Zapraszamy do oglądania wystawy, prezentującej mozaiki, freski, kamienie pejzażowe i muszle ozdobione malarstwem miniaturowym w duchu minéralogie visionnaire. Autorką prac jest Matylda Tracewska, absolwentka ASP w Warszawie. Ekspozycji towarzyszy działanie performatywne "Samogłoski".
Wystawę "ANIMA MUNDI" będzie można oglądać od czwartku do niedzieli w godz. 12.00-18.00. Ekspozycja stanowi upublicznienie doktoratu, realizowanego na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Promotorem jest prof. Stanisław Baj.
W dniu 15 września 2024 roku o godzinie 16.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi autorka prac Matylda Tracewska. Wstęp wolny.
Matylda Tracewska o wystawie: "Mozaika pozwala przekroczyć granice malarstwa. Wprowadza element objętości, faktury i światła oraz specyficznych dla tego medium walorów chromatycznych, możliwych do uchwycenia jedynie przy bezpośrednim kontakcie z dziełem, które co chwila zmienia swoje właściwości wizualne, pozostając w nieustannej fluktuacji. (...) Artystyczny dialog z materią to dla mnie od wielu lat element codziennej rutyny i w jakimś sensie konieczność. Kamienie, muszle, kostki szklane i wszelkie inne »przedmioty gotowe« same w sobie są przesycone treścią, przez co dzieła sztuki nie trzeba konstruować od początku, jak w przypadku białego podłoża malarskiego, a jedynie z uwagą starać się wydobyć to, co już jest w nim zawarte.
"Samogłoski"
Ekspozycji towarzyszy działanie performatywne pod hasłem "Samogłoski", które będzie wykonywane przez artystkę przed wejściem do Ermitażu od piątku do niedzieli w godzinach otwarcia "ANIMA MUNDI".
Matylda Tracewska o "Samogłoskach": W hołdzie Rimbaudowi będę ciąć po kolei wszystkie pięć kolorów - samogłosek z wiersza: czerń, biel, czerwień, zieleń i błękit. Użyję pasty szklanej, którą zgromadziłam przez lata swojej praktyki i która, oprócz wartości materialnej, posiada dla mnie również dużą wartość sentymentalną - przywołuje wspomnienia miejsc i zdobytych doświadczeń. Czynność, zazwyczaj wykonywaną w intymnej, bezpiecznej przestrzeni pracowni przenoszę do przestrzeni publicznej, dzieląc się z widzami alchemią transformacji materiału - od szklanej płytki do mozaikowych tesser. Pocięty materiał, ułożony w kolorowe kopczyki, będzie zaproszeniem do refleksji nad naturą procesu twórczego lub zachwytu nad pięknem materii.
Matylda Tracewska - absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie; aneks w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego (2005) oraz na Wydziale Mozaiki Accademia di Belle Arti w Rawennie we Włoszech (2009). Zwyciężczyni konkursu Premio Tesi na najlepszy dyplom Akademii w Rawennie (2009). Współpracowała z wieloma pracowniami mozaiki we Włoszech i w Rosji. W latach 2012-2013 współpracowała z pracownią Koko Mosaico w Rawennie i Noble Design Solution w Dubaju, wykonując mozaiki dla meczetu Al-Ameen w Muskacie (Oman). Jej prace były wystawiane we Włoszech, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Japonii oraz na Słowacji i Łotwie. W 2017 r. miała miejsce jej wystawa indywidualna w Muzeum Narodowym w Rawennie, w 2018 r. w Chapelle Saint-Éman w Chartres (Francja), a w 2019 r. ponownie w Rawennie w NiArt Gallery. Jest laureatką konkursu GAEM Young Artists and Mosaics (2017). Od siedmiu lat pracuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie; w latach 2017-2019 jako asystentka w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego, a od 2020 r. w Pracowni Rysunku.
Phantoms
Ermitaż Przeczytaj cały wpis