Zapraszamy na przygodę z kreatywnym pisaniem. Warsztaty rodzinne z cyklu "G-Dzieci poeci?" wypełnią gry słowne, zabawy w skojarzenia oraz literackie łamigłówki

Czy wiecie, że w zakamarkach Pałacu na Wyspie, kiedy jest już całkiem cicho, usłyszeć można czasem stukot końskich kopyt? To mitologiczny Pegaz odwiedza łazienkowskie Hipokrene - źródło poetyckiego natchnienia. Nie każdy wie, że kiedyś w pałacowej Rotundzie była grota, skrywająca fontannę - miejsce spotkań muz, opiekunek poetów i artystów. Za to każdy może czerpać z tego źródła do woli. To tutaj właśnie rozpoczniemy naszą przygodę z kreatywnym pisaniem, staniemy się poetami, autorami tekstów piosenek, wyliczanek i zagadek. Warsztaty "G-Dzieci poeci?" wypełnią gry słowne, zabawy w skojarzenia oraz literackie łamigłówki. Przygotujcie wasze długopisy na "poetyckie bazgrolenie".

Terminy warsztatów dla grupy 3-5 lat:
23 września - "Zakręcona wyliczanka"
14 października - "Jesienna piosenka"
4 listopada - "Księżycowy wiersz"
2 grudnia - "Słodka zagadka"

Terminy warsztatów dla grupy 6-10 lat:
30 września - "Zakręcona wyliczanka"
28 października - "Jesienna piosenka"
25 listopada - "Księżycowy wiersz"
9 grudnia - "Słodka zagadka"

Szczegółowy program warsztatów:

Zakręcona wyliczanka
"Pies, koń i  wiewiórka,
ławka, paw i dwa piórka,
wiatrak, morze, woda, wiatr
poleciały piórka w świat”

Podążając za rytmem wyliczanki, wejdziemy do świata namalowanego na holenderskich kaflach w Pałacu na Wyspie. W pamięci zatrzymamy błękitne krajobrazy z niezliczoną liczbą detali: wiatraków, statków, drzew, pagórków, pasterzy i owiec. Z tych szczegółów tworzyć będziemy wesołe rymy, które dorosłych przeniosą do czasów dzieciństwa, a dzieciom pozwolą na swobodną zabawę z rytmem i słowem.

Jesienna piosenka
"To afera niebywała,
Gdzież ta zieleń się podziała,
Czemu liście te zielone
W złote cienie są zmienione"

Zasłuchani w dźwięki pór roku ukryte w pałacowych wnętrzach oraz zainspirowani październikową aurą łazienkowskiego ogrodu, wyruszymy na poszukiwanie jesiennej piosenki. Wymyślimy dla niej różne melodie, a następnie sprawdzimy, jak zmienia się znaczenie słów w zależności od tego, w jaki sposób wykonywany jest utwór.

Księżycowy wiersz
Plotkowały drzewa w borze:
"Pan Księżyc jest nie w humorze".
"Pan Księżyc miał jakieś przykrości".
"Pan Księżyc jest blady ze złości".
"Pan Księżyc ma twarz taką srogą".
"Pan Księżyc dziś wstał lewą nogą".
"Pan Księżyc jest trochę nie w sosie"
"Pan Księżyc dziś muchy ma w nosie".

Zapatrzeni w gwiazdy na plafonie Rotundy w Pałacu na Wyspie, oddamy się rozmyślaniom o międzyplanetarnych wyprawach. Nie potrwa to jednak długo, bo zaraz pojawi się Diana, rzymska bogini łowów i księżyca, która zabierze nas w daleką podróż. Z niezwykłej wycieczki przywieziemy mnóstwo inspiracji, które zamienimy w kosmiczny wiersz.

Słodka zagadka
Król w nim spał i jadał,
i gości rozmową zabawiał,
zbierał dzieła sztuki
i zachęcał do nauki.
Teraz o jego sławie
przekrzykują się pawie,
a on swojej urodzie
przygląda się w wodzie.

Niczym nadworni detektywi będziemy rozwiązywać pojawiające się co krok zagadki, ukryte w królewskich apartamentach. To tam trafimy na słodki trop, który doprowadzi nas do tajemnicy czarno-białych czekoladek. Aby ją odkryć, będziemy musieli zmierzyć się ze smakowitym poetyckim zadaniem.

W opisach zajęć wykorzystano wyliczankę napisaną przez Lidię Iwanowską-Szymańską,  fragment wiersza "Księżyc" Jana Brzechwy oraz zagadkę napisaną przez Jarosława Mikołajewskiego.


Prowadząca warsztaty:
Lidia Iwanowska-Szymańska - absolwentka Wydziału Anglistyki, studiów podyplomowych "Literatura i książka dla dzieci i młodzieży" na Wydziale Polonistyki UW oraz Szkoły Mistrzów - studiów technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego przy Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW, tłumaczka języka angielskiego, początkująca autorka wierszy i książek dla dzieci, chórzystka i akordeonistka.