzymy się opisom osobliwości, które w powieści pokazuje swoim gościom tajemniczy uczony Martial Canterel, oraz temu, w jaki sposób każda z tych osobliwości płynnie przechodzi w kolejną. Zobaczymy, że tymi przemianami rządzą słowa. To one - zgodnie z metodą pisarską Roussela - są motorem opowieści i to one powołują do życia pozornie całkowicie arbitralnie powiązane ze sobą dziwne światy.
Prowadzenie: Karolina Rychter.
Dr Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka (pisze m.in. dla Culture.pl). Interesują ją punkty przecięcia filozofii z innymi dyscyplinami. W Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi seminaria łączące filozofię z historią sztuki, historią teatru, literaturą, psychologią. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".
Joanna Szumańska - historyk teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Współpracuje z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.