Artyści w Łazienkach
Cykl spotkań z wybitnymi postaciami sztuki i kultury
Fotografik Czesław Czapliński zapraszał wybitnych artystów różnych dziedzin do Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich na spotkania z publicznością.
Artystów tych dobrze znam - mówił Czapliński. - Fotografowałem ich, pisałem o nich i często przyjaźnię się z nimi. Gośćmi byli już m.in. Ewa Braun, Stasys Eidrigevicius, Julia Hartwig, Janusz Głowacki, Rafał Olbiński, Małgorzata Walewska, Józef Wilkoń …
Od lat szukam odpowiedzi na pytanie "Kim jest artysta?". A poprzez filmową dokumentację spotkań w Łazienkach Królewskich, powstał niezwykle cenny materiał edukacyjno-poznawczy, ważny też kulturowo, bowiem dotyczy tematów, o których właściwie nie mówi się w przestrzeni publicznej w Polsce.
Przede wszystkim dzięki wypowiedziom "z pierwszej ręki”, właśnie dzięki głosom twórców, dowiadujemy się "Kim jest artysta?”. Zacytuję tutaj słynną myśl Pablo Picasso z wywiadu dla "Lettres Francaises“ z 1945 r.: "Jak sądzicie, kim jest artysta? Półgłówkiem, który ma tylko oczy - jeśli jest malarzem, uszy - jeśli jest muzykiem, albo lirę na wszystkich szczeblach serca - jeśli jest poetą, albo tylko mięśnie - jeśli jest bokserem? Wręcz przeciwnie, jest równocześnie istotą polityczną, bez przerwy czujną na wydarzenia tego świata - rozdzierające, namiętne lub spokojne, istotą, która w swym całokształcie formuje się na ich podobieństwo. Czyż można pozostawać obojętnym wobec życia innych? I na mocy jakiegoż to wygodnictwa miałoby się prawo zamykać w wieży z kości słoniowej i odrywać od życia, którym nas ludzie tak hojnie obdarzają? Nie, malarstwo nie jest po to, aby zdobić mieszkania. Jest narzędziem wojny, natarcia i obrony przed wrogiem”.
Publiczność przychodząca do Łazienek na spotkania z artystami, czyta ich książki, słucha ich płyt, ogląda obrazy, filmy… dyskutuje o tym, co w ich twórczości jest fascynujące; ciekawi ją, jak powstają nowe projekty, nad czym obecnie pracują, co mają w planach. Nie ma pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Przestrzeń Łazienek Królewskich sprzyja rozmowom o sztuce, życiu i… o byciu artystą. To wyjątkowe miejsce zachwyca niepowtarzalną atmosferą i ciągle przypomina o kilkusetletniej tradycji, gdy za czasów ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta, odbywały się tzw. obiady czwartkowe (1770-1788). Przy wspólnym stole zasiadali najwybitniejsi ówcześni intelektualiści: m.in. Marcello Bacciarelli (1731-1818), Wojciech Bogusławski (1757-1829), Hugo Kołłątaj (1750-1812), Stanisław Konarski (1700-1796), Ignacy Krasicki (1735-1801), Adam Naruszewicz (1733-1829), Franciszek Smuglewicz (1745-1818), Franciszek Zabłocki (1752-1821).
Wojciech Modest Amaro
Najbardziej uznany na świecie polski kucharz, dla którego gotowanie jest sztuką. Jest właścicielem restauracji Atelier Amaro, która jako pierwsza w Polsce dostała w 2013 r. prestiżową gwiazdkę Michelina, przyznawaną przez legendarny francuski przewodnik - najwyższą nagrodę, jaką można w tej branży otrzymać.
Ryszard Bacciarelli
Urodzony w 1928 w Młocku-Kopaczach aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent warszawskiej PWST (rocznik 1953). Potomek Marcella Bacciarellego w piątym pokoleniu.
Hanna Bakuła
Malarka, scenografka, kostiumolożka, absolwentka warszawskiej ASP. W latach 80. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie projektowała kostiumy i scenografię do spektakli off-Broadwayowego awangardowego teatru "The Kitchen", za które została wyróżniona przez "The New York Times".
Michał Batory
Absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, jeden z najbardziej znanych, polskich plakacistów. Od 1987 r. mieszka w Paryżu. Tworzy oprawę graficzną dla prestiżowych teatrów i instytucji kulturalnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były wystawiane w licznych galeriach na całym świecie.
Juliusz Erazm Bolek
Poeta, piszący także prozę i dramaty. Zajmuje się również krytyką literacką. Jest znany z niekonwencjonalnych sposobów prezentowania sztuki, licznych akcji artystycznych i happeningów.
Ewa Bobrowska
Historyk sztuk, była m.in. kuratorem wystawy monograficznej malarki Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie (inauguracja wystawy odbyła się 24 października 2014 r.). Jako historyk sztuki zajmuje się sztuką XIX i XX wieku.
Ewa Braun
Absolwentka historii sztuki na UW, scenografka i dekoratorka wnętrz. W 1989 r. otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni za scenografię do filmu "Cudowne dziecko", Waldemara Dzikiego, a w 1994 r. Oscara za dekorację wnętrz do "Listy Schindlera", Stevena Spielberga.
