Terminy: 21 listopada i 5 grudnia 2021 r., godz. 11.00-13.00 (ze względu na technologię i specyfikę warsztatów konieczna jest obecność na obu warsztatach); w przypadku wprowadzenia dodatkowych obostrzeń epidemicznych warsztaty będą realizowane w późniejszym terminie Miejsce: Podchorążówka i Stara Kordegarda; zbiórka przy kasie w Podchorążówce Karnet: 40 zł (dziecko plus opiekun, cena za dwa spotkania); po dokonaniu zapisu karnet do nabycia w kasie w Podchorążówce, czynnej od wtorku do czwartku w godz. 10.00-15.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl Dodatkowe informacje: (+48) 504 243 783 lub rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl Prowadzenie: Monika Skorupska
Wybierzmy się w podróż tropem porcelany. Aby odkryć tajemnice "białego złota", przyjrzyjmy się spektakularnym wyrobom z miśnieńskiej porcelany oraz poznajmy losy filiżanek i figurek. Następnie zaszyjemy się w komnacie alchemików i tworząc, odnajdziemy piękno w przedmiotach.
Na warsztatach porcelanowe przedmioty z wystawy "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej"zainspirują nas do artystycznych działań. Wykorzystując szlachetną porcelanę,wspólnie spróbujemy stworzyć małe dzieła sztuki, które po wypaleniu w ponad 1250°C stanąsię częścią oryginalnych domowych kolekcji porcelany.
Praca w glinie pomoże rozwinąć uczestnikom warsztatów umiejętności manualne, pobudzi wrażliwość oraz uczyć będzie cierpliwości i wytrwałości. Tematyka zajęć nawiązuje do wzorów i kolorów obiektów eksponowanych na wystawie oraz kafli z wystroju Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie.
Proces wykonania prac ceramicznych podczas warsztatów będzie wyglądał następująco:
pierwsze spotkanie to przygotowanie kafli z plastycznej porcelany, stworzenie elementów dekoracyjnych, formowanie i dolepianie elementów - prace pozostają w muzeum, gdyż glina musi wyschnąć nim zostanie wypalona w piecu na biskwit;
kolejne spotkanie po dwóch tygodniach to czas na podszkliwne malowanie prac barwnymi pigmentami, szkliwienie bezbarwną glazurą, ponowny wypał w piecu ceramicznym, tzw. "na ostro".
Monika Skorupska - artystka, projektantka i ceramiczka. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Właścicielka studia ceramicznego Mosko Ceramics. Uczestniczka wystaw oraz wyjazdów studyjnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii oraz na Węgrzech. Jej prace znajdują odbiorców w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Emiratach Arabskich oraz w Australii. Projektuje i wykonuje przedmioty, które mają sprawiać przyjemność i dodawać codziennym rytuałom pewnej formy celebracji.