Sztuka dobrego myślenia cz. 1
W cyklu "Sztuka dobrego myślenia" przybliżamy postać i dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W pierwszym podcaście dr Kamil Frejlich rozmawia z dr. Krzysztofem Wiśniewskim o urzędzie marszałkowskim w nowożytnej Rzeczypospolitej.
Przeczytaj cały wpisSztuka dobrego myślenia cz. 2
W drugim podcaście "Sztuka dobrego myślenia" dr Piotr Skowroński rozmawia z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz i prof. Krzysztofem Mrowcewiczem o ludziach baroku i oświecenia.
Przeczytaj cały wpisSztuka dobrego myślenia cz. 3
W trzecim podcaście "Sztuka dobrego myślenia" dr Piotr Skowroński rozmawia z dr. Franciszkiem Skibińskim i Przemysławem Wątrobą o początkach Łazienek Królewskich.
Przeczytaj cały wpisSztuka dobrego myślenia cz. 4
W czwartym podcaście "Sztuka dobrego myślenia" dr Kamil Frejlich rozmawia z prof. Urszulą Augustyniak o sarmatyzmie, propagowanym przez szlachtę polską od końca XVI do drugiej połowy XVIII w.
Przeczytaj cały wpisSkąd nazwa "Łazienki Królewskie"?
Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią.
Przeczytaj cały wpisCocteau w Łazienkach
Film z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowany we współpracy z Teatrem Malabar Hotel. Przemówienie Jeana Cocteau, francuskiego poety i dramaturga, przeplata się z animacjami w łazienkowskiej scenerii.
Przeczytaj cały wpisPani Gabriela i kapliczka
95-letnia pani Gabriela od 15 lat opiekuje się kapliczką przy ul. Podchorążych, nieopodal Łazienek Królewskich. Przychodzi tu codziennie przez cały rok, by uporządkować przestrzeń wokół, w tym kwiaty i dekoracje.
Przeczytaj cały wpisPowrót obrazu z królewskiej kolekcji
Po 203 latach do Pałacu na Wyspie powrócił portret Andrzeja Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, namalowany w 1778 r. przez Marcella Bacciarellego. Zakup obrazu sfinansowany został ze środków MKiDN.
Przeczytaj cały wpisKorespondencja króla z carycą - cz. I
Fragmenty listów Stanisława Augusta do Katarzyny II czyta prof. Jarosław Gajewski. Korespondencja między ostatnim królem Polski a rosyjską carycą wydana została po raz pierwszy w Polsce przez Muzeum Łazienki Królewskie.
Przeczytaj cały wpisKorespondencja króla z carycą - cz. II
6 czerwca 1793 r. Katarzyna II odpowiedziała na list Stanisława Augusta w sprawie sejmu, mającego zalegalizować drugi rozbiór Polski. Caryca przedstawiła swój pogląd odnośnie abdykacji polskiego monarchy.
Przeczytaj cały wpis"Co u Państwa na warsztacie?" - cz. 1
W nowym cyklu rozmawiamy z badaczami epoki oświecenia o kulisach pracy i frapujących ich problemach naukowych. Naszym pierwszym gościem jest prof. Zofia Zielińska z Wydziału Historii UW.
Przeczytaj cały wpis"Co u Państwa na warsztacie?" - cz. 2
O swoich najnowszych badaniach naukowych opowiada dr Jacek Kordel z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który jest naszym kolejnym gościem w cyklu "Co u Państwa na warsztacie?".
Przeczytaj cały wpisMieszkańcy Pałacu na Wyspie
Klasycystyczny Pałac na Wyspie służył Stanisławowi Augustowi nie tylko do pracy i odpoczynku, lecz także do przyjmowania licznych gości. Nieodłącznymi bywalcami byli tam również królewscy paziowie, służba i straż.
Przeczytaj cały wpisZ Piłsudskimi po Łazienkach
Pierwszy marszałek Polski bywał w Łazienkach Królewskich służbowo i prywatnie - tu miał ślub i chodził na msze święte. Zobacz miejsca, które wiążą się z Józefem Piłsudskim i jego rodziną.