Jacek Cygan
Autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, librecista, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W kwietniu 2013 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Magdalena Cwenówna-Hanuszkiewicz
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie również wykładała. Była małżonką i najbliższym współpracownikiem Adama Hanuszkiewicza, wieloletniego dyrektora artystycznego Teatru Narodowego oraz Teatru Nowego w Warszawie.
Eidrigevičius Stasys
Grafik pochodzenia litewskiego, od 1980 r. mieszkający w Polsce. Projektuje plakaty, ilustruje książki, maluje obrazy, tworzy scenografię, fotografuje, urządza performance, jest współpracownikiem tygodnika "Polityka". W 2010 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Wojciech Fangor
Malarz, rzeźbiarz, grafik i twórca instalacji. Wybitny malarz przestrzeni i ruchu. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu i autor pierwszego environmentu w Polsce („Studium przestrzeni”, 1958). Niezmiennie eksperymentuje z kolorem, formą i funkcjonowaniem malarstwa w przestrzeni.
Elżbieta Ficowska
Działaczka społeczna, pedagog, autorka książek dla dzieci. Wydawała je pod nazwiskiem Elżbieta Bussold. Posługiwała się też pseudonimem Irena Borowiecka. W latach 2002-2006 przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu.
Anna Frajlich
Slawistka, poetka, pisarka i literaturoznawczyni. Wiersze, eseje, artykuły i recenzje publikuje w polskiej prasie emigracyjnej (współpracuje zwłaszcza z „Przeglądem Polskim”, dodatkiem do nowojorskiego „Nowego Dziennika”), a także krajowej: „Akcent”, „Midrasz”, „Odra”, „Plus Minus”, "Tygodnik Powszechny".
Ewa Gargulińska
Malarka, znana ze swojej twórczości, utrzymanej w konwencji romantycznego ekspresjonizmu. W latach 1982-1983 była wykładowcą School of Visual Arts w Nowym Jorku, a w latach 1984-2011 pracowała dla Central Saint Martins w Londynie. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii.
Eugeniusz Gerlach
Artysta malarz. Od 1966 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i instytucjach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii i Republice Południowej Afryki.
Liliana Głąbczyńska-Komorowska
Jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Zadebiutowała w spektaklu Teatru Telewizji "Czarownice z Salem”, u boku m.in. Andrzeja Łapickiego, a jej Abigail została uznana za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej. Występuje w USA i Kanadzie.
Janusz Głowacki
Prozaik, dramaturg, scenarzysta i felietonista. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków (angielski, chiński, czeski, estoński, francuski, hiszpański, koreański, niemiecki, rosyjski, serbski, słowacki, węgierski). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1983 r. na stałe mieszka w Nowym Jorku.
Jerzy Główczewski
Architekt, pracujący po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy, a dziś mieszkający w Nowym Jorku. Początkowo pracował nad rekonstrukcją obiektów zabytkowych, później zajmował się realizacją Stadionu Dziesięciolecia oraz samodzielnie projektował obiekty przemysłowe.
Julia Hartwig
Poetka, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Była członkiem Związku Literatów Polskich (1945-83), Polskiego PEN Clubu (od 1956), NSZZ "Solidarność" (1986-91), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989). Od 2008 r. jest przewodniczącą jury Nagrody Mediów Publicznych Cogito, w dziedzinie literatury pięknej.
Józef Hen
Pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta żydowskiego pochodzenia. W 1944 r. przyjął pseudonim literacki "Hen", który z czasem zaczął mu służyć za nazwisko. Zaraz po wojnie był redaktorem tygodnika "Żołnierz Polski".
Andrzej Heidrich
Artysta grafik. Jest jedną z postaci w cyklu filmów dokumentalnych Twentieth Century Fox Film Corporation, prezentującym sylwetki polskich twórców sztuki XX w. Jest również bohaterem filmu dokumentalnego "Wielki człowiek małej grafiki”, zrealizowanego w 2011 r. na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.
Jerzy Huczkowski
Człowiek renesansu: fizyk jądrowy, marszand, wydawca, pisarz, dziennikarz, fotografik. W swoim życiu realizował tak wiele różnych profesji i pasji, że miał kłopoty z przedstawieniem ich wszystkich w skrócie, nawet w trwającej dwie godziny audycji "Nocne rozmowy Ewy Lipskiej" w Radiu Kraków.
Michał Jagiełło
Ratownik górski, naczelnik TOPR, taternik, pisarz, poeta, eseista, publicysta. Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Renata Joshner
Mezzosopran, urodzona w Cieszynie, zamieszkała w Londynie. Ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe, telewizyjne oraz płytowe. Koncertowała w Polsce i Europie. W swoim repertuarze wiele miejsca poświęca twórczości kompozytorów polskich. Śpiewa pieśni ludowe i utwory muzyki klasycznej.
Janusz Kapusta
Jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich rysowników, współpracujący z prasą amerykańską i "Rzeczpospolitą", scenograf, malarz i wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej, którą nazwał K-DRON.
