Unikaty ze zbiorów budapesztańskich
Bezcenne eksponaty z węgierskich zbiorów narodowych, będące świadectwem wieloletnich relacji polsko-węgierskich, oglądać można było w Łazienkach Królewskich od 7 maja do 6 sierpnia 2019 r. Wśród nich znajdowała się jedna z najcenniejszych monet na świecie - 100 dukatów w złocie Zygmunta III Wazy z Muzeum Narodowego w Budapeszcie
Sztuka dobrego myślenia
Pierwsza wystawa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, prezentowana w Muzeum Łazienki Królewskie od 26 kwietnia do 1 września 2024 r., była fascynującą podróżą w świat polskiego baroku. O tym, skąd wziął się pomysł na ekspozycję, opowiedzieli jej kuratorzy - dr Kamil Frejlich i dr Piotr Skowroński.
Przeczytaj cały wpisFreski Mattii Pretiego
Twórczość wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku, caravaggionisty Mattii Pretiego była eksponowana na wystawie w Podchorążówce. Znajdowała się tam m.in. instalacja z replikami słynnych fresków z konkatedry św. Jana w Valletcie, które artysta wykonał w latach 1661-1666.
Przeczytaj cały wpis"Obietnica szczęścia"
Marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w., prezentowane były na wystawie w Starej Oranżerii do 3 grudnia 2023 r. O tym, dlaczego twórczość artystki jest tak niezwykła, opowiadała kuratorka ekspozycji, Anna Szary.
Przeczytaj cały wpis