Interesujesz się sztuką? W cyklu nowych spotkań poznasz wyjątkowe dzieła z łazienkowskich zbiorów i spróbujesz swoich sił w działaniach twórczych, zainspirowanych oglądanymi obrazami.
Punktem wyjścia każdego ze spotkań będzie jedno dzieło z kolekcji Łazienek Królewskich. W muzealnych zbiorach kryje się wiele pereł - obrazów ważnych artystów oraz dzieł, które z różnych powodów warte są pogłębionej analizy. Na początku każdego spotkania poznamy okoliczności powstania wybranego obiektu i jego kontekst artystyczny. Następnie wspólnie podyskutujemy o dziele, zastanawiając się m.in., jakie przesłanie niesie dla współczesnych odbiorców. Spotkanie zwieńczy warsztat praktyczny, podczas którego będziemy szukać własnych możliwości twórczych. Zdolności artystyczne nie są wymagane, zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką. Spotkania są autorskim projektem historyka sztuki Przemysława Głowackiego oraz artystki wizualnej Emilii Maryniak.
TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ
26 kwietnia - Jean-Étienne Liotard "Dama w tureckim stroju z wachlarzem"
"Dama w tureckim stroju z wachlarzem" autorstwa Jean-Étienne'a Liotarda jest miniaturowym obrazem ze zbiorów króla Stanisława Augusta. Jej autor był jednym z najpopularniejszych artystów w Europie w XVIII w., szczególnie cenionym jako pastelista. Jego życiorys obfituje w liczne podróże, w tym do Konstantynopola. Na spotkaniu weźmiemy pod lupę niewielki, namalowany na metalu obraz. Przeanalizujemy dzieło i zastanowimy się nad pojęciem orientalizmu w sztuce dawnej oraz przenikaniem się kultur we współczesnym świecie. W części warsztatowej nawiążemy do specjalnością Liotarda, jaką był pastel.
10 maja - Angelica Kauffmann "Portret księżnej Giuliany Pubblicola Santacroce"
Księżna Giuliana Pubblicola Santacroce ofiarowała królowi Stanisławowi Augustowi swój własny portret w podzięce za nadanie Orderu Orła Białego jej bratu. Autorką wizerunku była Angelica Kauffmann, jedna z najbardziej wziętych portrecistek w XVIII w. Księżna została ukazana jako Lukrecja, postać z historii starożytnego Rzymu. Na spotkaniu zgłębimy okoliczności powstania obrazu i bliżej poznamy twórczość jego autorki. Dzieło będzie punktem wyjścia do refleksji nad różnymi kulturowymi konstruktami, narzucaniem ról społecznych, możliwością wyboru autorytetów oraz dążeniem do "idealnej" wersji siebie. Zagadnienia te będą też inspiracją do działań plastycznych.
14 czerwca - Philip van Dijk "Skrzypek i dama"
Obraz "Skrzypek i dama" holenderskiego malarza Philipa van Dijka pochodzi ze zbiorów króla Stanisława Augusta. Został namalowany mistrzowską techniką akcentującą detale oraz efekty iluzjonistyczne. Jest to świetny przykład kontynuacji tradycji tzw. szkoły lejdejskiej z XVII w. Spotkanie będzie okazją do poznania innych dzieł holenderskiego malarstwa rodzajowego oraz zastanowienia się nad wymową gestów ich bohaterów i symboliką występujących tam przedmiotów. Często niewinnie wyglądające detale mogą się okazać nośnikiem zaskakujących treści. Rozważania o symbolach będą punktem wyjścia do działań praktycznych w części warsztatowej. Zastanowimy się nad współczesnymi sposobami wyrażania uczuć.
Przemysław Głowacki - historyk sztuki, wykładowca akademicki, edukator muzealny. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych oraz współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie ma swój autorski cykl wykładów z historii sztuki. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym, gdzie pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla", organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 r. otrzymał odznakę "Zasłużony dla kultury polskiej". Prowadzi stronę internetową o sztuce, muzeach i wystawach artdone.pl.
Emilia Maryniak - absolwentka University of the Arts London, Chelsea College of Arts, artystka sztuk wizualnych, malarka, autorka instalacji przestrzennych. W pracy twórczej wykorzystuje zarówno tradycyjne techniki plastyczne, jak i materiał roślinny, światło, dźwięk oraz obraz video. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach grupowych i indywidualnych (m.in. Bankside Gallery w Londynie, TRAFO Centrum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Galeria Sztuki Współczesnej WOZOWNIA w Toruniu, Centrum Kultury i Sztuki IONION w Grecji, Centrala Gallery w Birmingham, Galeria Sztuki Współczesnej ZAMEK w Reszlu, Red Gallery w Londynie). Prowadzi wykłady i warsztaty popularyzujące działalność twórczą oraz wiedzę o sztuce. Współpracuje m.in. z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Muzeum Narodowym.