Freski Mattii Pretiego
Twórczość wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku, caravaggionisty Mattii Pretiego była eksponowana na wystawie w Podchorążówce. Znajdowała się tam m.in. instalacja z replikami słynnych fresków z konkatedry św. Jana w Valletcie, które artysta wykonał w latach 1661-1666.
Przeczytaj cały wpis"Obietnica szczęścia"
Marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w., prezentowane były na wystawie w Starej Oranżerii do 3 grudnia 2023 r. O tym, dlaczego twórczość artystki jest tak niezwykła, opowiadała kuratorka ekspozycji, Anna Szary.
Przeczytaj cały wpis"Kolor życia. Frida Kahlo"
Prace jednej z najważniejszych artystek XX w. oglądać można było od 7 lipca do 3 września 2023 r. w Łazienkach Królewskich. Wystawa przyciągnęła tłumy zwiedzających. Przy dźwiękach meksykańskiej muzyki przypominamy towarzyszącą ekspozycji wspaniałą atmosferę.
Przeczytaj cały wpisPolonia Restituta
Historii Orderu Odrodzenia Polski, jednego z najbardziej prestiżowych odznaczeń zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i dzisiaj, poświęcona była wystawa w Pałacu Myślewickim. O przygotowaniu ekspozycji opowiada jej kurator, Paweł Mełgieś.
Przeczytaj cały wpisRubens, Van Dyck, Teniers II
Wybitne XVII i XVIII-wieczne dzieła malarzy flamandzkich, holenderskich oraz włoskich ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie oglądać można było w Muzeum Łazienki Królewskie. Obrazy te zaprezentowane zostały w Polsce po raz pierwszy.
Przeczytaj cały wpis"Splendor władzy". Maska Słońce
Cenne dzieła, które zgromadzili August II i August III, utworzyły jeden z najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Kilkaset z tych obiektów oglądać można było na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej".
Przeczytaj cały wpis"Splendor władzy". Rzemiosło
Bogato zdobione dzieła rzemieślnicze, przedmioty dumy królów Augusta II i Augusta III, stanowiły część ekspozycji "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej". Cenne zabytki pochodzą z drezdeńskich zbiorów.
Przeczytaj cały wpis"Splendor władzy". Ordery
Wysadzane kamieniami najwyższej klasy ordery oraz inne elementy garniturów orderowych ze zbiorów drezdeńskich prezentowane były na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej".
Przeczytaj cały wpis"Splendor władzy". Głowa Augusta II
Wśród wielu cennych eksponatów, zaprezentowanych na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Podchorążówce, była głowa Augusta II, wykonana na podstawie woskowej maski.
Przeczytaj cały wpis"Przysięga Witolda" Jana Styki
Monumentalne dzieło "Przysięga Witolda" autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów, eksponowane było od 9 września do 14 listopada 2021 r. w Stajniach Kubickiego.
Przeczytaj cały wpisSymbole wolności bałtyckiej
Ordery państw bałtyckich z okresu międzywojnia, pochodzące ze zbiorów wybitnego litewskiego kolekcjonera Viliusa Kavaliauskasa, prezentowane były od 2 lutego do 15 sierpnia 2021 r. na wystawie w Podchorążówce.
Przeczytaj cały wpisOdzyskane dziedzictwo
Sto lat temu rozpoczął się proces zwrotu Polsce wielu bezcennych dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych, zagrabionych w czasie zaborów przez Rosję. Rewindykacja polskich dóbr kultury nastąpiła w wyniku traktatu ryskiego.
Przeczytaj cały wpisInspiracje koreańską tradycją
Nawiązujące do estetyki koreańskiej sztuki tradycyjnej prace współczesnych artystów, tworzących w Korei i poza jej granicami, oglądać można było od 3 października do 6 listopada 2020 r. na wystawie "U źródeł. Inspiracje koreańską tradycją i kulturą" w Podchorążówce.
Przeczytaj cały wpisHippiatricus i jego pacjenci
Z udziałem zaproszonych gości w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa odbył się 4 lutego 2020 r. wernisaż wystawy, przybliżającej dzieje warszawskiego szkolnictwa weterynaryjnego z XIX i XX w. Ekspozycję oglądać można było do 3 maja 2020 r.
Przeczytaj cały wpisVirtuti Militari
Poświęcona najwyższemu i najstarszemu polskiemu odznaczeniu bojowemu wystawa "Virtuti Militari" to opowieść o dramatycznych losach Rzeczypospolitej. Ekspozycja prezentowana była w Muzeum Łazienki Królewskie od 17 września do 11 grudnia 2019 r.
Przeczytaj cały wpisUnikaty ze zbiorów budapesztańskich
Bezcenne eksponaty z węgierskich zbiorów narodowych, będące świadectwem wieloletnich relacji polsko-węgierskich, oglądać można było w Łazienkach Królewskich od 7 maja do 6 sierpnia 2019 r. Wśród nich znajdowała się jedna z najcenniejszych monet na świecie.
