Przedszkola
Lekcje stacjonarne, 60-minutowe, odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 10.15, 11.30, 12.45 i 14.00. Koszt: 15 zł od osoby; minimum 110 zł za grupę, jeśli liczy ona mniej niż 8 osób; maks. liczba uczestników - 25 osób (bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i Stajniach Kubickiego). Zgłoszenia są przyjmowane przez poniższy formularz - przejdź do formularza rezerwacji dla grup. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem lekcji stacjonarnych (uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację regulaminu) - regulamin lekcji płatnych pobierz tutaj (format Word - 0,04 MB).
Dodatkowe informacje: tel. (+48) 518 684 215, e-mail: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl.
LEKCJE W PRZYRODNICZYCH SALACH EKSPOZYCYJNYCH
EKSPOZYCJA "LAS"
Leśne zwierzęta duże i małe
Podczas zajęć dzieci poznają zwierzęta żyjące w polskich lasach i specyfikę leśnego środowiska. Dowiedzą się, co lubią jeść poszczególne gatunki, które zwierzę występujące w Polsce jest największe, a które najbezpieczniej oglądać z daleka.
Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
Dzieci dowiedzą się, jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy i co robią w czasie największych mrozów. Poznają sposoby, dzięki którym różne gatunki radzą sobie z niskimi temperaturami i brakiem pożywienia.
Tropy i ślady zwierząt
Dzieci nauczą się rozpoznawać ślady żyjących w Polsce ptaków i ssaków. Dowiedzą się, w jaki sposób zwierzęta je zostawiają, a także czym dokładnie są tropy. Będą potrafiły odróżnić szyszkę, z której nasiona zjadł dzięcioł, od tej, którą pożywiła się wiewiórka, a także poznać, czy w norze mieszka lis, czy borsuk.
Zwierzaki i ich dzieciaki
Uczestnicy zajęć poznają rodziny ze świata fauny. Dowiedzą się, kiedy poszczególne zwierzęta mają młode, u których z nich potomstwem opiekują się samice, a u których oboje rodzice, jak długo trwa dzieciństwo różnych gatunków, które żyją w wielopokoleniowych rodzinach, a które samotnie.
Sowa mądra głowa?
Uczestnicy zajęć poznają gatunki sów żyjących w Polsce i ich przystosowania do polowania nocą. Dowiedzą się, co to jest szlara i do czego służy, a także dlaczego sowy latają bezszelestnie.
Przygoda z grzybami (wrzesień - listopad)
Dzieci poznają wybrane grzyby, m.in. borowiki, kurki, maślaki i muchomory. Wzbogacą słownictwo poprzez opisywanie wyglądu grzyba. Rozwiążą zagadki i pokolorują rysunki różnych gatunków grzybów.
EKSPOZYCJA PTAKI
Skrzydlaci przyjaciele
Dzieci poznają wybrane gatunki ptaków występujące w Polsce. Dowiedzą się m.in., które z nich możemy spotkać w parku, a które tylko w lesie - z dala od ludzi. Po zajęciach dzieci odróżnią kaczkę od kaczorka, będą potrafiły powiedzieć, które ptaki są najsprytniejsze, a które transportują pisklęta, przenosząc je na grzbiecie.
Ptasi rodzice, ptasie dzieci
Dzieci dowiedzą się, w jaki sposób różne gatunki ptaków opiekują się potomstwem, czym różnią się gniazdowniki od zagniazdowników, które pisklęta wymagają troskliwej opieki rodziców, a które od momentu wyklucia są samodzielne.
EKSPOZYCJA "OKO W OKO"
Podróż w dalekie strony
Dzieci poznają zarysy kontynentów: Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, a także niektóre gatunki żyjących tam zwierząt. Dowiedzą się, jak środowisko wpływa na wygląd przedstawicieli egzotycznej fauny. Po lekcji będą wiedziały, czym różni się żubr od bizona, dlaczego futro niedźwiedzia polarnego jest długie i białe, a tygrysa - krótkie i pasiaste.
Wymyśl sobie potwora, czyli skąd się wzięły istoty fantastyczne?
Dzieci poznają genezę mitycznych stworzeń. Dowiedzą się, jakie gatunki zwierząt były pierwowzorami istot fantastycznych, takich jak smoki, jednorożce, gryfy czy bazyliszki. Będą też mogły puścić wodze fantazji - wymyślą i narysują swoją własną istotę fantastyczną.
ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W OGRODACH
Zwierzęce rodziny w Łazienkach Królewskich
Uczestnicy zajęć poznają przedstawicieli łazienkowskiej fauny. Dowiedzą się, kiedy u poszczególnych gatunków zwierząt pojawiają się młode, u których z nich potomstwem opiekują się samice, a u których oboje rodziców, które z nich żyją w wielopokoleniowych rodzinach, a które samotnie.
Skrzydlaci przyjaciele
Dzieci poznają wybrane gatunki ptaków występujące w Polsce. Dowiedzą się m.in., które z nich możemy spotkać w parku, a które tylko w lesie - z dala od ludzi. Po zajęciach odróżnią kaczkę od kaczorka, będą potrafiły powiedzieć, które ptaki są najsprytniejsze, a które transportują pisklęta, przenosząc je na grzbiecie.
Jak być uważnym obserwatorem przyrody
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie zwierzęta mieszkają w łazienkowskich ogrodach, czym się żywią i jak się zachowują. Poznają też najważniejsze gatunki rosnących tutaj drzew. Będą potrafili uważnie słuchać i patrzeć na otaczającą przyrodę, by móc z własnych obserwacji czerpać wiedzę o florze i faunie.
ZAJĘCIA O TEMATYCE HIPICZNEJ W STAJNIACH KUBICKIEGO
Koń mój przyjaciel
Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z koniem jako gatunkiem o specyficznych potrzebach. Dowiedzą się, jak należy zachowywać się w towarzystwie tak dużego zwierzęcia, by nie narazić siebie ani jego na niebezpieczeństwo. Poznają podstawowe maści koni. Będą także wiedzieli, w jaki sposób to zwierzę pomaga człowiekowi w pracy, a także jakie sporty jeździeckie można uprawiać.
Konne podróże karetą, bryczką, saniami
Podczas zajęć wykorzystane zostaną eksponaty z wystawy stałej w powozowni. Dzięki nim dzieci poznają dawne sposoby podróżowania konno - wierzchem lub pojazdami konnymi. Porównają je z dzisiejszymi warunkami przemieszczania się mechanicznymi środkami transportu.