Zapraszamy na warsztaty pełne malarskich eksperymentów, dzięki którym dzieci i opiekunowie poczują się jak artyści w królewskiej malarni. Podczas zajęć powstaną niezwykłe dzieła sztuki, inspirowane obrazami z kolekcji Stanisława Augusta.
Uczestnicy warsztatów odkryją wiele malarskich sekretów. Podczas każdego ze spotkań przeprowadzą kolejne artystyczne śledztwa, które pozwolą im odpowiedzieć na pytania, kim była sportretowana tajemnicza kobieta, zasłaniająca twarz wachlarzem, a kim mężczyzna w wysokim kapeluszu, jakie zagadki oraz symbole skrywają martwe natury w pałacowych wnętrzach i o jakiej podróży marzył król Stanisław August.
Dzieci i opiekunowie najpierw przyjrzą się sobie i swoim bliskim, następnie rozejrzą się we własnym domu w poszukiwaniu nieraz ukrytych i mało oczywistych przedmiotów, a na koniec udadzą się w daleką, wyobrażoną podróż.
TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ:
21 lutego - "Dama, książę i starzec / Portret"
En face, z profilu, z twarzą zwróconą w bok… Każdy portret jest inny. Ale dlaczego ludzie z dawnych portretów mają poważne miny? Czyżby przypomniał im się rachunek, jaki miał im wystawić malarz za swą pracę? Spokojnie, kto powiedział, że nasz portret ma być surowy? Zabawnym minom nie będzie końca!
21 marca - "Tajemnicze pudełko / Martwa natura"
Chyba każdy ma w domu jakieś tajemnicze pudełko, ulubioną figurkę, na wpół stopioną świecę, drewniane przybory kuchenne, a może nawet instrumenty muzyczne. Ale czy rzeczy powstały tylko po to, żeby cieszyć oko doskonałością wykonania? Zastanowimy się, jak ożywić martwą naturę i przyjrzymy się bogactwu natury w obrazach króla.
18 kwietnia - "Podróż do… / Pejzaż"
Pejzaż przedstawiający scenę miejską, czy może krajobraz z zamkiem na wzgórzu? W XVIII w. artyści jeszcze nie malowali w plenerze. Krajobrazy, w których liście drzew zdają się szumieć, kwiaty pachnieć, a światło wędruje po dachach pałaców lub zamków, powstawały w mrocznych pracowniach, na podstawie szkiców, wykonanych przez malarzy na powietrzu. Dzięki dziełom sztuki wybierzmy się w daleką podróż, z której zbierzemy malarskie szkice, łączące się w wyobrażony krajobraz marzeń.
Uczestnicy warsztatów otrzymają przesyłkę z malarskimi materiałami. Znajdą się w niej:
- farby w kolorze umbru/sepii (akryl - Maimeri 20 ml; akwarela w kostce - van Gogh);
- zestaw farb Gouache, Talens (8x12 ml);
- 2 pędzelki;
- papier Clairefontaine A4 o gramaturze 90 g/m2 (pakowy);
- papier A5 o gramaturze 160g/m2 (czarny);
- papier rysunkowy gładki A4 o gramaturze 80 g/m2 (biały);
- papier Canson o gramaturze 160g/m2 (beżowy);
- podobrazie malarskie (płyta MDF + płótno malarskie), 20x20 cm;
- passepartout 18x24 cm (owal);
- reprodukcje obrazów z łazienkowskiej kolekcji.
Wszystko zapakowane jest w szare pudełko o wymiarach 300x240x10 mm.