Przeczytaj cały wpisWernisaż wystawy "Blask orderów"
Uroczyste otwarcie wystawy, ukazującej historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności, odbyło się 8 listopada 2018 r. w Pałacu na Wyspie. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przeczytaj cały wpisArcydzieło Rembrandta w Łazienkach
Pochodzący z kolekcji książąt Czartoryskich "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", arcydzieło sztuki pejzażowej Rembrandta i jeden z zaledwie trzech niekwestionowanych obrazów mistrza w polskich zbiorach, oglądać można było w Łazienkach Królewskich od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r.
Przeczytaj cały wpisTōhoku. Japońskie rzemiosło
Arcydzieła japońskiego rzemiosła artystycznego z regionu Tōhoku prezentowane były w Muzeum Łazienki Królewskie od 2 do 24 marca 2019 r. Na wystawie zobaczyliśmy ceramikę, tekstylia, naczynia z laki oraz wyroby z metalu, drewna i bambusa.
Przeczytaj cały wpisWyjątkowy gość wystawy "Tōhoku"
Wystawę "Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne" w Podchorążówce zwiedziła Yuka Ebihara, pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego. Artystka powiedziała, dlaczego warto zobaczyć ekspozycję przedmiotów codziennego użytku z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Przeczytaj cały wpis"ONNA. Piękno, siła, ekstaza"
Wizerunki japońskiej kobiety utrwalone na drzeworytach przez najwybitniejszych mistrzów epoki Edo oglądać można było do 15 sierpnia 2018 r. w nowo powstałej przestrzeni wystawienniczej w Podchorążówce.
Przeczytaj cały wpisŚladami Jana Bogumiła Plerscha
Do 30 listopada 2017 r. w Łazienkach Królewskich oglądać można było wystawę poświęconą Janowi Bogumiłowi Plerschowi, nadwornemu malarzowi Stanisława Augusta. Miała ona formę spaceru po obiektach, które zdobią dekoracje malarskie artysty. Ekspozycji towarzyszyły oprowadzania pt. "Spacer śladami Złotego Domu Nerona".
Przeczytaj cały wpis"Portret Margherity Gonzagi"
Pochodzący z początku XVII wieku i tylko raz pokazywany publicznie "Portret Margherity Gonzagi" oglądać można było do 31 października 2017 r. w Łazienkach Królewskich. Dzieło przypisywane jest Peterowi Paulowi Rubensowi, jednemu z najwybitniejszych artystów epoki baroku.
Przeczytaj cały wpisCenne dzieło w Pałacu na Wyspie
Zobacz, jak wyglądał montaż arcydzieła "Ariadna opuszczona przez Tezeusza" Angeliki Kauffmann na wystawie jednego obrazu w Pałacu na Wyspie. Płótno oglądać można było do 30 lipca 2017 r.
Przeczytaj cały wpisObraz Coques’a w Pałacu na Wyspie
Słynne flamandzkie płótno "Wnętrze galerii obrazów" ma 210 cm wysokości i 176 cm szerokości. Zobacz, jak dzieło, które prezentowane było do 4 grudnia 2016 r., wieszano w Królewskiej Galerii Obrazów.
Przeczytaj cały wpisObraz wart miliony w Łazienkach
Słynne XVII-wieczne płótno "Wnętrze galerii obrazów" Gonzalesa Coquesa przyjechało do Łazienek Królewskich z Muzeum Mauritshuis w Hadze.
Przeczytaj cały wpisOblicza starości
Zdjęcia polskich seniorów - kobiet, mężczyzn, profesorów, gospodyń domowych, mieszkańców wsi i miast - utworzyły niezwykłą wystawę, która do 30 listopada 2016 r. prezentowana była w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykola.
Przeczytaj cały wpis"Nadzieja jest w Was"
Wystawę pod takim tytułem, na której zaprezentowano zdjęcia m.in. z pontyfikatu Jana Pawła II, oglądać można było od 27 czerwca do 2 sierpnia 2016 r. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola.
Przeczytaj cały wpis"Kwiaty w szklanym wazonie"
Słynny obraz Abrahama Mignona z Muzeum Mauritshuis w Hadze prezentowany był od 29 kwietnia do 29 czerwca 2016 r. w Pałacu na Wyspie.
Przeczytaj cały wpisWystawa "Connection"
Zorganizowana od 1 kwietnia do 5 maja 2016 r. w Galerii Plenerowej z okazji Dni Holenderskich w Łazienkach Królewskich.
Przeczytaj cały wpisHolenderski Plakat Kulturalny
Ponad 120 plakatów wybitnych holenderskich artystów - Gielijna Eschera i Lexa Reitsmy - zaprezentowanych zostało w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich.
Przeczytaj cały wpis