Alicja Kapuścińska
Lekarz medycyny, żona Ryszarda Kapuścińskiego - wybitnego pisarza, reportażysty, publicysty, poety, fotografa, zwanego "cesarzem reportażu", i najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego polskiego autora.
Ryszard Karczykowski
Należy do najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych. Jako tenor występował na prestiżowych scenach operowych i światowych estradach. Jego wszechstronny repertuar obejmuje opery, operetki, oratoria, muzykę sakralną i pieśni.
Krystyna Kofta
Malarka, autorka powieści, dramatów i scenariuszy filmowych. Jest absolwentką filologii polskiej na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, honorową członkinią Amazonek, odznaczoną za działalność na rzecz tego ruchu oraz propagowanie profilaktyki raka piersi.
Jan (David II) Kuraciński
Rzeźbiarz, wystawiający swoje prace w Polsce i za granicą. Jego prace są odbiciem problemów, z jakimi boryka się ludzkość i postrzeganiem przez niego świata. Czasami w przerysowany sposób zwraca uwagę na intrygujący go problem. W swoim dorobku posiada 18 dużych rzeźb, 25 średnich kompozycji oraz ponad sto małych figur i masek.
Bogusław Lustyk
Malarz i grafik. Od 1994 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce był uznanym plakacistą i grafikiem, ale popularność w świecie zdobył pracami o tematyce hippicznej. O swojej twórczości mówi: "Nie maluję koni, nie maluję tańca. Maluję ruch. Maluję obrazy, które rządzą się regułami formy, koloru, ekspresji."
Franciszek Maśluszczak
Malarz, rysownik, grafik. Swoich bohaterów często ukazuje na tle odrealnionego krajobrazu i architektury, uwikłanych w narracje z pogranicza rzeczywistości i fantazji. To postaci nierzadko smutne, ale też niepozbawione specyficznego komizmu. W swoich dziełach opisuje z wnikliwością i prostotą ludzkie sprawy.
Leszek Mądzik
Scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych. W jego przedstawieniach dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni światło i warstwa dźwiękowa, jednak bez słów. Jego sztuki, prezentowane na deskach Sceny Plastycznej KUL, są filozoficzną refleksją o życiu i przemijaniu.
Lucjan Myrta
Należący do grona najbardziej cenionych na świecie artystów bursztynników, miłośnik i jeden z największych w Polsce propagatorów bałtyckiego złota, "Bursztynnik roku 2011” oraz Honorowy Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
Marek Nowakowski
Należy do tzw. pokolenia "Współczesności” - debiutował w 1957 r., opublikowanym na łamach "Nowej Kultury” opowiadaniem "Kwadratowy". W swojej twórczości zajmował się przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i peryferii wielkomiejskich. Wielu jego bohaterów to ludzie skłóceni z prawem.
Andrzej Okińczyc
Malarz portretów, twórca monumentalnych obrazów trójwymiarowych oraz ceniony autor wystawienniczych aranżacji sztuki współczesnej i dawnej. Skupia się na twarzach ożywionych światłem i gestach rąk, dynamizujących przedstawienie.
Rafał Olbiński
Malarz i plakacista, który na swoich płótnach kreuje świat doskonały, pełen metafor i znaczeń, gdzie każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę. Zapraszając widza do tego świata, chce wywołać u niego refleksję, sprawić, by wszedł w snutą na płótnie opowieść, stał się jej częścią i dopisał dalszy ciąg.
Paulina i Natalia Przybysz
Piosenkarki i autorki tekstów, znane przede wszystkim z występów w zespole Sistars. Nagrały m.in. dwa albumy studyjne "Siła sióstr" (2003) oraz "A.E.I.O.U." (2005). Cieszące się znacznym uznaniem nagrania, przysporzyły piosenkarkom popularności oraz nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyków i Superjedynki.
Henryk Sawka
Rysownik, karykaturzysta. Jest laureatem wyróżnienia Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA'84 (stypendium artystyczne), Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1989), Złotej Szpilki (1992). W 1995 r. zdobył Złoty Medal legnickiego Satyrykonu. Laureat Festiwalu Dobrego Humoru (2009).
Allan Starski
Scenograf, współpracował z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim. Otrzymał Oscara za scenografię do "Listy Schindlera", Spielberga (1993), a także Orła za scenografię do "Pana Tadeusza", Wajdy (2000) i scenografię do "Pianisty", Polańskiego (2003), wyróżnionej też Cezarem.
Andrzej Strumiłło
Malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf, profesor kontraktowy ASP Kraków, a także były kierownik pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, laureat złotego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Małgorzata Walewska
Śpiewaczka, mezzosopranistka. W 1999 r. została zaliczona przez tygodnik "Time" do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako "jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie". W konkursie "Perły Polskiej Gospodarki 2008” została uhonorowana "Perłą Honorową" za krzewienie kultury polskiej na świecie.
Małgorzata Wróblewska-Blikle
Malarka, aktorka i modelka. Wraz z mężem Andrzejem Blikle prowadzą jedną z najbardziej znanych cukierni w Polsce. Angażują się również w działalność społeczną, kulturalną i charytatywną.