Lekcje muzealne online z bloku humanistycznego to przewodnik po XVIII-wiecznym świecie sztuki oraz panujących wówczas obyczajach i modzie. Uczniowie poznają mecenat Stanisława Augusta, życie dworskie oraz sytuację Rzeczypospolitej za panowania ostatniego króla Polski.
Lekcje zdalne, 40-minutowe, odbywać się będą przy pomocy programu umożliwiającego łączenie się online (ZOOM). Link do zajęć wygenerowany zostanie przez Muzeum i wysłany na adres mailowy podany przy zapisie. Koszt: 12 zł / osoba. Zapisy poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy - przejdź do formularza rezerwacji dla grup. Maksymalna liczba uczestników: 15 osób. Istnieje możliwość zamówienia lekcji tłumaczonej na Polski Język Migowy; w tym celu należy wysłać wiadomość na adres mailowy: o.michalik@lazienki-krolewskie.pl.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem lekcji online. Dodatkowe informacje: tel. (+48) 504 243 783, e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
TERMINY I TEMATY LEKCJI W BLOKU HUMANISTYCZNYM
4 października 2021 r.
12.00 - Poznaj Łazienki (klasy I-III)
13.00 - Poznaj Łazienki (klasy IV-VI)
14.00 - Poznaj Łazienki (klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)
18 października 2021 r.
12.00 - Poznaj króla (klasy I-III)
13.00 - Poznaj króla (klasy IV-VI)
14.00 - O klasycyzmie (klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)
8 listopada 2021 r.
12.00 - Wąsy i peruki, czyli o modzie w XVIII wieku (klasy I-III)
13.00 - Obyczajowość dworu królewskiego (klasy IV-VI)
14.00 - Obyczajowość dworu królewskiego (klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)
22 listopada 2021 r.
12.00 - Konstytucja 3 maja (klasy IV-VI)
13.00 - Powstanie listopadowe (klasy IV-VI)
14.00 - Konstytucja 3 maja (klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)
15.00 - Powstanie listopadowe (klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)
6 grudnia 2021 r.
12.00 - Królewski zwierzyniec (klasy I-III)
13.00 - Obiady czwartkowe, czyli zabawy przyjemne i pożyteczne (klasy IV-VI)
14.00 - Obiady czwartkowe, czyli zabawy przyjemne i pożyteczne (klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)
Poznaj Łazienki / klasy I-VI
Skąd pochodzi nazwa letniej siedziby ostatniego króla Polski? Co dziś możemy zobaczyć w Łazienkach Królewskich i jak spędzimy tu czas? Podczas zajęć dowiemy się, komu zawdzięczamy powstanie łazienkowskiej rezydencji, oraz poznamy najważniejsze obiekty wchodzące w jej skład. Edukatorzy wyjaśnią ponadto, co to znaczy, że tutejsze ogrody są historyczne.
Poznaj Łazienki / klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Łazienki Królewskie to kompleks złożony z unikatowych zabytków architektury i historycznych ogrodów. Podczas lekcji zastanowimy się, w jaki sposób odzwierciedlają one oświeceniową myśl króla Stanisława Augusta. Poznamy funkcje, jakie na przestrzeni wieków pełniły poszczególne obiekty rezydencji, a także związane z nimi postacie. Porozmawiamy ponadto o tym, jakie typy ogrodów można zobaczyć w Łazienkach i co je odróżnia od zwykłego, miejskiego parku.
Poznaj króla / klasy I-VI
Podczas zajęć poznamy Stanisława Augusta. Będziemy oglądać królewskie miejsca i przedmioty, zwiedzać prywatne pokoje monarchy, patrzeć na jego ulubione obrazy i słuchać związanych z nim historii. Przyjrzymy się też królewskim wizerunkom i rozszyfrujemy słowa, takie jak monogram, herb czy koronacja. Odwołując się do biografii władcy, poznamy królewskie życie w XVIII wieku.
O klasycyzmie / klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Podczas zajęć odkryjemy najważniejsze cechy stylu klasycystycznego i dowiemy się, czym wyróżniał się styl stanisławowski. Odwołując się do architektury, rzeźby i malarstwa, poszukamy śladów obecności tradycji greckiej i rzymskiej w architekturze i sztuce doby oświecenia.
Wąsy i peruki, czyli o modzie w XVIII wieku / klasy I-III
To zajęcia pełne pudru, falbanek, peruk, wąsów i podgolonych głów. Opowiemy o tym, co było modne w XVIII wieku, i dlaczego niektórzy woleli frak od kontusza. Uczestnicy zajęć wcielą się w rolę modowych projektantów i stworzą niezwykłe autorskie prace.
Obyczajowość dworu królewskiego / klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Jakie reguły zachowania obowiązywały na dworze króla Stanisława Augusta? Czy łatwo było się ich nauczyć? Podczas zajęć poznamy zasady ceremoniału dworskiego i spróbujemy odnaleźć jego współczesne echa. Dowiemy się, czy w życiu codziennym również obowiązuje kodeks dobrego zachowania i kiedy należy go przestrzegać.
Konstytucja 3 maja / klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Czym była pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie? Jaką rolę odegrał Stanisław August w procesie jej tworzenia? W jakich okolicznościach została uchwalona? Poznając wybrane postanowienia "Ustawy Rządowej" z 1791 r. oraz przyglądając się dorobkowi Sejmu Czteroletniego, postaramy się zrozumieć przemiany ustrojowe i społeczne, które wówczas zaszły. Zastanowimy się również, dlaczego państwo w ogóle potrzebuje konstytucji i co to znaczy, że jest ona ustawą zasadniczą.
Powstanie listopadowe / klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Dlaczego właśnie w Łazienkach rozpoczęło się powstanie listopadowe? Jak wyglądały jego pierwsze godziny? Podczas zajęć przywołamy wydarzenia sprzed niemal 200 lat w historycznym miejscu, w którym się rozegrały. Zapoznając się z materiałami źródłowymi, zrozumiemy genezę i przebieg powstania. Zastanowimy się nad przyczynami upadku zrywu, poznamy też jego skutki.
Królewski zwierzyniec / klasy I-III
Tereny dzisiejszych Łazienek zwano kiedyś Zwierzyńcem. Wówczas spotkać tu można było żubry, tury, jelenie i sarny. Z czasem dziki zwierzyniec ewoluował w regularny ogród królewski, pełen rzeźb i imponujących budowli, zaś zwierzęta zaczęły być widoczne nie tylko w ogrodzie, lecz także na obrazach, rzeźbach i grafikach. Podczas zajęć odkryjecie z nami zwierzęcy świat letniej rezydencji króla Stanisława Augusta.
Obiady czwartkowe, czyli zabawy przyjemne i pożyteczne / klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Naruszewicz, Trembecki, Czartoryski, Krasicki, Bohomolec to tylko niektórzy z gości słynnych "uczonych obiadów". Organizowane na wzór paryskich salonów spotkania były okazją do wymiany myśli, poglądów, zaimponowania wiedzą i zdolnościami. A wszystko to przy stole zastawionym potrawami autorstwa nadwornego kucharza Paula Tremo. Klimat obiadów czwartkowych zainspiruje nas do dyskusji i twórczych działań.