Wykonane z brązu popiersie generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (1881-1942) stoi nieopodal Pałacu Myśliwickiego, ustawione na granitowym cokole.
Bolesław Wieniawa-Długoszowski przedstawiony został w mundurze, z licznymi odznaczeniami. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Paweł Pietrasiński. Artysta, wykonując popiersie generała, wzorował się na zdjęciach chorążego Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, fotografa szwoleżerskiej jednostki, położonej przed wojną po sąsiedzku z Łazienkami Królewskimi. Pomnik odsłonięty został 8 grudnia 2019 r. podczas Święta Pułkowego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Popiersie upamiętnia związki gen. Wieniawy-Długoszowskiego z Łazienkami Królewskimi. Najsłynniejszy polski kawalerzysta, zaufany współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego, dyplomata, doktor medycyny, prozaik, poeta, dziennikarz, scenarzysta, tłumacz, malarz i mecenas sztuki, przebywał w letniej rezydencji króla Stanisława Augusta już w okresie naczelnikowskim, zajmując mieszkanie w Starej Oranżerii. Był również wówczas, a dokładniej w październiku 1921 r., świadkiem na ślubie Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Piłsudskiej, zwartym w nieistniejącej już kaplicy w pawilonie zachodnim Pałacu na Wyspie. Tam też ochrzczono córkę generała, Zuzannę, której ojcem chrzestnym został marszałek Piłsudski. W 1926 r., po przewrocie majowym, Wieniawa-Długoszowski ponownie zamieszkał z żoną i córką w Łazienkach, tym razem w Pałacu Myślewickim. Wyprowadził się stąd dopiero w 1938 r., gdy przeszedł do służby dyplomatycznej i wyjechał do Rzymu.