Przeczytaj cały wpisŚlub Józefa Piłsudskiego
Łazienki Królewskie kryją w sobie niejedną romantyczną historię. W kaplicy znajdującej się niegdyś w pawilonie zachodnim w Pałacu na Wyspie ślub wzięli Józef Piłsudski i Aleksandra Szczerbińska.
Przeczytaj cały wpisŁazienki ukryte - odc. 1
Nowy cykl przenosi nas do miejsc zazwyczaj niedostępnych dla turystów i przybliża ciekawostki z dziejów letniej rezydencji ostatniego króla Polski. W pierwszym odcinku bliżej poznajemy Teatr Królewski w Starej Oranżerii.
Przeczytaj cały wpisŁazienki ukryte - odc. 2
Dowiedz się, co to jest tzw. belwederek i do czego służył Stanisławowi Augustowi. W cyklu "Łazienki ukryte" odsłaniamy kulisy funkcjonowania królewskiej rezydencji w czasach ostatniego króla Polski.
Przeczytaj cały wpisŁazienki ukryte - odc. 3
Sprawdź, co znajduje się na drugim piętrze Pałacu Myślewickiego, na co dzień niedostępnym dla zwiedzających. Zaglądamy m.in. do pomieszczenia, którego ściany zdobią płaskorzeźby w kształcie koła.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Praczka
XVII-wieczne dzieło holenderskiego artysty Gabriela Metsu to jeden z ciekawszych obrazów w kolekcji Muzeum Łazienki Królewskie. Nie tylko ze względu na swoje walory artystyczne, lecz także historię.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Co kryje się na odwrocie obrazu?
Na przykładzie pejzażu Willema van Bemmela z kolekcji króla Stanisława Augusta kurator Dorota Juszczak opowiada o tym, co kryje się na odwrocie obrazu. Zobaczyć tam można m.in. plątaninę numerów i nalepek.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Skrzypek i dama
XVIII-wieczny obraz Philipa van Dijka zakupiony został do królewskiej galerii na pośmiertnej aukcji zbiorów Gerrita Braamcampa. Dzieło charakteryzują żywe kolory i mistrzowsko oddane szczegóły.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Posąg Flory
Rzeźba jest zredukowaną kopią posągu zwanego "Flora Farnese" z IV w. p.n.e. Replikę - na zamówienie króla Stanisława Augusta - wykonał Pietro Staggi, włoski rzeźbiarz zamieszkały w Carrarze.
Przeczytaj cały wpisPamiętniki króla
Wspomnienia z podróży po Europie, pełne obyczajowych i towarzyskich ciekawostek z epoki oświecenia, znajdziemy w pamiętnikach króla Stanisława Augusta, stanowiących wyjątek w pamiętnikarstwie światowym.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Portret Dorothei
Uroda Anny Dorothei von Medem Biron, księżnej kurlandzkiej, wywarła ogromne wrażenie na Stanisławie Auguście. Jeden z pamiętnikarzy tamtego okresu pisał, że "król od razu szalenie się w niej zakochał, a potem obdarował wspaniałymi perłami".
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Kuszenie św. Antoniego
Wątek kuszenia św. Antoniego, który rozdał swój majątek biednym, był bardzo popularny w sztuce od XV aż po koniec XVII w. Obraz o tej tematyce, eksponowany w Pałacu na Wyspie, powstał w oparciu o dzieła Jana Brueghla Starszego.
Przeczytaj cały wpisKrólewska korespondencja
Wiadomości dotyczące nowinek naukowych oraz życia politycznego i towarzyskiego znalazły się w korespondencji króla Stanisława Augusta z jego paryskim wysłannikiem, szlachcicem małopolskim Feliksem Oraczewskim.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Niestrudzony heros
Salę Balową w Pałacu na Wyspie zdobi ponad dwumetrowy posąg mitologicznego Herkulesa. U jego stóp znajduje się rzeźba trzygłowego psa Cerbera, którego sprowadzanie z Hadesu było ostatnim, dwunastym zadaniem herosa.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Widok Renu koło Andernach
Autorowi obrazu, jednego z piękniejszych w muzealnych zbiorach, udało się przedstawić głębię rozległej przestrzeni. O kunszcie Hermana Saftlevena w cyklu #PuzzleKuratorskie opowiada kurator Dorota Juszczak.
