

Zapraszamy na seminarium poświęcone korporacyjnym kolekcjom sztuki, które towarzyszy wystawie pt. "Connection" w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.
Dyskusja w Teatrze Królewskim będzie poświęcona znaczeniu korporacyjnych kolekcji sztuki, powodów, dla których firmy i instytucje kolekcjonują sztukę oraz związków między kolekcjami korporacyjnymi, a artystami i galeriami. Uczestnicy seminarium będą mogli dowiedzieć się, jak tworzyć kolekcje korporacyjne.
Gościnny wykład wygłosi dr Arnold Witte, dyrektor Wydziału Historii Sztuki Królewskiego Holenderskiego Instytutu w Rzymie. Prowadzi on badania na temat dynamiki rynku sztuki, strategii korporacyjnych, publicznego wsparcia dla sztuki oraz kolekcji korporacyjnych postrzeganych jako nowe dziedzictwo kulturowe.
Po wykładzie Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, przybliży temat kolekcji korporacyjnych w Polsce. Seminarium zakończy dyskusja, którą poprowadzi Pieter van Oss, dziennikarz holenderskiej gazety NRC Handelsblat, mieszkający i pracujący w Polsce.
Seminarium będzie prowadzone w języku angielski z tłumaczeniem na język polski.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc, zgłoszenie uczestnictwa jest obowiązkowe. Prosimy o rejestrację mailową na: rsvp@lazienki-krolewskie.pl
PROGRAM SEMINARIUM:
15.00 - Pieter van Os: wprowadzenie;
15.15 - Dr Arnold Witte: "Więcej niż pieniądze - tradycja i rozwój holenderskich korporacyjnych kolekcji sztuki”;
16.00 - Hanna Wróblewska: "Kolekcje korporacyjne w Polsce”;
16.15 - Panel połączony z sesją Q&A, moderator - Pieter van Oss, uczestnicy dyskusji:
- Arnold Witte, dyrektor Wydziału Historii Sztuki Królewskiego Holenderskiego Instytutu w Rzymie;
- Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii SztukiAdam Mazur, polski historyk sztuki, krytyk i kurator, redaktor naczelny Magazynu SZUM;
- Sanne ten Brink, główny kurator kolekcji ING, dyrektor Holenderskiego Stowarzyszenia Korporacyjnych Kolekcji Sztuki;
- Piotr Bazylko, kolekcjoner sztuki współczesnej, autor artbazaar.blogspot.com;
17.00 - Zakończenie seminarium.
Arnold Witte - dyrektor Wydziału Historii Sztuki Królewskiego Holenderskiego Instytutu w Rzymie oraz profesor przy Katedrze Polityki Kulturalnej Uniwersytetu Amsterdamskiego. Specjalista w dziedzinie patronatu artystycznego w epoce nowożytnej i czasach współczesnych. Prowadzi badania nad sposobem, w jaki dzieła sztuki powstawały na zlecenie swoich mecenasów, i jaki wpływ miał mecenat na znaczenie i społeczne funkcjonowanie sztuki. Zajmuje się zarówno mecenatem w XVII-wiecznych Włoszech i patronatem kościelnym, jak i sztuką współczesną oraz jej rolą w świecie korporacyjnym, zwłaszcza zjawiskiem korporacyjnych kolekcji sztuki od lat 60. ubiegłego wieku. Wielokrotnie nagradzany, m.in. stypendium Fulbrighta oraz stypendium CASVA Ailsa Mellon Bruce w Galerii Narodowej w Waszyngtonie. Ostatnio otrzymał grant NWO na przeprowadzenie badania, dotyczącego korporacyjnych kolekcji sztuki.
Hanna Wróblewska - studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Kuratorka wystaw, m.in. "Andrzej Wróblewski. Retrospektywa" (Zachęta, 1995), "Panoptykon. Architektura i teatr więzienia" (Zachęta, 2005), "Katarzyna Kozyra. Casting" (Zachęta, 2010). Aktywna uczestniczka życia kulturalnego, m.in. Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej i Obywateli Kultury. Od 2010 r. dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz komisarz Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji.
Adam Mazur - polski historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Redaktor naczelny magazynu "Szum”. Pracował jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Akademii Fotografii w Warszawie, a także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii. Był kuratorem m.in. takich wystaw, jak "Efekt czerwonych oczu" (2008), "Wenus" (2008), "Nowi dokumentaliści" (2006). W 2009 r. została wydana książka "Kocham fotografię", będąca zbiorem jego tekstów o fotografii. W grudniu 2008 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego obronił pracę doktorską pt. "Fotografia w rozszerzonym polu. Społeczne i artystyczne użycia fotografii w Polsce". Na jej podstawie powstała książka "Historie fotografii w Polsce 1839-2009".
Sanne ten Brink - studiowała na hiszpańskim Uniwersytecie Neofilologii w Granadzie. Ukończyła również języki romańskie, kulturę, sztukę oraz politykę kulturalną na Uniwersytecie w Groningen. Pracowała w Nowym Jorku, w galerii James Goodman oraz w PS1 Contemporary Art Center (związanym z MoMa). Obecnie odpowiada za rozwój polityki kulturalnej w grupie ING na świecie. Jest pomysłodawczynią nagrody ING UNSEEN Talent Award, przyznawanej młodym utalentowanym fotografom. Dzięki pracy w ING zdobyła znaczne doświadczenie w organizacji wystaw oraz współpracy ze światem biznesu.
Piotr Bazylko - kolekcjoner sztuki najnowszej od ponad 15 lat. Od 2006 r. wspólnie z Krzysztofem Masiewiczem prowadzi blog poświęcony kolekcjonowaniu sztuki - ArtBazaar. Jest również współautorem książek "Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej", "77 dzieł sztuki z historią" i "Sztuka musi działać! Rozmowy o Andrzeju Wróblewskim" oraz autorem wielu tekstów na temat kolekcjonowania sztuki. Z Krzysztofem Masiewiczem powołał wytwórnię płytową ArtBazaar Records, która wydaje płyty winylowe z muzyką artystów sztuk wizualnych. Przez ponad 10 lat pracował jako dziennikarz telewizyjny i prasowy. Był szefem Reuters Serwis Polska, polskojęzycznego serwisu największej agencji ekonomicznej na świecie. Od 2001 r. zajmuje się strategicznym doradztwem komunikacyjnym i wizerunkowym.
Pieter van Os - studiował teorie polityczne w Minneapolis, Lejdzie i Barcelonie. W latach 90. ubiegłego wieku pracował jako redaktor w programie radiowym "Opium” i tygodniku "De Groene Amsterdammer”, potem został korespondentem w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Holandii krótko pracował dla Vrij Nederland, po czym w 2008 r. rozpoczął pracę jako dziennikarz polityczny dla NRC Handelsblad. W programie telewizyjnym Pauw & Witteman komentuje haską praktykę polityczną. Wydał zbiór ze swoim zagranicznymi artykułami na temat Holandii (Nederland op scherp). Jest również autorem książki "The Art Factory”, na temat chińsko-holenderskiego kolektywu artystycznego.
Wystawa "Connection" w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis