Formiernia
Formiernia w Starej Oranżerii to pracownia artystyczna nawiązująca do XVIII-wiecznego warsztatu, w którym wykonywano gipsowe kopie antycznych i nowożytnych rzeźb. Połączona z Królewską Galerią Rzeźby tworzy niezwykłą strefę edukacji, odwołującą się do królewskiej idei praktycznego kształcenia przyszłych twórców.
W formierni poczujesz się jak w artystycznym warsztacie. Poznasz historyczne techniki rzeźbiarskie i odlewnicze. Zobaczysz i dotkniesz narzędzi formierskich, a podczas zajęć edukacyjnych samodzielnie wykonasz gipsowy odlew.
SALE WARSZTATOWE I PROJEKCYJNE
Formiernia położona jest we wschodnim skrzydle Starej Oranżerii, gdzie w XVIII w. znajdowały się stancje aktorów i mieszkania ogrodników. Składa się z dwóch sal - warsztatowej i projekcyjnej.
Sala warsztatowa z dużym stołem do pracy wyposażona została w przystępne dla różnych grup odbiorców materiały i pomoce edukacyjne, przybliżające warsztat pracy XVIII-wiecznego formiera i rzeźbiarza.
Sala projekcyjna z multimediami - możesz tu obejrzeć filmy opowiadające historię Starej Oranżerii i Królewskiej Galerii Rzeźby. Osoby z niepełnosprawnościami mają do dyspozycji nowoczesne rozwiązania i pomoce, takie jak audiodeskrypcje, filmy PJM i pętle indukcyjne.
MIEJSCE WYPOCZYNKU
W sali projekcyjnej na naszych gości czekają miękkie poduchy, na których można odpocząć po warsztatach. Do dyspozycji są także książki na temat królewskiej kolekcji, w tym interaktywny przewodnik dla dzieci "Król, muzy i pomarańcze", edukacyjny folder dla młodzieży "Narodziny kolekcji" czy zbiór esejów "Michał Anioł i inni".
W słoneczne dni zachęcamy do wypoczynku w Ogrodzie Oranżeryjnym wśród kwietnych rabat, fontanny i antycznych popiersi.
STREFA EDUKACYJNA
Formiernia, która jest unikatowym miejscem w przestrzeni muzealnej, stwarza niepowtarzalną okazję do nauki poprzez doświadczenie. Wzorując się na artystach i rzemieślnikach, możesz wykonać własne kopie wybranego motywu rzeźbiarskiego lub ornamentu. W Królewskiej Galerii Rzeźby, korzystając z ogólnodostępnych szkicowników, poznasz w praktyce podstawy rysunku i zasady proporcji.
Aranżacja strefy edukacji i dostępne materiały pozwalają scharakteryzować najważniejsze postaci mitologiczne i starożytne, przedstawione w rzeźbach z królewskiej kolekcji. Poznasz również zjawisko recepcji antyku w XVIII w. i współcześnie, organizację warsztatu formierskiego oraz technologie wykonywania odlewów gipsowych.
UDOGODNIENIA
Do dyspozycji naszych gości są:
- Książki i materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
- Szkicowniki i zestawy do rysowania dla dzieci i dorosłych;
- Aplikacja "Stara Oranżeria", dzięki której można sprofilować plan wizyty w Muzeum Łazienki Królewskie;
- Szatnia;
- Winda;
- Toalety, w tym toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami;
- Tablety z wbudowanym miniprojektorem, do wykorzystania w czasie zwiedzania w gronie rodziny i/lub znajomych;
- Dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi (pętle indukcyjne, zestawy mobilnych audioguidów, audiodeskrypcje, tyflografiki, filmy PJM).
ZAJĘCIA EDUKACYJNE
Aktualna oferta warsztatów rodzinnych i zajęć edukacyjnych w formierni dostępna jest na stronie internetowej Muzeum - sprawdź naszą ofertę. Dodatkowe informacje: tel. (+48) 504 243 783, e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
DOJAZD
W sezonie zimowym wejście do formierni w Starej Oranżerii znajduje się od strony Teatru Królewskiego, a w sezonie letnim - od strony Ogrodu Oranżeryjnego. Drogę do formierni pokazuje interaktywna mapa w aplikacji mobilnej "Stara Oranżeria".
Tak powstaje gipsowy odlew
W królewskiej formierni w Starej Oranżerii wykonuje się gipsowe odlewy. Poznaj tajniki powstawania takich form.