Osoby z trudnościami
w poruszaniu się i na wózkach

Z myślą o osobach z trudnościami w poruszaniu się i na wózkach publikujemy poniżej informacje o dostępności Muzeum Łazienki Królewskie.   

1. Łazienkowskie ogrody są położone na Skarpie Wiślanej (wzdłuż Al. Ujazdowskich) oraz w dawnym korycie Wisły. Przemieszczanie się między dwoma różnymi poziomami wymaga pokonania znacznej różnicy wysokości - stopień nachylenia powierzchni nie mniejszy niż 5%.

2. Najdogodniejsze wejścia do Muzeum usytuowane są od strony ul. Agrykola, biegnącej od ul. Myśliwieckiej do Al. Ujazdowskich. Do Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego, Podchorążówki, Starej Kordegardy i Nowej Palmiarni najlepiej dostać się bramą przy skrzyżowaniu ulic: Agrykola, Myśliwiecka, Szwoleżerów lub najbliższą bramą od ul. Agrykola. Do Białego Domu, Wodozbioru i Starej Oranżerii można dostać się przez bramy od ul. Agrykola, poruszając się od zbiegu ulic Myśliwieckiej, Szwoleżerów i Agrykola. Od strony Al. Ujazdowskich ul. Agrykola ma duże nachylenie.

3. Do muzealnych obiektów prowadzą ogrodowe alejki. Większość z nich ma nawierzchnię mineralną, wodoprzepuszczalną. Główne alejki od ul. Myśliwieckiej i Al. Ujazdowskich są częściowo brukowane, co może być utrudnieniem dla osób poruszających się na wózkach oraz za pomocą kul i balkoników.

4. W strefie płatnego parkowania w pobliżu ul. Gagarina, Bagatela, Myśliwieckiej i 11 listopada oraz Al. Ujazdowskich, niedaleko bram wejściowych do Łazienek Królewskich, wyznaczone są miejsca do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.

5. W Muzeum Łazienki Królewskie można zwiedzać: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Biały Dom, Pałac Myślewicki i Wodozbiór. W Podchorążówce znajdują się: kasa, sklep muzealny, przestrzeń wystaw czasowych i recepcja. W Starej Kordegardzie oraz w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Poniżej przeczytasz, jakie udogodnienia dla osób z trudnościami w poruszaniu się i na wózkach są w poszczególnych obiektach.

PAŁAC NA WYSPIE

Wejście

Do wejścia prowadzą niskie 4 stopnie w górę. Dla osób poruszających się na wózkach jest podjazd o nachyleniu około 15%. Pracownicy Pałacu na Wyspie i Straż Muzealna służą pomocą przy wchodzeniu do obiektu - pomagają wjechać na podest, otwierają dwuskrzydłowe drzwi (o szerokości 145 cm).

Przed Pałacem na Wyspie rozległy taras od strony południowej zakończony jest schodami w dół, bezpośrednio prowadzącymi do stawu. Dolna krawędź schodów nie jest zabezpieczona, dlatego należy uważać, by nie wpaść do wody.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów. Na piętro Pałacu na Wyspie można dostać się wyłącznie po schodach.

Dostosowania

 • Podjazd dla wózków przed wejściem.
 • Bezpłatny wózek dla dorosłych. Aby zamówić wózek, należy skontaktować się z Działem Rezerwacji: tel. (+48) 504 243 783.

Toalety

W Pałacu na Wyspie są dwie małe toalety na parterze, bez dostosowań dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Toaleta z dostosowaniami znajduje się na parterze w pawilonie wschodnim Pałacu na Wyspie, do którego prowadzi osobne wejście od strony kolumnady. Pracownicy Pałacu na Wyspie i Straż Muzealna służą pomocą przy otwarciu dwuskrzydłowych drzwi do toalety.

STARA ORANŻERIA Z TEATREM KRÓLEWSKIM

Wejście

W Starej Oranżerii są dwa wejścia. Pierwsze z nich znajduje się od strony wschodniej, prowadzą do niego wysokie schody w górę. Po lewej stronie przed schodami znajduje się oznaczony przycisk przywołujący pracownika, który pomoże dostać się do środka.

