

Zapraszamy na miniaturę teatralną "Barani Kożuszek" w wykonaniu Teatru Malabar Hotel, która wystawiona zostanie w nowo wyremontowanym Wodozbiorze. Wydarzenie wzbogaci wykład poświęcony tradycji teatru papierowego i lalkowego w Europie oraz zwiedzanie zabytku.
Spektakl "Barani Kożuszek" odbędzie się 24 i 25 lipca 2020 r. o godz. 18.00 i 19.00. Wstęp: 100 zł - bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00) lub za pośrednictwem strony e-wejsciowki (doliczana jest opłata transakcyjna w wysokości 5 zł).
Przedstawienie będzie miało kameralną formę; w każdym spektaklu mogą wziąć udział maksymalnie cztery osoby. Czas trwania wydarzenia: 20 minut - miniatura teatralna "Barani Kożuszek", 30 minut - wykład połączony ze zwiedzaniem. Podczas wykładu widzowie zapoznają się z tradycją teatru papierowego i lalkowego w Europie oraz zobaczą lalki i maski, wykorzystane w spektaklu "Barani Kożuszek". Obejrzą ponadto nowo wyremontowany Wodozbiór i posłuchają historii zabytku, dla którego wnętrz stworzone zostało przedstawienie Teatru Malabar Hotel.
Spektakl Teatru Malabar Hotel powstał na podstawie opowiadania historycznego Józefa Ignacego Kraszewskiego "Barani Kożuszek". Bohater utworu z 1881 r. - autentyczny warszawski żebrak - wystawiał swoje przedstawienia w czasach Sejmu Czteroletniego. Siadał przy ulicy Miodowej i rozkładał teatr. Głównym punktem jego widowisk było ścinanie małą gilotyną głów lalek, które wyobrażały ważne osobistości z okresu oświecenia, uważane za zdrajców ojczyzny. "Najsurowsze dochodzenia nie mogły wydobyć, kto mu tę gilotynkę poddał, te osóbki dostarczył i do tego nakłonił" [M. Waszkiel, "Dzieje teatru lalek w Polsce", Warszawa 1990, s. 86].
W "Kurierze Warszawskim" z 1830 r. znajduje się informacja, że Barani Kożuszek twarz miał przyjemną, oczy ogniste, na sobie łachmany, biegał raczej boso i śpiewał piosenkę: "Kożuszek barani, czapeczka z piórami". Za swój teatr Barani Kożuszek zapłacił wysoką cenę, bo utratę wolności. Lalkarza upamiętnił w swoich rysunkach Jan Piotr Norblin.
Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonymi powyżej regulaminem i oświadczeniem o stanie zdrowia.
Scenografia, tekst: Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Aktorzy: Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Koncepcja i koordynacja: Joanna Szumańska, j.szumanska@lazienki-krolewskie.pl, tel.: +48 22 50 60 044.
Marcin Bartnikowski - aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii im. A. Zelwerowicza, kierownik artystyczny Teatru Malabar Hotel, wykładowca Akademii Teatralnej.
Marcin Bikowski - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii im. A. Zelwerowicza na kierunku: aktorstwo i reżyseria, wykładowca Akademii Teatralnej.
Joanna Szumańska - historyk teatru, historyk sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, kustosz w Muzeum Łazienki Królewskie.
Teatr Malabar Hotel powstał we wrześniu 2009 r. Jego nazwa zaczerpnięta została z twórczości Witkacego. Malabar Hotel to teatr, w którego centrum zainteresowań znajduje się forma, zarówno ta rozumiana po Witkacowsku, jak i związana z teatrem plastycznym oraz lalkowym. Wokół tego krążą inne elementy teatralne, co wiąże się z ciągłym rozwojem warsztatu aktorskiego zespołu. Twórcy teatru określają Malabar jako "abstrakcyjną przestrzeń, gdzie nikt nie dotarł, oraz mieszankę: tęsknoty za nieznanym, Witkacowskiego absurdu i niedojrzałych marzeń teatralnych, które będą dorastać i zmieniać się, nigdy nie zyskując ostatecznego kształtu".
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis