Spacery tematyczne dla dorosłych i młodzieży (+15)
Terminy: 6 i 13 listopada 2021 r., godz. 11.00-13.00 Miejsce zbiórki: obok Grobu Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego (I spacer), przed wejściem na wystawę "Splendor władzy" w Podchorążówce (II spacer) Wstęp: 5 zł / spacer; bilety do nabycia za pośrednictwem strony eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna); rejestracja na pierwszy spacer będzie otwarta do 4 listopada, na drugi - do 11 listopada (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń) Prowadzenie: dr Maciej Pieńkowski Koordynacja: dr Kamil Frejlich (k.frejlich@lazienki-krolewskie.pl), Joanna Szumańska (j.szumanska@lazienki-krolewskie.pl)
Prosimy dostosować strój do warunków pogodowych. Podczas przebywania w obiektach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki.
Uprzejmie informujemy, że bilety na spacery zostały już wyprzedane.
Zapraszamy do udziału w spacerach szlakiem Osi Saskiej oraz dóbr ujazdowskich Augusta II. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Łazienkach Królewskich.
Okres panowania władców z saskiej dynastii Wettynów, Augusta II i Augusta III (1697-1763), przyniósł duże zmiany w układzie przestrzennym i architekturze Warszawy. O jej rozwój dbał zwłaszcza pierwszy z królów, który chciał realizować śmiałe wizje przemiany miasta, służące gloryfikacji monarchy. Czasy saskie pozostawiły w tkance miejskiej Warszawy ślady widoczne do dzisiaj. Podczas spotkań obejrzymy związane z Wettynami miejsca, zarówno na żywo, jak i wykorzystując muzealne obiekty i reprodukcje. Poznamy ich historię z czasów saskich, a także wcześniejsze i późniejsze losy.
6 listopada (sobota) 2021 r., godz. 11.00-13.00 Miejsce zbiórki:obok Grobu Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego
Głównym tematem spaceru będzie Oś Saska. Jest to najważniejsze założenie urbanistyczne Warszawy czasów Wettynów, liczące 1650 m długości, nad którym pracowano przez ok. 40 lat. W bezpośrednim sąsiedztwie Osi Saskiej powstała jedna z najbardziej znanych stołecznych rezydencji prywatnych - pałac Brühla. Obecnie - przede wszystkim na skutek II wojny światowej - ten fragment Warszawy w niewielkim stopniu przypomina swoim kształtem pierwotny kompleks. Mimo to jego relikty da się dostrzec w miejskiej przestrzeni.
13 listopada (sobota) 2021 r., godz. 11.00-13.00
Miejsce zbiórki: przed wejściem na wystawę "Splendor władzy" w Podchorążówce
Obiekty dotyczące rozwoju Warszawy w czasach Wettynów obejrzymy na wystawie w Łazienkach Królewskich. Następnie przespacerujemy się śladami dzierżawcy dóbr ujazdowskich, Augusta II. Obiektem naszego zainteresowania będzie m.in. Pałac na Wyspie, którego początki sięgają lat 80. XVII w., a także Zamek Ujazdowski i jego okolice. Dowiemy się m.in., dlaczego królowi zależało na przejęciu dóbr ujazdowskich i w jaki sposób związany jest z nimi plac Trzech Krzyży.
Zależy nam, aby nasze zajęcia były dostępne dla jak największego grona zainteresowanych, w tym osób o specjalnych potrzebach. Jeśli formuła powyższych spotkań nie jest dla Państwa dostępna, prosimy o informację drogą mailową lub telefoniczną: k.frejlich@lazienki-krolewskie.pl, (+48) 518 715 815 (można wysłać SMS). Konieczność tłumaczenia spotkania na Polski Język Migowy prosimy zgłosić mailowo lub telefonicznie minimum dwa tygodnie przed zajęciami.
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizuje się w dziejach nowożytnych i wojnie polsko-sowieckiej. Autor monografii o początkach panowania Zygmunta III, opublikowanej w Wydawnictwie Sejmowym, a ponadto szeregu artykułów, które ukazały się m.in. w "Almanachu Warszawy", "Analecta", "Czasopiśmie Prawno-Historycznym", "Klio", "Przeglądzie Historyczno-Wojskowym", "Studiach nad staropolską sztuką wojenną". Współpracownik Fundacji Zakłady Kórnickie. Historyk Sekcji Badań nad Wojskiem do 1945 r. w Wojskowym Biurze Historycznym im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie.