Spotkanie z rekonstruktorami dla dorosłych i młodzieży (14+)
Termin: 7 września 2024 r., godz. 17.00-18.30 Miejsce: Stara Oranżeria - Królewska Galeria Rzeźby i Teatr Królewski Wstęp: 15 zł / osoba; bilety do nabycia online - KUP BILET (doliczana jest opłata transakcyjna) Limit: 20 osób Prowadzenie: Angela Sołtys, Katarzyna Wodarska-Ogidel, Tomasz Pichór, Anna Korbolewska
Zanurzcie się w XVIII-wiecznej kulturze i obyczajowości podczas spotkania z grupą rekonstruktorów z Towarzystwa Stanisławowskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji 260. rocznicy elekcji króla Stanisława Augusta.
Podczas spotkania w Teatrze Królewskim dowiemy się, czym charakteryzowały się tzw. Dni Galowe na dworze króla Stanisława Augusta. Obejrzymy pokaz tańca - sarabandę Les Folies d'Espagne. Poznamy również stroje wariackie, czyli odrobinę comedii dell’arte w teatralnej garderobie.
W Królewskiej Galerii Rzeźby posłuchamy opowieści o dawnej książce. Obejrzymy też oryginalne przybory do pisania z XVIII w.
Anna Korbolewska - tancerka, instruktorka, choreografka, pedagog specjalizująca się w tańcu historycznym. Odczytując choreografie zawarte w traktatach, biegle posługuje się zapisami historycznymi z przełomu XVII i XVIII w. W swoim dorobku ma również wiele filmowych scen tanecznych. Działalność edukacyjno-artystyczną koncentruje na współpracy z instytucjami kultury, występując w muzeach i prowadząc zajęcia na uczelniach artystycznych, m.in. Akademii Muzycznej w Gdańsku. Poza tańcem jej pasją jest rekonstrukcja historyczna.
Tomasz Pichór - rekonstruktor, historyk, typograf, okazjonalnie publicysta.
Angela Sołtys - historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie. Członek kilku grup rekonstrukcyjnych w Polsce, odtwarzających wiek XVIII, a za granicą także epokę starożytnego Rzymu - okres republikański i cesarski. Zainteresowania badawcze: polski Grand Tour, kolekcjonerstwo w Polsce końca XVIII w., dwór Stanisława Augusta: ceremoniał i obyczaje.
Katarzyna Wodarska-Ogidel - historyk teatru, kurator kolekcji kostiumów w Muzeum Teatralnym w Warszawie. W rekonstrukcji historycznej jej największą pasją są gry i zabawy uprzyjemniające życie codzienne w XVIII w.
Towarzystwo Stanisławowskie - grupa rekonstrukcyjna zrzeszająca pasjonatów czasów panowania Stanisława Augusta, istnieją̨ca od 2015 r. Odtwarza stroje i obyczaje II poł. XVIII w. Współpracuje przy projektach edukacyjnych z wieloma instytucjami kultury, m.in.: Muzeum Narodowym - oddział w Otwocku Wielkim, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Muzeum Podlaskim w Białymstoku, Fundacją Pałac Gorzanów, Kolegium Europejskim w Natolinie.