

Z okazji 224. rocznicy śmierci Ignacego Krasickiego zapraszamy na debatę naukową, która pozwoli nam lepiej zrozumieć twórczość jednego z najwybitniejszych poetów polskiego oświecenia, również w kontekście współczesnych wyzwań społecznych.
Ignacy Krasicki jako autor "Bajek i przypowieści", "Satyr", "Monachomachii", "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadków" czy "Pana Podstolego" sytuował się w centrum życia literackiego i kulturalnego swoich czasów. Współcześni uznali go za klasyka, jednak potomność uczyniła z niego poetę kojarzonego niemal wyłącznie z kanonem lektur szkolnych lub banalną formułą "uczyć, bawiąc". Tymczasem Ignacy Krasicki był twórcą, którego dzieła - zarówno te najsłynniejsze, jak i te mniej znane lub słabiej zapamiętane - można dziś czytać jako swoisty projekt krytyki kulturalnej: rozpisany na wiele gatunków literackich mistrzowski traktat o konieczności przeobrażenia świadomości kulturalnej rodaków.
Podczas debaty zostaną poruszone kwestie związane z rolą humoru i ironii w twórczości Ignacego Krasickiego, jego literackimi grami z tradycją oraz społecznymi diagnozami zawartymi w bajkach.
W debacie wezmą udział wybitni badacze literatury oraz twórcy spektaklu "Krasicki - pojedynek na bajki i przypowieści" - najnowszej produkcji Teatru Klasyki Polskiej. Będą to: prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Tomasz Chachulski, prof. Jarosław Gajewski, dr Roman Dąbrowski, Patrycja Bąkowska. Spotkanie poprowadzi prof. Tomasz Chachulski.
Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Ignacego Krasickiego.
Patrycja Bąkowska - adiunkt w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświecenia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Zajmuje się literaturą i kulturą wieku osiemnastego, ze szczególnym uwzględnieniem dokonujących się w jego obrębie przemian antropologicznych, tożsamościowych i estetycznych.
Prof. Tomasz Chachulski - literaturoznawca, specjalizujący się w literaturze XVIII w. Jego badania koncentrują się na analizie tekstów literackich w kontekście historyczno-kulturowym. Jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących literatury oświecenia.
Dr Roman Dąbrowski - historyk literatury, specjalista w zakresie literatury polskiego oświecenia. Jego badania obejmują m.in. twórczość Ignacego Krasickiego oraz zagadnienia związane z literackim i społecznym kontekstem epoki.
Prof. Jarosław Gajewski - aktor, reżyser i pedagog, związany z warszawską Akademią Teatralną. W latach 2011-2016 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Jako reżyser i kurator realizował projekty związane z klasyką literatury polskiej, m.in. "Żywot Józefa" Mikołaja Reja oraz "Historyję o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka.
Prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa - literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, specjalistka w zakresie literatury oświecenia. Autorka licznych książek, m.in. "Studia o Krasickim" oraz "Polski wiek świateł. Obszary swoistości". W 2011 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Festiwal Strefa Ciszy 2025
Ogrody Przeczytaj cały wpisKrólewski dar
Akcja honorowego krwiodawstwa
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis"Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Ogrody Przeczytaj cały wpis