Nauczycieli przedmiotów humanistycznych i artystycznych, zwłaszcza ze szkół ponadpodstawowych, zapraszamy do udziału w spotkaniach, podczas których wymienimy się doświadczeniami oraz porozmawiamy o historii i kulturze.
Interdyscyplinarne spotkania, organizowane w zabytkowych wnętrzach Łazienek Królewskich, traktujemy - na wzór XVIII-wiecznego salonu - jako formę wymiany myśli i doświadczeń. Wspólnie będziemy poruszać tematy z zakresu kultury i historii nowożytnej. Zastanowimy się też, jak wykorzystać tę problematykę w praktyce szkolnej i w jaki sposób edukacja muzealna może być pomocna w edukacji formalnej.
Zapraszamy nauczycieli języka polskiego, historii sztuki, historii, wiedzy o kulturze, plastyki i przedmiotów pokrewnych. Dołącz do "Salonu nauczycielskiego" i stań się częścią społeczności muzealnej związanej z edukacją. Zgłoszenia oraz zapytania można kierować na adres: salon.nauczycielski@lazienki-krolewskie.pl.
TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ
"Z notatnika Paula Tremo" - warsztaty kulinarno-kulturalne
26 lipca 2025 r., godz. 11.00-12.30
Oficyna Ermitażu - nowa przestrzeń muzealna - kliknij tutaj i sprawdź lokalizację
W Oficynie Ermitażu, w której mieściła się jedna z łazienkowskich kuchni, spróbujemy dania z królewskiego menu. Będzie to zupa migdałowa na mleku. Tę klasyczną, staropolską potrawę postną ugotujemy wspólnie, w wersji nieco uszlachetnionej przez Paula Tremo, nadwornego kucharza Stanisława Augusta. Przekonamy się przy okazji, czy osiemnastowieczna receptura sprawdzi się w dzisiejszej kuchni. Na warsztatach zapewniamy wszelkie potrzebne artykuły spożywcze oraz sprzęty kuchenne.
Wśród produktów do wykonania zupy migdałowej zostaną użyte następujące alergeny: mleko i produkty pochodne (wykaz na bazie rozporządzenia PE i Rady UE nr 1169/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności).
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "Życie królewskiego ogrodu"
30 sierpnia 2025 r., godz. 11.30-12.30
Podchorążówka
Zwiedzimy wystawę czasową "Życie królewskiego ogrodu", która jest wielowątkową opowieścią o historii oraz kulturowej roli łazienkowskich ogrodów. Spotkanie będzie okazją do prześledzenia ich najważniejszych przemian w ciągu czterech stuleci oraz poznania sylwetek twórców, zarządców i ogrodników. Opowieść o łazienkowskich ogrodach wzbogacą wątki związane z codzienną pracy i toczącym się tu życiem, jak również wspomnienia wielu pokoleń gości Łazienek Królewskich.
Ewa Zagawa - miłośniczka dobrej kuchni, kolekcjonerka przepisów z różnych czasów i stron świata. W Muzeum Łazienki Królewskie koordynuje wydarzenia edukacyjne w Oficynie Ermitażu.
Jolanta Żubrowska - historyczka sztuki, edukatorka, koordynatorka projektów kulturalnych i partycypacyjnych. W Muzeum Łazienki Królewskie odpowiada za działania edukacyjne wokół Białego Domu, współtworzy archiwum społeczne, opiekuje się wolontariatem i Młodzieżową Radą Muzeum.
Marzanna Rymsza-Leociak - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Nauczycielka języka polskiego w liceach i szkołach podstawowych, wieloletnia dyrektorka szkoły. Od urodzenia mieszka w podwarszawskim Konstancinie, gdzie angażuje się w lokalne wydarzenia, ostatnio w obchody Roku Stefana Żeromskiego. Interesuje się kulturą XVIII w. oraz odkrywaniem zapomnianych postaci tej epoki.