"Ogrodnicy Ochotnicy"
Wolontariat w ogrodach Łazienek Królewskich
Wolontariat w ogrodach Łazienek Królewskich
Interesujesz się historią i pielęgnacją zieleni, chciałbyś się oderwać od codziennych spraw i więcej czasu spędzać na łonie natury? Weź udział w nowym programie dla wolontariuszy i wspólnie z nami zadbaj o jeden z najpiękniejszych polskich ogrodów.
Uczestnicy projektu "Ogrodnicy Ochotnicy" wezmą udział w letnim kursie przygotowawczym, podczas którego swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nimi specjaliści Muzeum Łazienki Królewskie. Po ukończeniu szkolenia wolontariusze aktywnie włączą się w całoroczne prace ogrodowe.
LETNI KURS PRZYGOTOWAWCZY
Każde ze spotkań trwa ok. 2 godz.
17 lipca 2019 r., godz. 17.30, miejsce spotkania: taras Pałacu na Wyspie
Spotkanie integracyjno-organizacyjne
Prowadzenie: Agata Pietrzyk-Sławińska, koordynator programu wolontariatu w Muzeum Łazienki Królewskie.
"Zabytkowy i historyczny. Ogród Łazienek Królewskich - wielość w jedności", wykład połączony ze spacerem
Łazienkowskie ogrody zróżnicowane są pod względem stylistycznym. Podczas zajęć omówiona zostanie specyfika XVIII-wiecznego Ogrodu Królewskiego, XIX-wiecznego Ogrodu Romantycznego i XX-wiecznego Ogrodu Modernistycznego.
Prowadzenie: Barbara Werner, główny specjalista ds. ogrodów historycznych w Muzeum Łazienki Królewskie.
18 lipca 2019 r., godz. 17.30, miejsce spotkania: taras Pałacu na Wyspie
"Łazienkowskie drzewa i krzewy" - spacer z elementami warsztatowymi
Spotkanie poświęcone będzie dendroflorze łazienkowskich ogrodów. Uczestnicy zajęć poznają układy kompozycyjne tworzone przez drzewa i nauczą się rozpoznawać rodzime gatunków drzew i krzewów (pokrój, kora, pędy, liście).
Prowadzenie: Robert Jancelewicz, architekt krajobrazu, pełnomocnik ds. gospodarki drzewostanem parkowym w Muzeum Łazienki Królewskie.
24 lipca 2019 r., godz. 17.30, miejsce spotkania: taras Pałacu na Wyspie
"Zwierzęta ogrodów łazienkowskich" - wykład połączony ze spacerem
Spotkanie poświęcone będzie łazienkowskiej faunie. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie gatunki zwierząt żyją lub pomieszkują w historycznych ogrodach, jak należy o nie dbać i jak reagować, kiedy się je spotka.
Prowadzenie: Ewa Zagawa, zootechnik, koordynator programów przyrodniczych w Muzeum Łazienki Królewskie.
25 lipca 2019 r., godz. 17.30, miejsce spotkania: taras Pałacu na Wyspie
"Cztery pory roku - kalendarz prac ogrodowych w Łazienkach Królewskich"
Spotkanie dotyczące podziału prac ogrodowych i ustalenia grafiku pracy wolontariuszy, obejmujące szkolenie BHP.
Prowadzenie: Beata Kańska, kierownik Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie
WOLONTARIAT W ŁAZIENKOWSKICH OGRODACH
Trwa od sierpnia 2019 r. Zakres i czas pracy ustalany będzie indywidualnie z wolontariuszami. Przykładowe zadania: sadzenie kwiatów, grabienie alejek parkowych, pielenie kwietników, wycinanie wtrętów (siewek) drzew w skupiskach krzewów i w bluszczu, usuwanie przekwitających kwiatostanów bzów i rododendronów, usuwanie chwastów z trawników dywanowych, zbieranie opadłych gałęzi, podlewanie roślin, gracowanie nawierzchni.
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres wolontariat@lazienki-krolewskie.pl w terminie do 5 lipca 2019 r. W treści maila należy podać imię, nazwisko i rok urodzenia, a także opisać swoją motywację do udziału w programie "Ogrodnicy Ochotnicy". Wolontariat skierowany jest do osób powyżej 18. roku życia. Liczb miejsc jest ograniczona. Wyniki rekrutacji podane zostaną do 10 lipca 2019 r. Uczestnicy programu otrzymają zaświadczenie o udziale w kursie przygotowawczym i opinię o pracy wolontariackiej. Istnieje możliwość organizacji spotkań doszkalających w trakcie trwania wolontariatu. Więcej informacji: Agata Pietrzyk-Sławińska, tel. 22 50 60 104.
Prosimy o zapoznanie się z załączoną powyżej ogólną klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.