Wolontariat to element szerszej całości, którą można nazwać społeczeństwem obywatelskim, powodującej, że demokracja lepiej funkcjonuje - mówił wicepremier prof. Piotr Gliński podczas II Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze" w Łazienkach Królewskich.
Konferencja "Wolontariat w kulturze: uczestnictwo, społeczność, rozwój" odbyła się 4 grudnia 2017 r. w Pałacu na Wyspie. Osoby odpowiedzialne za wolontariat w instytucjach kultury spotkały się, by wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz czerpać inspiracje i rozwijać kompetencje.
Wolontariat - społeczny kapitał
Prof. Piotr Gliński podkreślał podczas konferencji, że działalność wolontariacka, polegająca na "obustronnej wymianie", wciąż się w Polsce rozwija i coraz więcej instytucji podchodzi do niej profesjonalnie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że "wymiana ta służy podnoszeniu poziomu tego, co w socjologii nazywamy kapitałem społecznym, czyli cechy społecznej, która jest bardzo trudna do rozwijania, wykształcenia, a jednocześnie jest niezbędna do tego, żeby społeczeństwa lepiej funkcjonowały". Zdaniem prof. Glińskiego, wprowadzenie do instytucji dobrze zorganizowanego i przygotowanego wolontariatu daje jej "nowe wartości, nową motywację".
Minister kultury: Podnieść znaczenie wolontariatu
Uczestnicy konferencji wzięli udział w panelach dyskusyjnych i odbywających się równolegle warsztatach na temat wolontariatu szkolnego, międzypokoleniowego, międzynarodowego, e-wolontariatu oraz budowania wolontariatu długofalowego. Zaprezentowane zostały również projekty, zrealizowane w ramach konkursu grantowego Fundacji Kronenberga. Swoimi receptami na wolontariat w kulturze podzielili się m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe.
Podczas panelu eksperckiego "Zarządzanie, strategia, misja instytucji a wolontariat" z udziałem dyrektorów instytucji współorganizujących konferencję, minister kultury i dziedzictwa narodowego porównał znaczenie wolontariatu w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. - Nadal istnieje wielka przepaść między pozycją wolontariatu w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych, gdzie wolontariat ma ogromną wartość - powiedział prof. Gliński. Dodał, że wkrótce powstanie program "Polski Korpus Solidarności", realizowany przez Narodowy Instytut Wolności. - Chodzi o to, by pokazać i zaświadczyć, że działania prowadzone w ramach wolontariatu są dla Polski ważne - podkreślił minister kultury.
Konferencję "Wolontariat w kulturze: uczestnictwo, społeczność, rozwój" zorganizowało Narodowe Centrum Kultury, w partnerstwie z Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacją Kronenberga. Patronat na wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.