Drugie wejście znajduje się od strony skarpy. Prowadzi do niego brukowana alejka o nachyleniu ponad 15%. Po prawej stronie przy drzwiach jest przycisk przywołujący pracownika, który otwiera drzwi. Jeśli osobie poruszającej się na wózku towarzyszy asystent, można podjechać bezpośrednio pod drzwi od strony skarpy.

Wnętrza

Dla gości dostępne są parter, piętro i poziom -1. Na poziomie -1  znajduje się kasa, szatnia i toalety. Na każdy poziom można się dostać po stromych schodach lub windą.

Miejsca dla widzów w Teatrze Królewskim znajdują się w lożach na parterze oraz na widowni na poziomie -1. Dla osób poruszających się na wózkach są miejsca w lożach na parterze, z pierwszeństwem zajmowana.

Dostosowania

 • Przestrzenie na parterze pozbawione barier architektonicznych.
 • Bezpłatny wózek dla dorosłych. Aby zamówić wózek, należy skontaktować się z Działem Rezerwacji: tel. (+48) 504 243 783.
 • Przyciski przy wejściach przywołujące pracownika Muzeum, służącego pomocą w dostaniu się do obiektu. 
 • Sale edukacyjne wyposażone w regulowane meble, ekrany dostępne w pełnym zasięgu dla osób poruszających się na wózku.
 • Winda, ławki w ogrodzie i siedziska wewnątrz obiektu.

Toalety

Toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w przewijak dla dzieci znajdują się poziomie 0, obok windy.

BIAŁY DOM

Wejście

Do wejścia prowadzą 2 niskie stopnie w górę. Parter Białego Domu jest dostosowany dla osób poruszających się na wózkach.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Szerokie drzwi między pomieszczeniami parteru umożliwiają obejrzenie Pokoju Stołowego, Pokoju Kompanii, Sypialni oraz Gabinetu. Kierunek zwiedzania ze względu na wąski korytarz na parterze wskazują pracownicy Muzeum. Na piętro można dostać się wyłącznie po schodach. Znajdujące się tam pomieszczenia oglądać można dzięki wirtualnemu spacerowi.

Dostosowania

 • Podnośnik przed wejściem.
 • Składane taborety służące jako podpory dla osób mających problemy z poruszaniem.
 • Dwa bezpłatne wózki. Aby zamówić wózek, należy skontaktować się z Działem Rezerwacji: tel. (+48) 504 243 783.

Toalety

W Białym Domu nie ma toalet dla zwiedzających. Najbliższe toalety znajdują się w odległości około 150 m, w kierunku północno-zachodnim, w pobliżu Starej Oranżerii.

PAŁAC MYŚLEWICKI

Wejście

Do wejścia prowadzi 6 wysokich stopni w górę. Pracownicy służą pomocą w pokonaniu schodów i otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. Pałac Myślewicki jest niedostępny dla osób poruszających się na wózkach z napędem elektrycznym.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów. Ze względu na wąski korytarz w centralnym skrzydle Pałacu Myślewickiego pracownicy wskazują osobom poruszającym się na wózku kierunek zwiedzania. Na piętro można dostać się wyłącznie po krętych schodach.

Dostosowania

 • Trzy wózki bez napędu elektrycznego dla osób dorosłych i jeden dla dziecka. Aby zamówić wózek, należy skontaktować się z Działem Rezerwacji: tel. (+48) 504 243 783.

Toalety

Toalety nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toalety z dostosowaniami znajdują się między Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa a Amfiteatrem, około 300 metrów w kierunku południowym.

WODOZBIÓR

Wejście

Do Wodozbioru prowadzą 4 stopnie w górę, co wyklucza dostępność dla osób poruszających się na wózkach.

Wnętrza

Do pomieszczeń na parterze prowadzą stopnie w górę; brak poręczy przy schodach. Do przestrzeni edukacyjnej na piętrze wiodą strome, kręte schody.

