Królewski zwierzyniec
Cykl warsztatów rękodzieła inspirowanych motywami łazienkowskiej fauny dla dorosłych i młodzieży (14+)
Cykl warsztatów rękodzieła inspirowanych motywami łazienkowskiej fauny dla dorosłych i młodzieży (14+)
Miłośników rękodzieła zapraszamy na warsztaty, podczas których ozdobimy kubki, stworzymy breloczki i haftowane broszki. Motywy na gadżetach będą inspirowane łazienkowską fauną.
Łazienki Królewskie są miejscem, gdzie przyroda przenika się ze sztuką. Niezwykła natura stanie się dla nas inspiracją do stworzenia barwnych przedmiotów. Własne rękodzieła będziemy wykonywać na dwudniowych warsztatach.
Cykl jest częścią programu do nowej strefy edukacyjnej "Królewski zwierzyniec" w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni.
TERMINY I TEMATY WARSZTATÓW
"Ceramiczny zwierzyniec"
20 lipca, godz. 11.00-15.00, miejsce spotkania: Biały Dom
21 lipca, godz. 11.00-14.00, miejsce spotkania: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni
Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Daria Kruk Art., Paulina Organiściak-Kwiatkowska
Warsztaty rozpoczniemy w Białym Domu, który zdobią groteski z elementami fauny. Poznamy zwierzęta z malarskich dekoracji oraz gatunki zamieszkujące obecnie łazienkowskie ogrody. Zainspirowani przyrodniczymi motywami przeniesiemy się do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie warstwa po warstwie stworzymy unikalny kubek, ozdobiony wybranym ptasim elementem i kwiatową kompozycją. Nauczymy się zdobienia porcelany metodą stempelkowania i z użyciem pędzli do malowania.
"Filcowany zwierzyniec"
3 sierpnia, godz. 11.00-16.00 i 4 sierpnia, godz. 11.00-15.00, miejsce spotkania: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni
Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Lena Lewandowska, Jakub Serwinowski
Łazienkowskie ogrody są pełne ptaków; znajdziemy tu kilka gatunków dzięciołów i kaczek, kowaliki, kosy, łabędzie i pawie. Zainspirowani spotkaniami z łazienkowską fauną stworzymy własne podobizny ptaków, stosując metodę filcowania na sucho. Poznamy podstawy tej techniki, stosowane materiały i narzędzia. Zdobędziemy umiejętności, które pozwolą nam samodzielnie wykonywać filcowe figurki. Chętni wykonają z nich unikalne breloczki.
"Haftowany zwierzyniec"
24 sierpnia, godz. 10.00-17.00 i 25 sierpnia, godz. 10.00-14.00, miejsce spotkania: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni
Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Maria Łuczaj Art., Paulina Organiściak-Kwiatkowska
Najpierw udamy się na spacer, by poobserwować łazienkowską faunę, która zainspiruje nas do stworzenia haftowanych dzieł. Następnie poznamy technikę zwaną haftem cieniowanym, określaną również jako malowanie igłą, gdyż przypomina malarstwo oraz daje ogromne możliwości odkrycia własnego stylu i pełną dowolność w tym, jak ostatecznie będzie wyglądał nasz projekt. Umożliwia wykonanie pięknych prac, takich jak elementy wystroju wnętrz czy ubrań, obrazy i ozdoby. Haft cieniowany jest nazywany
Daria Kruk Art. - artystka, od ponad 4 lat prowadzi własną pracownię. Miłośniczka natury, baczna obserwatorka fauny i flory, z której czerpie największe inspiracje w swojej pracy twórczej.
Lena Lewandowska - edukatorka w MNW i MŁK, autorka warsztatów plastycznych. Studentka Instytutu Historii Sztuki UW i Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Naukowo zajmuje się sztuką niderlandzką od XV do XVII w., a także dawnymi mapami.
Maria Łuczaj Art. - artystka, w której sercu szumi las i śpiewają ptaki. Kocha naturę i przedstawia ją w różnych technikach; za pomocą obrazów, haftów i amatorskiej fotografii przyrodniczej.
Paulina Organiściak-Kwiatkowska - biolożka, edukatorka przyrodnicza. W Muzeum Łazienki Królewskie i innych instytucjach kultury prowadzi zajęcia o tematyce przyrodniczej dla różnych grup wiekowych, w tym osób o indywidualnych potrzebach.
Jakub Serwinowski - leśnik, edukator przyrodniczy, pasjonat przyrody, zwłaszcza ptaków. Jest członkiem Sekcji Ornitologicznej Koła Naukowego Leśników w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Projekt "Królewski zwierzyniec" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.