Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Wolny wstęp obowiązuje w niedzielę, 26 maja 2019 r., do wszystkich obiektów Muzeum - na wystawy stałe i czasowe.
Bezpłatne wejściówki do poszczególnych obiektów otrzymać można w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Podchorążówka, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa).
W Pałacu na Wyspie warto zobaczyć Królewską Galerię Obrazów z dziełami wybitnych artystów europejskich XVII i XVIII wieku, które zgromadził ostatni władca Polski, oraz królewskie apartamenty.
Od 7 maja do 7 czerwca 2019 r. w Pałacu na Wyspie prezentowana jest wystawa "Maciej Zień. Mojo", składająca się z sylwetek z najnowszej kolekcji projektanta, nawiązujących do czasów króla Stanisława Augusta. To 35 kreacji - sukni, garniturów, peleryn - utrzymanych w czerni i bieli, z akcentami czerwieni, żółci, kobaltu i cyjanu. Wszystkie odszyte zostały z luksusowych materiałów: trójwarstwowego muślinu łączonego lureksową nitką, jedwabiu, szlachetnej wełny, weluru i żakardowych, lecz zwiewnych tkanin. Maciej Zień udekorował je tłoczeniami, florystycznymi aplikacjami z laserowo wyciętych kwiatów i haftami. Zdobienia przeplatają się z niezwykłymi kolażami autorstwa Rity Zimmermann, stanowiącymi nawiązanie do dzieł sztuki ze zbiorów Stanisława Augusta. W niedzielę wystawę "Maciej Zień. Mojo" zobaczyć można za darmo.
Bezpłatnie dostępna będzie także wystawa "Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich" w Podchorążówce. Prezentowane są tam bezcenne eksponaty z węgierskich zbiorów narodowych, będące świadectwem wspólnej, wieloletniej historii Polski i Węgier. Wśród nich znajdują się: miecz ceremonialny podarowany królowi Władysławowi II Jagiellończykowi przez papieża Juliusza II, buława Stefana Batorego, szabla generała Józefa Bema, a także rzadka złota moneta - sto dukatów Zygmunta III Wazy.
W Starej Oranżerii zobaczyć można Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, Królewską Galerię Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, a także Galerię Rzeźby Polskiej z pracami najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX wieku do połowy XX w.
W Pałacu Myślewickim warto się przyjrzeć historycznym polichromiom Jana Bogumiła Plerscha, słynnego malarza i dekoratora, należącego do ścisłej kadry artystycznej na warszawskim dworze. Znajduje się tam też sypialnia księcia Józefa Poniatowskiego.
Darmowe zwiedzanie w niedzielę odbędzie się również w Koszarach Kantonistów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Odział Muzeum Łazienki Królewskie). Obejrzeć tam można polski salon myśliwski z XIX-XX w., a także ekspozycję zwierząt leśnych, ptaków i trofeów egzotycznych.