Przeczytaj cały wpisListy z podróży
Relacje z Grand Tour po Europie jednego z najwybitniejszych architektów polskiego klasycyzmu, współtwórcy m.in. Łazienek Królewskich, Jana Chrystiana Kamsetzera, znalazły się w korespondencji artysty ze Stanisławem Augustem.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Apliki z Łazienek
Apliki z kolekcji Stanisława Augusta to bezcenne obiekty, z których część nadal znajduje w miejscach wyznaczonych przez monarchę, pozostałe zaginęły w czasie II wojny światowej i są przedmiotem poszukiwań strat wojennych.
Przeczytaj cały wpis#PuzzleKuratorskie. Katarzyna Gattai
Włoska tancerka, śpiewaczka i aktorka, którą namalował Marcello Bacciarelli, była długoletnią metresą króla Stanisława Augusta i jedną z barwniejszych postaci Warszawy drugiej połowy XVIII w.
Przeczytaj cały wpis"Spacer po Warszawie", 1938 rok
Autor filmu - Bogusław Magiera - przedstawił w swojej produkcji Łazienki Królewskie sprzed kilkudziesięciu lat.
Przeczytaj cały wpisSzlakiem wodnym po Łazienkach
Zapraszamy do zwiedzania królewskich ogrodów z mapą wodną Łazienek. O tym, co dzięki niej odkryjemy w rezydencji Stanisława Augusta, opowiada kustosz Joanna Szumańska.
Przeczytaj cały wpisMost chiński w Łazienkach
Cyfrowa rekonstrukcja budowli z czasów króla Stanisława Augusta, która znajdowała się na skrzyżowaniu Promenady Królewskiej z Aleją Chińską.
Przeczytaj cały wpisKarnawał w Oświeceniu
Dworzanie, artyści, literaci, dyplomaci i cudzoziemcy uczestniczyli na zaproszenie króla Stanisława Augusta w maskaradach, popularnych w XVIII wieku zabawach w przebraniu. Monarcha lubił popisywać się swoimi tanecznymi umiejętnościami.
Przeczytaj cały wpisHistoria Wodozbioru | PJM
Wodozbiór to pawilon ogrodowy, który pełnił niegdyś rolę zbiornika wodnego, zasilającego sąsiednie obiekty i fontanny. Ma unikalną wartość artystyczną i historyczną, będąc świadectwem dawnych rozwiązań technicznych.
Przeczytaj cały wpisKrólewski spowiednik
Znał wszystkie sekrety króla Stanisława Augusta, blisko współpracował z władcą i kształtował jego religijność - posłuchaj historii ks. Piotra Hiacynta Śliwickiego i zajrzyj do królewskiej kaplicy.
Przeczytaj cały wpisCo kryła bezcenna rycina?
Zobacz, jak przebiegała konserwacja rycin ze zbioru "Metamorfozy" z Białego Domu. Przykładem jest "Porwanie Europy", według obrazu Luki Giordano.
Przeczytaj cały wpisTam, gdzie król chodził piechotą...
Królewskie wnętrza to nie tylko wytworne komnaty, ale też miejsca nieoficjalne, czyli sanitariaty. W Pałacu Myślewickim możemy zobaczyć XVIII-wieczną łazienkę, jedyną w Warszawie udostępnioną zwiedzającym.
Przeczytaj cały wpisKrólewski kamerdyner
Zobacz, jak mieszkał Franciszek Ryx, kamerdyner Stanisława Augusta, i dowiedź się, dlaczego król pożyczał od niego pieniądze.