Toalety

W Wodozbiorze nie ma toalet dla zwiedzających. Najbliższe toalety znajdują się w odległości około 200 m, w pobliżu Starej Oranżerii.

PODCHORĄŻÓWKA

Wejście do kasy, sklepu muzealnego i na wystawy

Znajduje się od strony południowej, od strony Pałacu na Wyspie. Prowadzą do niego 4 stopnie w górę. Osobom poruszającym się na wózkach pracownicy służą pomocą w pokonaniu schodów i otwarciu dwuskrzydłowych drzwi. Wejście to jest niedostępne dla osób poruszających się na wózkach z napędem elektrycznym.

Wejście do recepcji

Wejście do recepcji znajduje się od strony wschodniej. Do wejścia prowadzi 10 stopni w górę. Osobom poruszającym się na wózkach pracownicy służą pomocą w pokonaniu schodów i otwarciu dwuskrzydłowych drzwi. Wejście to jest niedostępne dla osób poruszających się na wózkach z napędem elektrycznym.

Wnętrza wystawowe

Dla zwiedzających dostępny jest wyłącznie parter. Drzwi są szerokie i nie mają progów.

Toalety

W Podchorążówce nie ma toalet dla zwiedzających. Dostępne toalety są na terenie ogrodów, około 150 metrów na wschód od Amfiteatru.

AMFITEATR

Wejście

Amfiteatr dostępny jest bezpośrednio z poziomu ogrodów. Schody w dół prowadzą w kierunku stawu. Ich dolna krawędź nie jest zabezpieczona, dlatego należy uważać, by nie wpaść do wody.

Widownia

Obiekt nie jest zadaszony. Podczas wydarzeń odbywających się na scenie Amfiteatru osoby poruszające się na wózkach mogą zająć miejsca w przejściu przy wejściu lub przesiąść się na znajdujące się tuż przy wejściu ławki.

Toalety

Toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu znajdują się na terenie ogrodów w odległości około 150 metrów, na wschód od Amfiteatru.

STARA KORDEGARDA

Wejście

Budynek otacza niewielki stopień w górę. Wejście znajduje się od strony zachodniej, dla osób poruszających się na wózkach jest łagodny podjazd. Bezpośrednio przy drzwiach znajduje się próg o wysokości 6,5 cm i stopień o wysokości 9 cm. Pracownicy służą pomocą przy pokonaniu stopnia i otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. Aby wezwać pracownika, należy wcisnąć przycisk po prawej stronie od wejścia.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów.

Dostosowania

 • Podjazd dla wózków.
 • Bezpłatny wózek dla dorosłych. Aby zamówić wózek, należy skontaktować się z Działem Rezerwacji: tel. (+48) 504 243 783.

Toalety

Toaleta damska ma pole manewrowe o szerokości 120 cm i poręcze. Mogą z niej korzystać osoby na wózkach aktywnych. Osobom poruszającym się na innych wózkach zalecamy korzystanie z toalet znajdujących się na terenie ogrodów. Najbliższe toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu znajdują się w odległości ok. 400 m w kierunku południowym, w pobliżu Amfiteatru.

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NOWEJ PALMIARNI

Wejście

Wejście jest na poziomie parteru. Brak schodów przed wejściem, w drzwiach jest niewielki próg. Drzwi są szerokie, dwuskrzydłowe. Osobom poruszającym się na wózkach pracownicy Muzeum służą pomocą w pokonaniu stopnia i otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. Przy wejściu znajduje się dzwonek przywołujący pracownika.

Wnętrza

Przestrzeń warsztatowa znajduje się jednym poziomie i jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Dostosowania

 • Sala edukacyjna wyposażona w regulowane meble oraz pomoce edukacyjne i książki w pełnym zasięgu dla osób poruszających się na wózkach.
 • Przestrzenie pozbawione barier architektonicznych,
 • Ławki w ogrodzie i siedziska we Centrum Edukacji Ekologicznej.

Toalety

Toalety dla uczestników warsztatów dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest tam też przewijak dla dzieci. Najbliższe toalety ogólnodostępne znajdują się na terenie ogrodów, w pobliżu Amfiteatru.