Zapraszamy na miniaturę teatralną "Barani Kożuszek" w wykonaniu Teatru Malabar Hotel, która wystawiona zostanie w nowo wyremontowanym Wodozbiorze. Wydarzenie wzbogaci wykład poświęcony tradycji teatru papierowego i lalkowego w Europie oraz zwiedzanie zabytku.
Spektakl "Barani Kożuszek" odbędzie się 24 i 25 lipca 2020 r. o godz. 18.00 i 19.00. Wstęp: 100 zł - bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00) lub za pośrednictwem strony e-wejsciowki (doliczana jest opłata transakcyjna w wysokości 5 zł).
Przedstawienie będzie miało kameralną formę; w każdym spektaklu mogą wziąć udział maksymalnie cztery osoby. Czas trwania wydarzenia: 20 minut - miniatura teatralna "Barani Kożuszek", 30 minut - wykład połączony ze zwiedzaniem. Podczas wykładu widzowie zapoznają się z tradycją teatru papierowego i lalkowego w Europie oraz zobaczą lalki i maski, wykorzystane w spektaklu "Barani Kożuszek". Obejrzą ponadto nowo wyremontowany Wodozbiór i posłuchają historii zabytku, dla którego wnętrz stworzone zostało przedstawienie Teatru Malabar Hotel.
Spektakl Teatru Malabar Hotel powstał na podstawie opowiadania historycznego Józefa Ignacego Kraszewskiego "Barani Kożuszek". Bohater utworu z 1881 r. - autentyczny warszawski żebrak - wystawiał swoje przedstawienia w czasach Sejmu Czteroletniego. Siadał przy ulicy Miodowej i rozkładał teatr. Głównym punktem jego widowisk było ścinanie małą gilotyną głów lalek, które wyobrażały ważne osobistości z okresu oświecenia, uważane za zdrajców ojczyzny. "Najsurowsze dochodzenia nie mogły wydobyć, kto mu tę gilotynkę poddał, te osóbki dostarczył i do tego nakłonił" [M. Waszkiel, "Dzieje teatru lalek w Polsce", Warszawa 1990, s. 86].
W "Kurierze Warszawskim" z 1830 r. znajduje się informacja, że Barani Kożuszek twarz miał przyjemną, oczy ogniste, na sobie łachmany, biegał raczej boso i śpiewał piosenkę: "Kożuszek barani, czapeczka z piórami". Za swój teatr Barani Kożuszek zapłacił wysoką cenę, bo utratę wolności. Lalkarza upamiętnił w swoich rysunkach Jan Piotr Norblin.
Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonymi powyżej regulaminem i oświadczeniem o stanie zdrowia.
Scenografia, tekst: Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Aktorzy: Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Koncepcja i koordynacja: Joanna Szumańska, j.szumanska@lazienki-krolewskie.pl, tel.: +48 22 50 60 044.
Marcin Bartnikowski - aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii im. A. Zelwerowicza, kierownik artystyczny Teatru Malabar Hotel, wykładowca Akademii Teatralnej.
Marcin Bikowski - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii im. A. Zelwerowicza na kierunku: aktorstwo i reżyseria, wykładowca Akademii Teatralnej.
Joanna Szumańska - historyk teatru, historyk sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, kustosz w Muzeum Łazienki Królewskie.
Teatr Malabar Hotel powstał we wrześniu 2009 r. Jego nazwa zaczerpnięta została z twórczości Witkacego. Malabar Hotel to teatr, w którego centrum zainteresowań znajduje się forma, zarówno ta rozumiana po Witkacowsku, jak i związana z teatrem plastycznym oraz lalkowym. Wokół tego krążą inne elementy teatralne, co wiąże się z ciągłym rozwojem warsztatu aktorskiego zespołu. Twórcy teatru określają Malabar jako "abstrakcyjną przestrzeń, gdzie nikt nie dotarł, oraz mieszankę: tęsknoty za nieznanym, Witkacowskiego absurdu i niedojrzałych marzeń teatralnych, które będą dorastać i zmieniać się, nigdy nie zyskując ostatecznego kształtu".
Chór w ruchu
Finisaż dla dorosłych
Podchorążówka, Ogrody Przeczytaj cały wpis