Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej z okazji jubileuszu 30-lecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Placówka jako jedyna w Polsce na tak szeroką skalę upublicznia kulturę Kraju Wschodzącego Słońca.
Manggha została otwarta 30 listopada 1994 r. Jej fundatorami byli Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Placówka zajmuje się promowaniem wiedzy na temat dawniej i współczesnej Japonii oraz sztuki Dalekiego Wschodu poprzez organizowanie wystaw, spotkań, promocji, pokazów, warsztatów, koncertów i spektakli. Uczy też języka japońskiego, kaligrafii oraz ceremonii herbacianej.
Muzeum Manggha to dom dla wyjątkowej kolekcji sztuki japońskiej, czyli zbiorów zgromadzonych przez Feliksa "Mangghę" Jasieńskiego. Największą jej część stanowią drzeworyty ukiyo-e, a wśród nich prace jednego z najwybitniejszych japońskich mistrzów - Katsushiki Hokusaia. Od początku działalności placówka buduje własną kolekcję. Są w niej przede wszystkim obiekty sztuki współczesnej, japońskiej, polskiej i europejskiej: kaligrafia, malarstwo, zwoje, drzeworyty, grafika artystyczna i użytkowa, plakaty filmowe, fotografie, rzeźby, rysunki, w tym ogromny zbiór prac Andrzeja Wajdy, kimona i pasy obi, maski teatru nō, kostiumy i ceramika.
Najcenniejsze i najciekawsze obiekty z kolekcji Manggha są prezentowane na wystawie w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich od 1 do 30 listopada 2024 r.