Przeczytaj cały wpisKłopoty króla z herbem
Czy wiecie, że herb Ciołek z wizerunkiem młodego byczka, którym pieczętowała się rodzina Stanisława Augusta, był dla polskiego władcy nie lada kłopotem. Już w XVIII w. słowo "ciołek" miało negatywny wydźwięk, gdyż określano tak człowieka głupiego lub gnuśnego. Król rzadko więc używał herbu.
Przeczytaj cały wpisHistoria skrapy wiślanej
Powstawały na niej grody i rezydencje, u jej podnóża został też zlokalizowany XVIII-wieczny ogród Stanisława Augusta - skarpa wiślana, bo o niej mowa, od stuleci związana jest z historią Warszawy.
Przeczytaj cały wpisOpowieść o generale Szeptyckim
Wojskowy, dyplomata, działacz polityczny II RP, odznaczony za zasługi dla Polski m.in. Orderem Virtuti Militari i Orderem Polonia Restituta. Poznaj historię generała broni Stanisława Szeptyckiego i jego rolę w odzyskiwaniu przez nasz kraj niepodległości.
Przeczytaj cały wpisOkopy Lubomirskiego
Dowiedź się, co łączyło Świątynię Egipską w Łazienkach Królewskich z okopami Lubomirskiego, które miały zapobiegać szerzeniu się w stolicy epidemii dżumy.
Przeczytaj cały wpisCo słychać w Białym Domu?
Zabytki Łazienek Królewskich odzyskują dawną świetność dzięki pracom konserwatorsko-budowlanym. Zobacz, co udało się już zrobić w Białym Domu oraz w Wodozbiorze, i zajrzyj do piwnic dawnej Oranżerii Neogotyckiej.
Przeczytaj cały wpisTu dzieje się historia
Muzeum Łazienki Królewskie jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych. Letnią rezydencję króla Stanisława Augusta odwiedzają tysiące gości z kraju i z zagranicy.
Przeczytaj cały wpisMuzeum Utracone 2018 - "Królewski sen"
Historię Łazienek Królewskich oraz losy dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta przedstawia film 9. edycji Muzeum Utraconego "Królewski sen".
Przeczytaj cały wpisPowrót Diany do Łazienek
Uroczyste przekazanie popiersia odbyło się na konferencji prasowej w Pałacu na Wyspie w grudniu 2015 r.
Przeczytaj cały wpisEuropejski Szlak Teatrów Historycznych
Na Trasie Bałtyckiej Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych znajduje się Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.
Przeczytaj cały wpisJak scalałem Łazienki Królewskie
Prof. Marek Kwiatkowski opowiedział w filmie Czesława Czaplińskiego o swojej pracy w Łazienkach Królewskich. Jest to jeden z ostatnich wywiadów wieloletniego dyrektora Muzeum, który zmarł 10 sierpnia 2016 r., w wieku 86 lat.
Przeczytaj cały wpisCzarodziej z Łazienek
Prof. Marek Kwiatkowski wspomina w filmie Czesława Czaplińskiego swoje życie. Wieloletni dyrektor Łazienek Królewskich zmarł 10 sierpnia 2016 r., w wieku 86 lat.
Przeczytaj cały wpisMuzeum Utracone 2017
Niesamowite postaci, brawurowe ucieczki, niebywałe zbiegi okoliczności, podróż z Krakowa przez pół Europy i powrót do kraju na pokładzie statku "Batory" - wszystko to zobaczyć można w filmie o wojennych losach arrasów wawelskich.
Przeczytaj cały wpisDigitalizacja Diany
Rzeźba Jean-Antoine’a Houdon'a wróciła do Łazienek Królewskich.
Przeczytaj cały wpisMuzeum Utracone
Wojenne losy największych arcydzieł Jana Matejki w filmie projektu Muzeum Utracone.
Przeczytaj cały wpisCzytanie na trawie
Szukasz sposobu na spędzenie wolnego czasu, przyjdź do królewskiej rezydencji i oddaj się lekturze wśród zieleni.
Przeczytaj cały wpis