Pawie, wiewiórki i kaczki mandarynki to nie jedyne zwierzęta, jakie można spotkać w Łazienkach Królewskich. Dzieci i ich opiekunowie przekonają się o tym podczas rodzinnych warsztatów, na których poznają najróżniejsze gatunki ssaków, gadów i ptaków.
Warsztaty na temat łazienkowskiej fauny skierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat, w tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uczestnicy zajęć utworzą dwie grupy - niebieską dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz żółtą dla dzieci bez specjalnych potrzeb edukacyjnych.
Pierwsze spotkanie - 7 maja - będzie miało charakter integracyjny. Na kolejnych zajęciach dzieci, wyposażone w lupy i lornetki, wyruszą na poszukiwanie zwierząt w ogrodzie, a także w zabytkowych wnętrzach Białego Domku i Pałacu na Wyspie. Każdy warsztat, począwszy od drugiego, będzie poświęcony wybranemu żywiołowi (ziemi, powietrzu, ogniu, wodzie) i związanej z nim grupie zwierząt.
Zajęcia, poza tematycznymi spacerami, obejmą także aktywność plastyczną. Dzieci będą wspólnie projektować i tworzyć zwierzęta przy użyciu różnych technik artystycznych. Ich prace zostaną potem włączone do wystawy edukacyjnej w Starej Kordegardzie.
Na warsztaty obowiązuje karnet w wysokości 75 zł (pięć zajęć), a także zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl, tel. (22) 50 60 028. Przy zgłaszaniu uczestnictwa należy poinformować, którą grupę się wybiera.
PROGRAM I TERMINY WARSZTATÓW
Warsztat integracyjny - 7 maja, godz. 11.00, Pałac na Wyspie
Dzieci wezmą udział w zajęciach pełnych gier i zabaw, dzięki którym poznają właściwości czterech żywiołów. Zastanowią się również nad tym, które zwierzęta najmocniej związane są z ziemią, powietrzem, ogniem i wodą. Każdy z uczestników zajęć stworzy własne pudełko na skarby, które w trakcie kolejnych warsztatów zapełni się różnorodnymi znaleziskami.
Na ziemi - 14 maja, godz. 11.00, Pałac na Wyspie
Podczas drugiego warsztatu dzieci dowiedzą się, jak wyglądają myszy polne, które mieszkają w gęstym bluszczu. Następnie wśród konarów drzew poszukają niesfornych wiewiórek i odwiedzą paśnik, czyli stołówkę sarenek, poznając jednocześnie zwyczaje tych płochliwych zwierząt. Na koniec będą tropić groźne lwy, ukrywające się w łazienkowskich ogrodach i zabytkowych obiektach.
Nad wodą - 21 maja, godz. 11.00, Pałac na Wyspie
Delfiny, raki i żaby to zwierzęta, które można odnaleźć na malowidłach stworzonych przez Jana Bogumiła Plerscha, dekoratora króla Stanisława Augusta. W czasie zajęć dzieci poznają świat tych wodnych stworzeń. Wybiorą się również nad łazienkowski staw, w którym mieszkają karpie i amury. Po podwodnej przygodzie wspólnie stworzą wielobarwne ryby o złotych łuskach.
W promieniach słońca - 28 maja, godz. 11.00, Pałac na Wyspie
Dzieci wyruszą na poszukiwanie zwinnych jaszczurek, wygrzewających się na ciepłych kamieniach. Spotkają również fantastyczne feniksy i smoki. Zainspirowani ich mitologicznymi historiami i wizerunkami - utrwalonymi przez Jana Bogumiła Plerscha - zaprojektują własne gady i płazy, o smoczych ogonach i ostrych pazurach. Według przygotowanych przez dzieci rysunków, powstaną oryginalne pluszowe zabawki.
Na niebie - 11 czerwca, godz. 11.00, Pałac na Wyspie
Być lekkim jak piórko, widzieć świat z lotu ptaka, wścibiać dziób w nieswoje sprawy. O tych i innych ptasich zwyczajach dzieci dowiedzą się, obserwując kaczki, kosy i kowaliki w królewskim ogrodzie. Podążając ich śladem, odwiedzą Biały Domek, gdzie w gąszczu grotesek ukryli się inni skrzydlaci mieszkańcy Łazienek. Następnie przygotują własne, poruszane podmuchami wiatru mobile, złożone z barwnych owadów i ptaków.
Prowadzące warsztaty:
Zuzanna Sajan - edukatorka muzealna, pedagog specjalny
Paulina Organiściak - edukatorka muzealna, biolog